Investoři o ně totiž nejeví velký zájem. Ladem leží už několik let například bývalá průmyslová zóna v Újezdci u Přerova, v Hranicích zase městu možná brzy spadne do klína danajský dar v podobě budovy kasáren Jaslo.

Některé opuštěné tovární haly na Přerovsku se stávají terčem zlodějů, kteří je postupně rozebírají. V Přerově tak vzala za své třeba bývalá slévárna Heinik ve Škodově ulici, v Kojetíně zase bývalý cukrovar.

„Investoři nemají o zchátralé areály v Přerově zájem,“ potvrdil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle jeho slov jsou hlavním důvodem tohoto jevu příliš vysoké náklady na rekonstrukci.

„K typickým brownfields v Přerově patří třeba bývalá ubytovna v Bayerově ulici, jejíž rekonstrukce by přišla na 30 až 40 milionů korun. Kdyby se pro ni našel vhodný investor, město by se tohoto majetku jistě rádo vzdalo,“ míní vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Vladimír Čajka.

Podle jeho slov není objekt bývalé ubytovny jediným, se kterým si magistrát neví rady. Stále bez využití je i devítihektarový pozemek v místní části Újezdec u Přerova, který leží ladem už pět let.

Město zde chtělo původně zbudovat průmyslovou zónu, ale protože ze záměru sešlo, rozhodli se nakonec radní parcely rozprodat na stavbu rodinných domů. „Ani o to ale není mezi investory zájem,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Další „ozdobou“ Přerova je areál bývalé slévárny Heinik ve Škodově ulici, který postupně rozebírají místní Romové. „Někdy v polovině srpna spadla část nosné konstrukce, naštěstí se ale nikomu nic nestalo,“ připomněl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Podle jeho slov provádějí strážníci v lokalitě namátkové kontroly, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti lidí. Radní zatím s prostranstvím nemají jasné plány.

Podobný problém v areálu bývalého cukrovaru má už delší dobu také město Kojetín. Zdejší Romové totiž objekt cukrovaru postupně rozkrádali. „Je to shrnuté od srpna a věříme, že pozemek nakonec někdo odkoupí za účelem podnikání,“ doufá místostarosta Kojetína Jiří Šírek (nez.)

Bývalý cukrovar leží na ploše několika desítek hektarů a patří podle jeho slov k největším nevyužitým plochám v Kojetíně. Podle mluvčí lipnické radnice Magdaleny Gladišové se pro všechny brownfields na území města nedaří najít využití.

„Zatím jsou prázdné prostory po bývalé firmě Solo Lipník, která byla zbourána. Ladem leží i bývalá pila. Část bývalé firmy TOS ale koupila společnost Rigips, která zde hodlá už brzy zahájit výrobu. Část areálu pak využívá jiná firma,“ vyjmenovala mluvčí. Parcely však nejsou v majetku města, ale v rukou soukromých investorů.

Samostatnou kapitolu představují na Přerovsku nevyužité areály bývalých kasáren. V Hranicích jde nyní na jednání zastupitelstva návrh radnice na odkoupení areálu bývalých kasáren Jaslo, o jehož další budoucnosti se už delší dobu pouze spekuluje.

„Budeme žádat o úplatný převod kasáren od armády do rukou města. Pokud k tomu dojde, budou asi kasárna Jaslo naše brownfields,“ míní mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov naštěstí podobných hnědých polí na mapě města není více. Co bude dál s nevyužitým areálem bývalých Želatovských kasáren, nevědí ani radní v Přerově. Původně se sice hovořilo o bezúplatném převodu armádních budov a pozemků do rukou města, nakonec z toho ale sešlo.

„Želatovská kasárna tak zůstávají nadále v majetku ministerstva obrany,“ shrnula náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Brownfields:

  • Pojem „brownfields“ je přejatý z anglického jazyka, v doslovném překladu znamená „hnědé louky“.
  • Jsou to pozemky a nemovitosti uvnitř urbanizovaného území, které ztratily svoji funkci a využití, jsou opuštěné či podvyužité, často mají ekologickou zátěž a zdevastované výrobní či jiné budovy.