Hudební vystoupení s názvem Růže pro Bedřicha Smetanu prokládalo pěvecké momenty s mluveným slovem. Z úst sólistů Slezského divadla v Opavě Terezy Kavecké a Juraje Nociara zazněly úryvky z Prodané nevěsty, Hubičky a dalších děl nejen z pera Bedřicha Smetany. Návštěvníci nadšeným potleskem ocenili každou ukázku.

Diváci se také dozvěděli několik důležitých milníků ze života Bedřicha Smetany. Anebo také příběh, který se údajně v Týně nad Bečvou stal. Bedřich Smetana při procházce na hrad Helfštýn otevřeným oknem uslyšel zvuky houslí. Vešel do světnice, kde zastihl dva školáky. Na jeho dotaz, co hrají, odpověděli, že Smetanova dueta. Skladatel na to požádal školáka o housle a přehrál skladbu. Když dohrál, řekl: takhle se to musí hrát! Černě oděný pán odešel a hoši zůstali v údivu.

S průběhem večera byli nadmíru spokojeni i pořadatelé. „Pořádáme akci poprvé a to na počest Bedřicha Smetany. Byl to trochu risk, snažili jsme se oslovit lidi, jestli má smysl koncert vůbec udělat," prozradila předsedkyně kulturní komise v obci Stanislava Schotliová.

Obavy o zájem i akustiku v prostoru během představení zmizely. „Povedlo se to, určitě bychom v pořádání podobných akcí chtěli pokračovat," slíbila.

Muzeum se otevřelo v létě loňského roku. „Pamětní deska na domě, kde Bedřich Smetana pobýval, tady byla roky. Otevření muzea to lidem připomnělo. Už nechodí kolem domu, který má jenom desku, ale ví, že skladatel v Týně strávil určitý čas. I když tu zažil smutnější chvíle svého života, můžeme být hrdí, že k nám zavítal," připomněla skutečnost, že v Týně je pochována jeho dcera Gabrielka.

Návštěvníci odcházeli nadšení. „Hudební nastudování se opravdu povedlo, sólisté byli výborní a o některých životních událostech Bedřicha Smetany jsem se tady dozvěděla poprvé," uvedla jedna z divaček paní Lenka.