VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi mají před cizinci v práci přednost

Přerovsko - Cizinci míří na Přerovsko kvůli práci relativně jen výjimečně. Oficiálně jich zde je zaregistrováno okolo dvanácti set, což je vzhledem k téměř 69 tisícům ekonomicky aktivních osob v regionu jen minimální procento.

9.4.2008
SDÍLEJ:

ilustracni_Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Z pracujících cizinců pochází polovina ze zemí Evropské unie, z nich je nejvíce Slováků, zhruba 85 procent. Druhá polovina jsou občané takzvaných třetích zemí.

To jsou hlavně Ukrajinci. Jak informoval analytik Úřadu práce v Přerově Bedřich Šenvajc, podle platných zákonů mají Češi a občané EU přednost při výběru práce před ostatními cizinci.

„Když zaměstnavatel nenajde vhodného kandidáta z občanů České republiky nebo EU, potom si může zažádat o povolení zaměstnávat cizince“ vysvětlil Bedřich Šenvajc.

V případě zaměstnávání občana EU je však zaměstnavatel pouze povinen zaslat tzv. informační kartu na úřad práce, nejpozději v den nástupu zaměstnance do práce,“ řekl Šenvajc.

O něco složitější to mají lidé, kteří nepochází ze zemí Evropské unie. „Člověk z jiné země, než která patří do Evropské unie, musí žádat o povolení k zaměstnání v České republice na příslušném úřadu práce, a to ke konkrétnímu zaměstnavateli, kterému bylo povoleno získávat zaměstnance ze zahraničí na konkrétní profesi.

Statistiky však nemusí vždy ukazovat přesný obraz situace. Kromě zmíněné více jak tisícovky se zde podle slov Bedřicha Šenvajce může vyskytovat i nevelké množství dalších cizinců z třetích zemí, kteří na Přerovsku pracují na černo, ale v jakém počtu nelze přesně zjistit.

„To je způsobeno nedostatkem pracovních míst a platovými podmínkami v méně rozvinutých zemích, z nichž tito lidé přicházejí,“ uvedl Šenvajc. V těchto zemích nabízejí cizincům práci různé agentury.

„Ve většině případů pracovníky ze zahraničí najme agentura, ta jim naslibuje vysoké platy a dobré podmínky. Při první výplatě se pak zaměstnanec diví, když zjistí, že má o čtyři tisíce méně než čekal. Odejde od firmy a hledá si práci jinde v republice,“ popsala zkušenosti s prací cizinců vrchní inspektorka cizinecké policie v Přerově Věra Mertová.

A právě cestování cizinců po republice komplikuje práci cizinecké policii. Pravidelné kontroly v ubytovnách nic nevyřeší.

„Pracovníci ze zahraničí musejí na oddělení cizinecké policie nahlásit místo pobytu. Pokud se jim práce nelíbí, odejdou do jiného města a změní úřad práce, což zákon povoluje. Na ubytovně nahlášeni zůstanou a cizinecké policii to neoznámí,“ informovala o tom, kde je prvopočátek problematiky práce na černo, Věra Mertová.


Autor: Hana Jančovičová

9.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Muž v Drahotuších zabodl sokovi nůž do hrudníku

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Pouťové atrakce zaplavily Drahotuše

Kolotoče, houpačky, střelnice, jarmark s dobovými řemesly, ale hlavně spousta prodejních stánků. Zkrátka vše, co patří k pouti, nechybělo o víkendu v Drahotuších na Hranicku. Konala se tam tradiční Anenská pouť, která má tak letitou tradici, že už ani mnozí místní obyvatelé nepamatují, kdy byla tato významná kulturně společenská akce v obci založena. Každoročně ji však provází nabitý dvoudenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení