Také běžci vytrvalci, kteří přes to, že dosaženými časy se většinou nemohou srovnávat s těmi rekordními, se rádi pravidelně zúčastňují mnohých závodů a někteří z nich se mohou pochlubit i úspěšnými umístěními ve svých kategoriích.

Většině z nich však nejde ani tak o výsledky, jako spíš o způsob odreagování se od běžných starostí, setkávání s přáteli podobných zájmů a porovnání své kondice a výkonů se známými stejných věkových kategorií.

Vždyť mají své rodiny, práci, povinnosti a sportování se věnují pouze ve svém volném čase, čímž si udržují stálé zdraví a dobrou duševní pohodu. A o to při kondičním a rekreačním sportování vlastně jde.

Obvykle se zúčastňují závodů na silnici či v terénu na tratích zhruba od 5 kilometrů až po klasický maraton a také běhů do vrchu.

Mezi ty, kteří se pravidelně nebo aspoň občas zúčastňují závodů, patří z hranických vytrvalců Jan Polášek, Aleš Ličman, Václav Žabíček, Jan Škrdla, Libor Tomečka, Miroslav Janek, Zdeněk Zeman, Zdeňka Tvrdá, trenér Vladimír Chytil, a ze žáků, kteří s nimi jezdí na závody, to jsou: Patrik Buzinis, Václav Žabíček mladší, František Gladiš a Zdeněk Zapata.

A teď něco o úspěších některých z nich. Začneme od toho nejúspěšnějšího. Je jím Jan Polášek z Kelče, svěřenec Vladimíra Chytila, sbírající body pro družstvo mužů SK Hranice v závodech II. atletické ligy.

JAN POLÁŠEK startuje za SK Hranice v hlavní kategorii mužů, která bývá početně i výkonnostně nejvíce obsazovaná kvalitními závodníky ve významnějších závodech i z řad reprezentantů. Prosadit se v takovéto konkurenci nebývá snadné.

Po ročním váhání, zda má věnovat čas i tréninku a sportovní činnosti, nebo se vrhnout pouze na budování své pracovní kariéry, se nakonec rozhodl pokračovat ve sportu i závodění.

Že to bylo rozhodnutí správné, ukazují skvělé výsledky v loňském roce. Polášek startoval jak na dráze, kde získal spoustu cenných bodů pro SK Hranice, tak i v řadě závodů mimo dráhu, jako jsou běhy do vrchu, krosy a silniční běhy.

Během sezony celkem patnáctkrát stanul na stupních vítězů, z toho byl čtyřikrát na stupni nejvyšším. Na dráze běžel závod na tři kilometry a 3 km překážek a dva závody na pět kilometrů a ve všech se probojoval na druhou příčku.

Sezonu začal krosem na dostihovém závodišti v Radslavicích, kde doběhl třetí. Na 13 km dlouhé trati lesního běhu v Opatovicích skončil čtvrtý.

V Hranicích na Běhu vítězství (4 km) vybojoval třetí místo, a poté si vyzkoušel desetikilometrovou trať ve Štěpánkovicích, na níž přesvědčivě zvítězil. Následovaly závody do vrchu z Valašského Meziříčí na Lhoty, z Frenštátu na Velký Javorník a z Bystřice pod Hostýnem na Hostýn, v nichž vybojoval druhou příčku, a v běhu z Dolní Lomné na Kozubovou skončil bronzový.

V kvalifikaci na MS v běhu do vrchu na šumavském Zadově na 12 km trati doběhl osmý, pouhá dvě místa zaostal za postupem na mistrovství světa. Na podzim zvítězil ve Slopném u Zlína i v běhu do vrchu z Ráztoky na Pustevny.

Pátý byl v Běhu městem Valašské Meziříčí. Poté ještě dokázal zvítězit v Novém Jičíně a v Rudě nad Moravou. Sezonu uzavřel 26. prosince Štěpánském běhu ve Zlíně, kde na desetikilometrovou vzdálenost obsadil druhou příčku.

Tyto skvělé výsledky jsou jistě povzbuzením a motivací pro další sezonu, vydrží-li mu kromě elánu také pevné zdraví.

ALEŠ LIČMAN startující v kategorii mužů nad 40 let zaměřil svou loňskou přípravu na jediný pomyslný vrchol, a to na 6. Mistrovství Evropy kategorie Masters v halové atletice, které se konalo ve finské metropoli Helsinkách.

Jako přípravu na tento vrchol sezony absolvoval dva závody - silniční běh v Opavě a kros ve Zlíně. V Opavě na trati 4,7 km v konkurenci 52 běžců dosáhl šestou příčku v absolutním pořadí a ve své kategorii přesvědčivě zvítězil kvalitním časem 16:13 minut.

Na zlínské krosové trati o délce 6,6 km s členitým bahnitým povrchem doběhl hned za českým reprezentantem v dlouhém triatlonu Petrem Vabrouškem, čímž si zajistil přesvědčivé vítězství ve své kategorii.

Kvalitní výkony z těchto závodů předznamenaly výbornou formu pro vrchol sezony, kterým byl start na ME ve Finsku na krosové trati 5,5 kilometru.

Ve své kategorii v mezinárodní konkurenci přes náročnost trati, která byla blátivá a hluboce podmáčená, si vybojoval krásnou 21. příčku skvělým časem 19:02 minut. Kromě výkonnostních závodů se každoročně zúčastňuje Běhu Terryho Foxe a sám dodává: „Je to pro mne vždy prestižní záležitost a mám hřejivý pocit z toho, když vím, že svou osobní účastí pomáhám dobré věci.“