„Novou zjištěnou lokalitou je Ústí na Hranicku, kde zatím čekáme na výsledky laboratorního vyšetření odběru vzorků. Měli bychom je znát nejpozději do čtrnácti dní,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy Olomouckého kraje Zdeněk Králík.

Mor včelího plodu se přitom na Přerovsku vyskytl ve Staměřicích, Želátovicích, Horní Moštěnici, Domaželicích, Tučíně, Dřevohosticích, Líšné, Rokytnici a nebo Staré Vsi. V regionu byla ale zaznamenána i jiná ohniska v loňském roce.

Včelstva neustále ubývá

Včelaři na Přerovsku se shodují na tom, že mor včelího plodu si letos vybírá krutou daň.

„Včelstva neustále ubývá. Hlavně staří lidé, kteří přijdou o své chovy, už často nemají sílu začít znovu,“ přiblížil situaci předseda okresního výboru Českého svazu včelařů František Hošek, který je sám chovatelem.

„Nákaza se nám zatím zázrakem vyhýbá, ale otázkou je, co bude dál,“ povzdechl si.

V případě výskytu nákazy je totiž většinou osud chovu zpečetěn, a pokud se infekce prokáže, musí být utracen. Včelaři jsou povinni zlikvidovat veškeré vybavení a zabránit šíření nákazy. Ta se může rozšířit infikovanou potravou, úly, včelařským příslušenstvím nebo zalétlými včelami a roji.

Možné je žádat kompenzaci od státu

Chovatelé, kteří kvůli moru přišli o včelstva, mají nárok na finanční kompenzaci státu.

„Můžou podat žádost o poskytnutí náhrady nákladů a ztrát v souvislosti s plněním mimořádných veterinárních opatřeních. Finanční odškodnění poskytuje ministerstvo zemědělství. Zatím evidujeme na patnáct žádostí z Přerovska,“ upřesnil ředitel Krajské veterinární správy Zdeněk Králík.

Včelstva na Přerovsku letos paradoxně nesužuje nebezpečná varoáza, která zasáhla jen malé množství chovatelů.

„V regionu jsme prováděli vyšetření osm set třiceti stanovišť, v nichž bylo na 7 725 včelstev. Z tohoto množství bylo nakaženo varoázou jen jedno procento,“ uzavřel ředitel.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ, ADÉLA NOVÁKOVÁ