VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavíme s Deníkem: izolace pro kontaktní zateplení fasády

Střední Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Rádi byste uspořili náklady za vytápění a přemýšlíte o zateplení fasády? Chcete možnost volby vhodné izolace pro váš dům? Vydatně v tom může pomoci nový stavební rádce Deníku, kterým provázejí zkušení odborníci ze stavebnin TRADIX ve spolupráci se svými dodavateli dnes s výrobcem izolačních materiálů firmou Isover.

22.4.2012
SDÍLEJ:

Zateplení fasády pomocí EPS GreyWall Foto: Archiv Tradix

Nejpoužívanějším způsobem izolace obvodových stěn je vnější kontaktní zateplení, které se provádí jako kompozitní systém ETICS.

Pro kontaktní zateplení je možné využít jak minerální vatu s kolmým či podélným vláknem, tak také expandovaný polystyren EPS. Ten se dodává buď v klasické bílé podobě či v šedém zabarvení, které je způsobeno příměsí grafitu, což zajišťuje o 20 procent vyšší tepelně izolační účinek u tohoto typu EPS. Volba vhodného materiálu závisí na konkrétním případu dané stavby a samotné konstrukce. Jak tedy vybrat vhodný typ izolace? Je nutné porovnat výhody minerální vaty a EPS a poradit se s odborníky, například ve stavebninách Tradix.

Výhody minerální vaty:

- tepelně izolační funkce například nový vylepšený Isover TF PROFI

- pevnost oproti měkkým skelným vatám

požární ochrana

- ochrana proti hluku

- ekologická a hygienická nezávadnost.

Výhody EPS:

- tepelně izolační funkce zejména u nových grafitových materiálů, například Isover EPS GreyWall

- mechanické vlastnosti

- minimální hmotnost a jednoduchá aplikace

- výhodný poměr cena/ výkon

- ekologická a hygienická nezávadnost.

Aplikaci kontaktního zateplovacího systému provádějí zpravidla odborné realizační firmy. Montážní návody jednotlivých systémů od různých výrobců se mohou lišit.

Samotná aplikace izolantu vyžaduje následující postup. Nejprve je nezbytné ujistit se, že podklad, na který budeme izolační desky lepit, je dostatečně soudržný, pevný a rovný bez prachu a ostatních nečistot. „Doporučujeme povrch fasády omýt tlakovou vodou, penetrovat, případně vyrovnat novou omítkou. Dále je nutné demontovat veškerá zařízení, která se nacházejí na stávající fasádě, a označit elektrické vedení proti možnému poškození kotvami,“ vysvětlil František Řezníček, výrobkový specialista na tepelné izolace.

Pěnový polystyren Isover EPS se lepí, stejně jako minerální izolace s podélnými vlákny Isover TF PROFI, pouze po obvodu s vnitřními „body“ tak, aby kontaktní lepená plocha byla minimálně čtyřicetiprocentní. Minerální izolace z kolmých vláken Isover NF333 se ale vždy lepí celoplošně. U nižších objektů, typu rodinného domu se tento typ izolace při dostatečně soudržném podkladu a kvalitě lepidla může aplikovat i bez kotev. Podmínkou je dodržení technologického postupu konkrétního výrobce zateplovacího systému. Lepení se provádí odspodu nahoru natěsno na vazbu. Pro lepení soklových desek Isover EPS SOKL 3000, v oblasti soklu, na hydroizolace se používají nejčastěji PUR lepicí pěny.

Po nalepení desek a přiměřeném vytvrdnutí lepidla, které trvá minimálně 24 hodin, se v případě potřeby provádí přebroušení desek brusným hladítkem tak, aby se odstranily případné drobné nerovnosti. „Po přebroušení se provádí kotvení desek talířovými hmoždinkami. Množství, délka a umístění hmoždinek vyplývá z projektové dokumentace a předpisů pro výrobce ETICS,“ dodal František Řezníček.

Nároží a ostatní hrany by měly být vyztuženy speciálními profily nebo zdvojením výztužné síťoviny při méně náročných aplikacích. Základní výztužná vrstva složená ze stěrkové hmoty a skleněné síťoviny se provádí obvykle po jednom až třech dnech od ukončení lepení desek a případném kotvení hmoždinkami. Následuje penetrace podkladu a provedení vrchní tenkovrstvé omítky.

„Další informace poskytnou specialisté ze stavebnin TRADIX a mnohé novinky lze dohledat i na našich webových stránkách www.tradix.cz,“ doporučuje František Řezníček.

Související články

Stavíme s Deníkem: Zdicí systém

Využití samolepících asfaltových pásů na stavbách

Stavíme s Deníkem: Tvárnice ztraceného bednění - pero-drážka

Autor: Redakce

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hranický jez čeká rozšíření, přibude i rybí přechod

Hranický jez se dočká rozšíření kvůli zlepšení protipovodňové ochrany podél koryta Bečvy ještě před vybudováním některé ze zvažovaných variant plánovaného vodního díla Skalička. Povodí Moravy zatím nezná přesný termín výstavy, už teď je však jasné, že cena se bude pohybovat v řádech stamilionů.

Autor gólu jara Černotský: Hlučínu v poháru jsem dal ještě hezčí

Gólů dal za svou dlouhou kariéru spoustu, minimálně na tento ale určitě nezapomene. Velezkušený záložník fotbalistů Ústí Petr Černotský se ve 20. kole loňského krajského přeboru z halfvoleje opřel do míče svou levačkou tak parádně, že si vysloužil cenu čtenářů Deníku a krajského fotbalového svazu za gól jara.

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení