VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hranice podpoří výměnu starých kotlů, aby se lépe dýchalo. Zřídí i infocentrum

Hranická radnice podpoří občany, kteří budou žádat o podporu z tzv. kotlíkové dotace z Olomouckého kraje. Zároveň zřídí informační místo, kde mohou zájemci o dotaci přijít, a bude jim zde poskytnuta konzultace a pomoc s vyplněním formulářů.

27.6.2017
SDÍLEJ:

Kotlíkové dotace. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Předpokládáme, že staré kotle mají většinou starší lidé, protože v novostavbách se pořizují nízkoteplotní systémy, tepelná čerpadla a plynové kotle. Tím, že jsou dnes žádosti elektronické, budou tito lidé potřebovat pomoc“ zmínil starosta města Jiří Kudláček.

Svědčí o tom i malý zájem z řad hranických občanů v minulém roce, kdy bylo jen na třicet žádostí o dotaci. Podmínkám pak vyhovělo 27 z nich.

Informační centrum

„Zastupitelé podpořili zřízení informačního místa ke krajským „kotlíkovým dotacím“, kde by mohli být občané v určitých hodinách během týdne informování o tom, jak vyplnit žádost, jaké informace si zajistit a co vše je potřeba doložit,“ řekl mluvčí města Petr Bakovský.

Pomáhat má občanům Hranická rozvojová agentura, která by měla poskytovat informace v prvních dvou měsících od výzvy vždy dva dny v týdnu po dvou hodinách denně. Dále pak další dva měsíce jen jeden den v týdnu po dobu dvou hodin.

„Dále by mohla poskytovat telefonické konzultace, zajistit organizaci alespoň čtyř seminářů pro veřejnost a propagaci kotlíkových dotací. Celkové náklady na zřízení informačního místa i s odměnou za úspěšné žádosti by byly do 120 tisíc korun,“ vysvětlil práci Hranické rozvojové agentury mluvčí města.

Zlepšit se má ovzduší

Hranice patří mezi města, kde je již dlouhodobě špatné ovzduší. Na situaci má vliv více aspektů, konkrétně emise z průmyslových zdrojů, lokálních topenišť, ale také automobilová doprava a meteorologické podmínky.

„Z výsledků měření z období od června 2011 do května 2012 na dvanácti lokalitách města, je v zimním období zřejmý vliv topné sezóny a nepříznivých rozptylových podmínek, které se odráží ve vysokých koncentracích prachu v ovzduší,“ vysvětlil Petr Bakovský.

Na všechny se nedostane

Vloni podpořil Olomoucký kraj občany v první výzvě maximálně 85 procenty z částky 150 tisíc korun.

Město Hranice může podpořit žadatele ještě dalšími 7 procenty a občan by tak z vlastních prostředků zaplatil pouhých 8 procent z částky.

„Vzhledem k tomu, že zatím nemůžeme vědět, kolik bude žadatelů o dotaci, orientačně by se jednalo o částku asi 2 625 000 korun, při výměně 250 starých kotlů,“ řekl mluvčí.

Podle starosty Jiřího Kudláčka se ale na všechny žadatele nedostane.

„První kolo zabezpečilo výměnu pouze třiceti kotlů. Dnes lze říci, že my chceme vyměnit maximum kotlů, ale jestli jich bude padesát nebo dvě sta, to teď nemohu předjímat.

Autor: Jan Nuc

27.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Muž v Drahotuších zabodl sokovi nůž do hrudníku

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Pouťové atrakce zaplavily Drahotuše

Kolotoče, houpačky, střelnice, jarmark s dobovými řemesly, ale hlavně spousta prodejních stánků. Zkrátka vše, co patří k pouti, nechybělo o víkendu v Drahotuších na Hranicku. Konala se tam tradiční Anenská pouť, která má tak letitou tradici, že už ani mnozí místní obyvatelé nepamatují, kdy byla tato významná kulturně společenská akce v obci založena. Každoročně ji však provází nabitý dvoudenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení