Pro ukončení těchto zařízení v Hranicích hlasovalo všech jednadvacet přítomných členů zastupitelstva, tedy bez ohledu na stranickou příslušnost.

Boj radnice s hazardem ve městě není nic nového. Už do této doby v Hranicích platila vyhláška, v rámci které nemohly být automaty a jiné hazardní hry provozovány ve školských, sociálních, kulturních a církevních zařízeních a v okruhu sto metrů od nich.

„Nesmírně vítám, že je nám předkládána tato obecně závazná vyhláška. S mými kolegy jsme se chtěli už dávno o něco podobného pokusit,“ řekl jeden ze zastupitelů a lídr strany Hranice 2000 Vladimír Juračka.

Minulý týden však Hranice využily možnosti Ústavního soudu o úplném zákazu těchto zařízení na celém území města, což zmíněná vyhláška nově umožňuje. Ta však není platná okamžitě, nýbrž až od začátku příštího roku.

„Vyhláška nabývá účinnosti až k prvnímu lednu 2012. Kdyby tedy teoreticky někdo ještě během listopadu a prosince přišel se žádostí o provoz těchto zařízení, bylo by mu vyhověno podle staré vyhlášky. Povolení by ale platilo jen na jeden rok,“ vysvětlil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Právě na dvanáct měsíců totiž město povoluje žadatelům provoz těchto videoterminálů a jiných hazardních her. Stávající smlouvy tak vyprší společně se starou vyhláškou.

Úplný konec? Na Silvestra 2014

Kromě města však vydává povolení také stát.

„Pokud město přijme obecně závaznou vyhlášku, stát musí upravit svá povolení tak, aby přestala platit nejpozději 31. prosince 2014,“ vysvětlil vedoucí finančního odboru v Hranicích Vladimír Zemek.

Právě to se také na čtvrtečním zastupitelstvu stalo. Po tomto datu by tedy v Hranicích žádné výherní automaty či loterijní hry blikat neměly.

Postupný pokles příjmů

Na postupném vymícení heren a automatů ve městě však budou Hranice také finančně tratit. Ztratí totiž příjmy, které z jejich provozu plynou.

Postupný úbytek hazardu v Hranicích je ale možné pozorovat už nyní. Zatímco v roce 2010 bylo ve městě osmdesát sedm výherních hracích přístrojů, letos jich bylo jen čtyřicet devět. Úměrně tomu se snížily také poplatky z jejich provozu. Z loňských bezmála tří milionů se letos scvrkly „jen“ na 1 715 tisíc korun.

„Počet těchto zařízení ve městě klesal postupně, tím pádem klesal také příjem z jejich provozu. Je to tak lepší, než kdyby k tomu docházelo nárazově,“ uvedl mluvčí Bakovský.

Zákaz ale neplatí pro aktivity sázkových společností, které se zaměřují převážně na kurzové sázení.