Policisté důchodcům radí: „neotevírejte dveře každému, kdo u vás zazvoní a stejně tak obezřetní buďte k cizím lidem i na ulici.“ Čím dál častěji se muži zákona zabývají lidmi, kteří sedli na lep podvodníkům a jejich smyšleným příběhům.

Vloni v listopadu přišel jeden z klientů hranického domova seniorů na to, že mu chybí taška, ve které měl 560 tisíc korun. Měl ji u sebe na pokoji a naprosto nezabezpečenu.

V přerovské Denisově ulici oslovil zase někdo dvaaosmdesátiletou ženu, aby mu ukázala cestu do nemocnice. Naložil ji do auta a vyprávěl jí o svém údajném kamarádovi, který leží v nemocnici po dopravní nehodě. Důvěřivá seniorka zavedla podvodníka do svého bytu, kde z ní vylákal 13 tisíc korun. Nikdy je už neviděla.

Během okamžiku přišlao 130 tisíc

Pod záminkou výkupu kožek a peří se k jiné ženě domů v obci na Hranicku vloudily tři podvodnice a v nestřeženém okamžiku ji připravily o 130 tisíc.

„Někteří pachatelé záměrně volí svou oběť v seniorském věku. Jsou totiž přesvědčeni, že tak zvyšují svou šanci na beztrestnost,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Mimo jiné se tito výtečníci spoléhají na to, že starší člověk nebude klást tak intenzivní odpor, že má horší paměť, slabší zrak a obecně pomalejší vnímání a reakce.

„Na Přerovsku se nedávno zloději neštítili okrást ani seniora s datem narození v roce 1915,“ uvedla další příklad z mnoha přerovská policejní mluvčí. Případy okradených důchodců se podle ní poslední dobou množí. Mimo jiné i proto, že jsou dříve narození lidé většinou bohužel nepoučitelní.