Nelehké rozhodnutí stojí před přerovskými zastupiteli. V pondělí budou hlasovat, jestli město získá za 25 milionů do majetku budovu Chemoprojektu. Pokud ale komunální politici vyslyší hlas Přerovanů a koupi podpoří, dostane se Přerov do problémů, které mohou skončit až před soudem.

Společnost Miramart, která má na objekt předkupní právo, se totiž svých nároků nevzdává. Do téhle fáze kauzu dostali přerovští radní, kteří nejdříve šli Miramartu na ruku – ale pak s ní na nátlak zastupitelů cukli. Chomutovská společnost Miramart má na objekt nejen předkupní právo. V ruce drží i další trumf. „Přerovští radní s námi začátkem ledna podepsali smlouvu o smlouvě budoucí, v níž se zavázali, že budeme moci jako věcné břemeno užívat pozemky města, které vedou k Chemoprojektu. A podle našich právníků je tato smlouva platná a nezpochybnitelná,“ konstatoval jednatel Miramartu Rostislav Souček.

Jenže kvůli této smlouvě zastupitelé proti konšelům povstali a žádali, aby nevýhodný pakt město zrušilo a pokusilo se nemovitost koupit. Chtěli tím zabránit zbourání budovy, na jejímž místěmápodle plánu investora stát Lidl. Ten ale Přerované v centru odmítají.

„Smlouvu jsem četl a podle mého názoru je možné od ní odstoupit. Je totiž jednostranná, její obsah je nevyvážený a nahrává Miramartu. Nechápu, že radní Grambličková mohla tak nevýhodnou smlouvu pro Přerov podepsat. I když o záměru rozhodovala rada, bylo její osobní odpovědností nechat si zpracovat analýzu právního rizika,“ podotkl opoziční zastupitel Vladimír Puchalský.

Do paradoxní situace se dostala radní Elena Grambličková, která je odpůrcem bourání Chemoprojektu – a přesto je s toto kauzou spojována jako jeden z „viníků“. Přitom nikdy svým hlasováním nepodpořila aktivitu Lidlu, která směřovala k likvidaci Chemoprojektu. „Smlouvu jsem rovněž kolegům v radě doporučila nepodpořit, ale rada ji přesto svou většinou schválila. Jenomže já jakožto člen rady pověřený k podepsání majetkoprávních záležitostí se nemohu chovat jako monarcha a rozhodnout se, že z vlastní vůle smlouvu nepodepíšu,“ vysvětlila Elena Grambličková.

Zástupci Miramartu ale připomínají, že nehledě na spory v Přerově nenechají svůj záměr plavat jenom kvůli tomu, že se zástupci města nečekaně rozhodli Chemoprojekt koupit. Podotýkají, že do projektu už vložili čas i peníze - a ani jedno nehodlají oželet. „Pokud zastupitelstvo zrušilo na svém mimořádném zasedání usnesení rady o zřízení věcného břemene, nemůže mít tento akt zpětný právní účinek,“ tvrdí Souček. Navíc připomíná, že do dnešního dne se s ním zástupci města nesešli, aby ho solidně informovali o tom, že chtějí uzavřenou smlouvu zrušit. „Nám proto nic nebrání pokračovat v přípravných pracích nutných k tomu, aby nejpozději v květnu byla na stavebním úřadě podána žádost o vydání územního rozhodnutí,“ sdělil Souček.

Počítá i se situací, že přerovští zastupitelé v pondělí koupi Chemoprojektu svým hlasováním podpoří. V tom případě ale zůstane Miramartu v ruce platná smlouva o věcném břemenu ve prospěch společnosti. „A my se můžeme obrátit s žalobou na ochranu našich oprávněných zájmů včetně požadavků na náhradu nám způsobené škody na soud,“ připomněl Rostislav Souček.