„Nejprve mi telefonovala údajně zdravotní sestra. Prý dostala kontakt od pojišťovny, aby zkontrolovali nemocné lidi. Spousta pacientů prý nemůže chodit, tak že by se potřebovali setkat osobně,“ popsala důchodkyně, kterou falešní fyzioterapeuti v minulých dnech oslovili.

Ženu hned zarazilo, že se jí údajná zdravotní sestra pověřená pojišťovnou ptala na věk, který by měla znát. Zjišťovala také, jaké operace seniorka podstoupila. „Přišlo mi to celé podezřelé. A když jsem jí řekla, že mám dvě „tepky“ (Totální endoprotézy kyčelních kloubů – pozn. red.), nechápala, o čem mluvím,“ pozastavovala se seniorka. „Navrhla, že mě v úterý osobně navštíví. Vrtalo mi to hlavou. Nakonec jsem však kývla a na smluvenou dobu požádala příbuzné, aby ke mně přišli,“ uvedla.

Neodbytní a nebezpeční

U seniorky v domě zazvonili muž a žena středních let se složkou papírů v podpaží, kteří nabídli dlouhodobou fyzioterapeutickou péči.

„Tlačili se dovnitř, odmítali vše vyřídit na verandě, že potřebují sednout ke stolu a v klidu vše probrat. Spustila jsem na ně, co jsou zač a co vlastně chtějí. Tvrdili, že jsou z domácí péče a pořád se chtěli dostat dovnitř. Odmítla jsem je s tím, že nemám zájem a už někam spěchám. Bohužel se nám nepodařilo vyfotit jejich auto a jeho poznávací značku,“ dodala.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v Olomouckém kraji podle jejího mluvčího Jiřího Vévody několik podobných případů. „Falešní fyzioterapeuti se pohybují na Přerovsku a Olomoucku. Navštěvují lidi po bytech s tím, že mají od VZP příkaz kontrolovat starší klienty v terénu,“ uvedl včera regionální mluvčí pojišťovny Vévoda.

Stále stejná písnička

„Scénář je následující: přijede auto s nějakou vlaječkou a zpravidla tři lidé, kteří tvrdí, že jsou pracovníci domácí péče jedné agentury. Nelegitimují se a na vyzvání řeknou, že jména mají na vizitkách. Jejich cílem je dostat se do domu. Tvrdí, že informace o pacientech jim poskytuje VZP, což samozřejmě není pravda. Policie již byla o falešných fyzioterapeutech informována,“ uvedl s tím, že může jít o skupinu, která si mapuje majetek penzistů.

Rady policejního mluvčího

Podle krajského policejního mluvčího Michala Pižurina by lidé měli být obezřetní vždy, když k nim přichází někdo cizí. „Nemusí se jednat jen o podpisy smluv, ale také o nabídku podomních obchodníků nebo i stavebních prací. Zvláště starší lidé, kteří hůře vidí nebo se i špatně pohybují, by neměli pouštět domů cizí osoby,“ radí Pižurin.

I na předem smluvené návštěvy by se podle něj měli senioři připravit například tak, že je absolvují v přítomnosti známého nebo člena rodiny. Pokud má člověk podezření, že by se mohlo jednat o tipaře, který prohlíží majetek a informuje o tom zloděje, je důležité obrátit se na policii.

„Rozhodně by si lidé neměli tyto informace nechávat pro sebe. Může se stát, že policie po upozornění zjistí, že se jedná o podvodníka, který už má na svědomí činnost v jiném regionu,“ řekl mluvčí.

Protože senioři bývají díky své důvěřivosti častými oběťmi zlodějů a podvodníků, připravilo Ministerstvo vnitra projekt, který nedávno začal i v Olomouckém kraji.

„Projekt Senioři sobě školí vybrané důvěryhodné seniory, kteří pak osvětu šíří dál ve svém okolí. Učí důchodce reagovat i na dopisy typu Vyhrál jste – zašlete osobní údaje, zjišťují, zda je navštívili cizí osoby, a upozorňují na různá rizika,“ vysvětlil Pižurin.

DANIELA TAUBEROVÁ

PAVLA KUBIŠTOVÁ