Vedle genetiky je to především životní styl – špatná strava a nedostatek pohybu. V zemi má cukrovku přes 750 tisíc osob a počet se neustále zvyšuje. Lékaři se v případě cukrovky nebojí hovořit o pandemii.

„Může za to zejména obezita, která je kromě genetické predispozice často způsobena kombinací špatné stravy a nedostatku pohybu. Metabolismus člověka nefunguje správně, v krvi má vysokou hladinu cukru. Slinivka tak nezvládá vytvářet inzulin, nebo inzulin účinkuje nedostatečně – v tu chvíli zní diagnóza: cukrovka,“ říká diabetolog David Stejskal.

Špatný životní styl

Cukrovky jsou dva typy. Druhý typ, u kterého jde převážně o relativní nedostatek inzulinu, je mnohem častější a týká se dvaadevadesáti procent pacientů.

„Až v osmdesáti procentech případů se potýkají s nadváhou či obezitou, špatnými stravovacími návyky i nedostatkem pohybu. Součástí léčby je dieta, změna životního stylu a k tomu přistupují medikamenty, eventuálně inzulin,“ řekl Stejskal.

Cukrovkou trpělo například v roce 2005 přes 48 tisíc obyvatel střední Moravy, přičemž v roce 2001 jich bylo o dvanáct tisíc méně. Riziko onemocnění stoupá s věkem, ale v posledních desetiletích se její diagnostika přesunuje i k mladším lidem. „Cukrovku druhého typu jsme u nás zaznamenali i u jedenáctiletéhodítěte,“ doplnil.

Velmi důležité je zasáhnout hned v počátcích nemoci, včasná léčba znamená snížení rizika komplikací.

„Nemoc je zákeřná v tom, že do určité doby bývá zcela bez příznaků. Pak se mohou objevit různé záněty, kožní komplikace či předčasná ateroskleróza, hypertenze, obezita. V ještě pozdějších stadiích lidé začnou častěji a ve velkém množství močit. Pak mají žízeň a někdy i hubnou. Cukrovka nyní bývá odhalena spíš náhodně, například při nějakém předoperačním vyšetření,“ uvedl primář s tím, že každému člověku po dovršení čtyřiceti let platí zdravotní pojišťovna každé dva roky preventivní měření hladiny cukru v krvi.

Diabetes mellitus je onemocnění chronické, jež pro pacienta znamená doživotní terapii. Nic jin edokáže vyléčit jako takovou, ani nezabrání jejímu vzniku. U pacientů zde obzvlášť platí pravidlo „pro úspěšnou léčbu je potřeba udržet pacientovu motivaci trvale a na vysoké úrovni“.

Úspěch léčby bývá víc než u jiných nemocí v rukou samotného pacienta. „Když dobře spolupracuje, daří se oddálit nebo eliminovat komplikace, které bývají nejčastějším důvodem hospitalizace,“ dodává primář Stejskal.

Pandemie?

V České republice ročně nově onemocní cukrovkou padesát tisíc lidí, až třicet tisíc pak následkům podlehne. Právě proto začínají někteří odborníci mluvit o pandemii. Odhadují, že celkem žije s vyšším obsahem cukru v krvi až milion Čechů, čtvrtina jich o tom však neví.

Neléčená cukrovka přitom může vést ke slepotě, k infarktu nebo mozkové mrtvici. Lidé by proto neměli podcenit příznaky, jako je celkové neprospívání, pocit velké žízně, vysoký objem moči a úbytek na váze.

Test rizika onemocnění najdete na: www.diabetickaasociace.cz