Archeologům ale včera právě nad takovými artefakty zaplesalo srdci. Ve výkopu naproti Městskému domu v Přerově našli šest set let starý dřevěný trám a zhruba stejně staré kousky koženého oděvu nebo měšce na peníze.

Shodují se, že je to rarita, kterou tam nečekali. „Normálně by dřevo i kůže v půdě podlehly rozkladu. Dostaly se ale do jílových horizontů, které napomohly k dokonalému zachování organických předmětů. Kdyby ležely ve spraši, dávno by se rozpadly,“ uvedl archeolog Zdeněk Schenk.

Takové složení půdy u vstupu na náměstí TGM ale odborníci neočekávali. „Překvapilo nás to. Nebýt rekonstrukce vodovodního řadu, tak ani netušíme, jaká zemina je pod asfaltem v centru Přerova,“ konstatoval i muzeolog Jan Mikulík.

Zachovalý kus trámu teď čeká expertíza, která odhalí, kdy se do půdy dostal, jak je přesně starý, a specialisté ze dřeva vyčtou i to, zda byl strom poražen v létě nebo v zimě. Rozborem projdou i asi šest set let staré kousky kůže.

Archeologové předpokládají, že jsou to cáry z oblečení, ale je také možné, že z nich kdysi byly boty, které třeba nosil některý z přerovských měšťanů.Kromě opracovaného dřeva a kůže našli archeologové v mocném souvrství také keramické střepy ze čtrnáctého a patnáctého století.

„Máme fragment loštické keramiky, která byla typická pro tento kraj,“ podotkl archeolog Schenk. Z výkopu si odnesli i kousek šindele, což potvrzuje teorii, že trám byl s největší pravděpodobností součástí konstrukce středověkého domu.

Archeology tato lokalita tak nadchla, že by se chtěli přes šachtu dostat ještě hlouběji. Stavebníci se ale už chystají na zasypání jámy. „Snad se nám podaří je přemluvit, aby nám dali čas. Tady totiž můžeme narazit na další zajímavosti,“ doufá Jan Mikulík.