Na středečním mimořádném zasedání krajského zastupitelstva sice zaznělo několik kritických hlasů poukazujících na zvýhodňování jen některých zařízení v regionu, a naopak diskriminaci obyvatel z oblastí, kde kraj nebude poplatky hradit, návrh radních však zastupitelé bez problémů schválili.

„Protestujeme proti diskriminaci obyvatel Jesenicka,“ namítal jesenický radní za ODS a ředitel tamní nemocnice Jan Jedlička. Radní v Jeseníku dokonce v pondělí přijali usnesení, v němž odmítají, aby kraj z rozpočtu proplácel poplatky pouze některým nemocnicím. Podle náměstka hejtmana Michaela Fischera (ČSSD), který má oblast zdravotnictví na starosti, však kraj nemá na to, aby proplácel poplatky ve všech zařízeních. „Stálo by to dvě stě sedmdesát milionů a více,“ vysvětlil Fischer.

Sohlich: Je to nedůstojné a diskriminující

Na poplatky kraj v rozpočtu počítá s částkou padesát milionů korun. Proti zvýhodňování holdingu Agelu, jehož dceřiná společnost Středomoravská nemocniční má nemocnice ve Šternberku, Prostějově a Přerově v pronájmu, vystoupil olomoucký praktický lékař a člen vedení České lékařské komory Petr Němeček. „Takové zvýhodnění je protiprávní,“ kritizoval.

„S firmou Agel nemá kraj žádné vztahy. Našim partnerem je Středomoravská nemocniční. Zvýhodňujeme pouze občany,“ reagoval hejtman Martin Tesařík z ČSSD, která zrušení poplatků v krajských nemocnicích slíbila lidem před loňskými krajskými a senátními volbami.

O plošné proplácení v rámci regionu se poté snažili komunisté, jejichž návrh, aby radní v únoru dali na stůl takové řešení i s analýzou dopadu na rozpočet, zastupitelé nepodpořili. Hejtman odkazoval na legislativní změnu, kterou už schválila Poslanecká sněmovna a nyní ji projednává Senát. „To je jediná systémová cesta,“ míní Tesařík.

S proplácením regulačních poplatků ve třech nemocnicích a dalších krajských zařízeních, kde budou pacientům nabízet darovací smlouvy, nesouhlasí soukromé nemocnice v kraji, praktičtí lékaři, specialisté ani lékárníci.

„Je to zvýhodnění politiky vybraných zdravotnických zařízení a také zvýhodnění části obyvatel kraje podle místa jejich bydliště. Je to nedůstojné, diskriminující,“ komentoval ve středu 28. ledna rozhodnutí zastupitelů kraje ředitel soukromé nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich.

Pokud zákonodárci brzy nerozhodnou o plošném zrušení, nevylučuje Sohlich ani právní kroky kvůli porušování podmínek hospodářské soutěže.

Kraj se rozhodl, že bude proplácet všechny poplatky, tedy třicetikorunový v ambulanci, za položku na receptu, šedesátikorunový za hospitalizaci i devadesátikorunový na pohotovosti. Darovací smlouvu v zařízeních nabídne všem pacientům. Ti na základě vlastního rozhodnutí buď dar přijmou, nebo ne. Na poplatky ve zdravotnictví a jejich proplácení dostal už antimonopolní úřad desítku podnětů.

„Tyto podněty posuzujeme jak z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže, tak i z pohledu veřejné podpory,“ uvedl ve středu mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

K tomu, jak a kde bude Olomoucký kraj poplatky platit, se úřad nevyjádřil. „Vyžádali jsme si od krajů podklady,“ doplnil Filip Vrána z tiskového odboru úřadu. „Domnívám se, že jsme našli právně čisté řešení,“ uvedl ve středu na zastupitelstvu hejtman Tesařík s tím, že kraje s antimonopolním úřadem na způsobu proplácení zdravotních poplatků spolupracovaly.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Návštěva lékaře: v Přerově zdarma, v Hranicích za 30 korun