„Hudba je pro lidi a je v moment, kdy se hraje. Nechci, aby děti hrály pouze rodičům doma v obýváku,“ vysvětluje vedoucí souborů Blanka Vysloužilová, která proto ve své škole založila hned čtyři soubory zobcových fléten.

Na Helfštýn přijela se dvěma z nich, s Rozpustilou flétnou a Žertovnou flétnou, jak zní jejich názvy v překladu. „Je tu se mnou jedenáct dětí ve věku od osmi do patnácti let,“ doplňuje Vysloužilová, která pochází ze Žeravic a i proto má k Helfštýnu a celému Přerovsku stále velmi blízko.

Kromě Helfštýna jezdí její svěřenci také do Velhartic. „Je to nejkrásnější hrad, na jakém jsem kdy byla. Lidi nás rádi poslouchají, většinou jsou překvapení, že tu jsme,“ svěřuje se svými dojmy členka flétnového souboru Bára Mašková. Její mladší bratr Tomáš byl na Helfštýně už loni.

„Tohle místo má výbornou akustiku a je skvěle položené. V parném létě tu není horko, naopak když je chladno, tady to není tak hrozné,“ doplňuje Vysloužilová.

První tóny renesančních a barokních skladeb v podání dětského souboru si návštěvníci mohou vyslechnout již ve chvíli, kdy se k nádvoří blíží po mostě a ještě mladé umělce nevidí, pro mnohé z nich je to proto příjemné překvapení na závěr prohlídky.

Podle kastelána Jana Laura hrály děti návštěvníkům průběžně celý den, pouze v pátek jim vystoupení překazil déšť. „Za menšího deště jsme pro ně otevřeli kovářské studio, aby mohly hrát tam,“ řekl Lauro.