VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připravenost na povodně byla mizerná, říká hranický hasič

Při povodních před dvaceti lety, kdy voda na Moravě ukázala svou ńičivou sílu, byli v terénu se svými kolegy také hraničtí hasiči René Ryška a Jaroslav Ludka,

6.7.2017
SDÍLEJ:

Jaroslav Ludka (vlevo) a René Ryška byli v čase povodní v roce 1997 přímo v terénu. S minimálním spánkem a s velkým fyzickým úsilím zachraňovali občany a odklízeli následky škod.Foto: Deník / Jan Nuc

Sáhli si na dno svých sil, ať už nedostatkem spánku nebo fyzickým vyčerpáním.

„Pamatuji si takový paradox, že večer se rozlévala voda v Hustopečích nad Bečvou a hasiči v Hranicích jezdili k lidem s tím, že to sem taky pravděpodobně přijde. Nikdo jim ale nevěřil,“ vzpomínal úvodem Jaroslav Ludka.

Každý si totiž myslel, že je voda nijak neohrozí a bude to opět planý poplach, jako už tolikrát. Lidé ukazovali na rysky, které měli na zdech jako pozůstatky po stoleté vodě, které tam nakreslil jejich pradědeček, a nechtěli věřit, že by mohla přijít taková hrůza.

Špatná připravenost

"V Hranicích byla připravenost proti povodním mizerná. Sloužili jsme tehdy ve čtyřech lidech a jeden musel být na stanici jako dispečer. Teď už jsme tady v osmi. A ani dobrovolní hasiči tenkrát nebyli jako dnes,“ postěžoval si Jaroslav Ludka.

Hasiči tak museli pracovat s minimálním odpočinkem. Vždy se šli jen na stanici najíst, popřípadě se na dvě tři hodinky vyspat. Nebyl ale čas, aby dlouho odpočívali.

Naštěstí na to nebyli sami a pomáhali jim hodně vojáci, tehdy i v rámci základní vojenské služby. Boj s valící se vodou byl však i pro vojenské stroje příliš.

„Vojáci vyvrátili jeden den Tatru, další den zase druhou. Na té jsem zrovna seděl já. Byli jsme na korbě a jeden voják se rozhodl, že vezme lano a doplave na druhou stranu a potom přeručkujeme. No, skočil do vody a už ho nebylo. Když jsme ho vytáhli, tak jsme ho museli na korbě rozdýchávat, až z něj voda tekla,“ vyprávěl hranický hasič René Ryška.

I hasiči potřebují zachránit

V extrémních situacích jsou případy, kdy i zachránci potřebují zachránit. V mnoha případech si ale i tak musejí pomoci sami.

„Zůstal jsem s kolegou viset ve člunu, který se kvůli silnému proudu zasekl na plotě. To jsem se bál, že se utopím, protože jsem byl tenkrát mladý a lehký. Mysleli jsme, že nás někdo vytáhne, ale nakonec ne, tak jsme se museli brodit tou vodou. Ale kolega měl přes sto kilo, tak jsem se ho držel."

Situace se zlepšila

Je potřeba říci, že kvůli zkušenosti z povodní před dvaceti lety se zlepšila připravenost záchranných složek. Dnes už se nečeká na to, až se voda vylije, ale bedlivě se střeží hladiny řek a nejen hasiči udržují bdělost.

„Když přišly povodně o deset let později, tak už se vědělo, že něco takového přijde a dělaly se stěny z písku. Dnes to funguje úplně jinak. Teď už se díky povodňovým stupňům řeší ta situace daleko dříve,“ komentoval dnešní stav Jaroslav Ludka.

Některé kroky ke zlepšení zde ale stále jsou. Hlavně co se týče protipovodňových opatření, které se po tehdejších povodních naplánovaly, ale doposud nerealizovaly.

„Zaráží mě, že se plánovaly poldry mezi Hranicemi a Hustopečemi nad Bečvou a ve Skaličce měla být nádrž, pořád se ale nic neděje,“ zakončil Jaroslav Ludka.

Autor: Jan Nuc

6.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Muž v Drahotuších zabodl sokovi nůž do hrudníku

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Pouťové atrakce zaplavily Drahotuše

Kolotoče, houpačky, střelnice, jarmark s dobovými řemesly, ale hlavně spousta prodejních stánků. Zkrátka vše, co patří k pouti, nechybělo o víkendu v Drahotuších na Hranicku. Konala se tam tradiční Anenská pouť, která má tak letitou tradici, že už ani mnozí místní obyvatelé nepamatují, kdy byla tato významná kulturně společenská akce v obci založena. Každoročně ji však provází nabitý dvoudenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení