VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední Habermannovo dílo se už rodí v kovářské dílně

Lipník nad Bečvou - Poslední návrh kované plastiky loni zesnulého světově proslulého mistra černého řemesla Alfreda Habermanna se už v těchto dnech rodí v dílně Pavla Tasovského v Náměšti nad Oslavou.

11.1.2009
SDÍLEJ:

Alfred HabermannFoto: sierraforgeandfire.com

Dílo nazvané Tillia (lípa) má ozdobit na jaře lipnické Masarykovo náměstí. Město na zhotovení plastiky loni vyhlásilo sbírku, ve které se sešlo už více než 500 tisíc korun.

„Dá se říci, že dnes je na Tillii k dispozici zhruba 580 tisíc korun. Ve sbírce bylo totiž vybráno celkem necelých 83 tisíc, z toho v kasičkách se sešlo bezmála 8 tisíc a na účet přišel dar ve výši 75 tisíc korun. Největší obnos nám ale přislíbila místní firma, a to částku 500 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Kovanou plastiku ve tvaru lípy vyrábí tradičními kovářskými postupy pro město Lipník nad Bečvou známý umělecký kovář Pavel Tasovský ve spolupráci s dcerou zesnulého autora Kristinou Habermannovou.

„Na plastice už intenzivně pracujeme. Momentálně máme vykovaných asi osm listů z celkových čtrnácti. Až zhotovíme všechny části plastiky, čeká nás kompletování. Příští týden si půjdeme s Kristinkou a starostou Lipníku nad Bečvou obhlédnout místo, kde má plastika stát, abychom doladili detaily, které souvisejí právě s umístěním plastiky,“ řekl umělecký kovář Pavel Tasovský.

Lipnická radnice už zná také termín, kdy dojde k slavnostnímu odhalení Tillie, jejíž zmenšeninu si mohli zájemci loni prohlédnout v místním Turistickém informačním centru. „Plastika bude umístěna na náměstí vedle kašny svatého Jana Nepomuckého. K odhalení dojde v sobotu 9. května. Věřím, že dílo vhodně zapadne do naší městské památkové rezervace a bude stálou připomínkou na Mistra Habermanna, který měl k našemu městu velmi blízký vztah,“ dodala Gladišová.

Náklady na zhotovení posledního Habermannova díla jsou vyčísleny přibližně na 1 milion korun. Město tak zbývající částku, kterou se nepodaří vybrat prostřednictvím sbírky, doplatí ze své kasy. Lipník nad Bečvou se může jako první a zatím jediný pochlubit také Cenou Alfreda Habermanna. Ta mu byla udělena loni v létě v rámci tradičního mezinárodního setkání uměleckých kovářů s názvem Hafaiston, které se koná každoročně na hradě Helfštýně.

Cena se na hradě bude udělovat každoročně, a to za mimořádný počin v oblasti kovářské tvorby a za propagaci tohoto uměleckého řemesla.

Autor: Dagmar Rozkošná

11.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Muž v Drahotuších zabodl sokovi nůž do hrudníku

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Pouťové atrakce zaplavily Drahotuše

Kolotoče, houpačky, střelnice, jarmark s dobovými řemesly, ale hlavně spousta prodejních stánků. Zkrátka vše, co patří k pouti, nechybělo o víkendu v Drahotuších na Hranicku. Konala se tam tradiční Anenská pouť, která má tak letitou tradici, že už ani mnozí místní obyvatelé nepamatují, kdy byla tato významná kulturně společenská akce v obci založena. Každoročně ji však provází nabitý dvoudenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení