VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní opravy okružní hradby Helfštýnu finišují

Realizace opravy dalšího úseku okružní hradby byla zahájena na začátku června. Úsek se nachází v úrovni severní terasy, to znamená v místě nejvíce vzdáleném od vstupní brány. Opravy vyjdou na bez mála milion korun.

26.6.2017
SDÍLEJ:

Letní opravy okružní hradby Helfštýnu finišujíFoto: archiv hradu Helfštýn

„Oříškem byl už samotný transport materiálu a lešení, při kterém bylo potřeba zdolat téměř tři sta metrů trasy s celkovým převýšením pětadvacet metrů,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Zkušení zedníci a kameníci museli nejprve tlakovou vodou vyčistit spáry a následně rozebrat asi půl metru horní koruny rozpadajícího se zdiva. Postupně se vše vyplňuje předem schválenou směsí.

„Na konsolidaci okružní hradby začala správa hradu ve spolupráci s provozním oddělením Muzea Komenského v Přerově pracovat již v roce 2011,“ připomněl Jan Lauro.

Zvýšila se bezpečnost

V současné době probíhají stavební práce již na šestém úseku. Od roku 2011 se rekonstrukční práce přehouply za polovinu celkového rozsahu definovaného Výhledovým plánem údržby hradebního zdiva.

„Za uplynulých sedm let bylo vyspraveno už několik tisíc metrů čtverečních zdiva. Stabilizací koruny se zvýšila nejen odolnost proti prosakování srážkových vod, ale především bezpečnost návštěvníků jedné z nejnavštěvovanějších kulturních památek na Moravě,“ dodal kastelán hradu.

Samotné spárování a dozdívání nejvíce poškozených úseků zdiva mnohonásobně prodloužilo jejich životnost a pomohlo tak udržet hmotné doklady minulosti pro budoucnost.

Stavební práce na severním oblouku okružní hradby budou ukončeny nejpozději do konce července. Svou lokací mimo hlavní návštěvní trasy nijak nezatěžují ani neomezují běžný provoz hradu. 

Autor: Jana Obšnajdrová

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Muž v Drahotuších zabodl sokovi nůž do hrudníku

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Pouťové atrakce zaplavily Drahotuše

Kolotoče, houpačky, střelnice, jarmark s dobovými řemesly, ale hlavně spousta prodejních stánků. Zkrátka vše, co patří k pouti, nechybělo o víkendu v Drahotuších na Hranicku. Konala se tam tradiční Anenská pouť, která má tak letitou tradici, že už ani mnozí místní obyvatelé nepamatují, kdy byla tato významná kulturně společenská akce v obci založena. Každoročně ji však provází nabitý dvoudenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení