Jedna z nejslavnějších památek staré Prahy a současně jedna z nejvyhledávanějších turistických atrakcí hlavního města České republiky. To je orloj na Staroměstském náměstí, od jehož sestrojení uplynulo v roce 2010 šest století.

Právě před čtyřmi lety vydala ČNB minci, která tuto pamětihodnost připomíná.

Do soutěže vypsané bankou tehdy přispěla řada umělců medailérů, finální návrh mohl být ovšem pouze jeden, ostatní byly proto odloženy. A právě tři z těchto nevydaných návrhů letos vybrala a realizovala Pražská mincovna. Emisní rada zvolila návrhy Zbyňka Fojtů, Josefa Oplištila a Martina Daška.

Dvě velikosti

Stříbrné ražby Sestrojení Pražského orloje mincovna vyrábí ve dvou velikostech. Ty menší a početnější mají průměr 34 milimetrů při váze 16 gramů. Větší váží rovnou troyskou unci (31,1 g) a jejich průměr činí 37 milimetrů.

„V provedení proof vznikne maximálně padesát těchto jednouncových kolekcí, v provedeních standard a patina jich existuje pouze pět. Více nám emisní limit razit neumožní," upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. Vedle provedení proof a standard vznikly také atraktivní ručně patinované odražky a nechybí ani exkluzivní varianta z ryzího zlata.

„Zlatá kolekce existuje pouze jedna v úpravě proof a jedna v úpravě standard," poznamenal Ondřej Koňařík.

Jednotlivé návrhy

Lícní straně návrhu Martina Daška vévodí monumentální Staroměstský orloj (na snímku vpravo), rámovaný podpěrnými sloupky s figurální výzdobou a zakončený stříškou, pod níž každou hodinu kokrhá kohout.Dašek - Staroměstský orloj

Podrobné zpracování mechanismu hodinového stroje na rubu medaile ukazuje složitost této technické památky a na druhé straně i odbornou vyspělost a vynalézavost jeho autora, kterým byl roku 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně. S ním spolupracoval také astronom Jan Ondřejův, zvaný Šindel.

„Při práci na návrhu jsem chtěl vyjádřit hodnotu orloje nejen jako zvenku viditelné architektonické památky, ale také jako památky technické, zevnitř divákům ukryté," uvedl Martin Dašek. Zároveň přiznal, že informace o realizaci těchto dosud nevyužitých návrhů ho překvapila a zároveň potěšila.

„Je to dobrá zpráva i pro sběratele, kteří se tak mohou seznámit s dávno odloženými motivy a vzájemně je porovnat," dodal výtvarník.

Dokonale propracované hodinářské dílo ukazuje lícní strana medaile akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Celý orloj, zdobící Staroměstskou radnici, podkreslují ozubená kola jako symbol preciznosti. Další ozubnice pak rámuje i spodní část opisu s textem, připomínajícím historickou událost a letopočty výročí.

Rubová strana se zaměřuje na jednu z nejpozoruhodnějších částí celé technické památky: na astroláb, který názorně dokumentuje střídání období zvěrokruhu, polohu slunce i měsíce a obsahuje také kalendářní desku. Tu na věžní hodiny doplnil hodinář Jan z Růže, zvaný Hanuš při opravě roku 1490. Na hodinách, označených římskými číslicemi I. až XII., lze odečíst aktuální čas.

Medailér Josef Oplištil na lícní straně zasadil orloj do čelní fasády Staroměstské radnice, a to včetně vstupního portálu, nad nímž je umístěna kalendářní deska od Josefa Mánesa se znaky zvěrokruhu i symboly měsíců. Rubová strana přibližuje složitý hodinový stroj, jehož mechanismus již po staletí měří čas a posílá do okének pod stříškou pravidelně dřevěné apoštoly.

Podrobnější informace k těmto ražbám uvádějí stránky distributora www.Zlate-Mince.cz. V tamním vyhledávacím okénku stačí zadat heslo – staroměstský orloj.