VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romské čtvrti v Přerově změní tvář

Přerov -Chudinské romské čtvrti v Husově, Kojetínské nebo Škodově ulici v Přerově čeká během příštích let zásadní proměna.

29.11.2008
SDÍLEJ:

Město Přerov má šanci získat finance z Evropské unie na jejich opravu a různé sociální projekty. Město kvůli tomu navštívila ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.Foto: DENÍK/Petra Poláková–Uvírová

Přerov je totiž jedním ze dvanácti měst v republice, která mají šanci získat evropskou dotaci na opravu domů ve zchátralých ulicích a další vzdělávací a sociální projekty menšin.

Do Přerova kvůli tomuv pátek 28. listopadupřijela ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.

„Přerov je charakteristický tím, že jsou zde lokality u nádraží, ve kterých panuje sociální napětí a různé patologické jevy,“ shrnula ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.

Podle jejích slov by měl stát spolu s městem usilovat o to, aby v Přerově nebyly chudinské čtvrti - jako jsou Husova, Kojetínská, Škodova nebo Tovačovská ulice. Právě k tomu má sloužit takzvaný Integrovaný plán rozvoje města, který zahrnuje několik oblastí - od opravy fasád zchátralých domů přes oblast prevence kriminality až po různé sociální projekty.

„Musíme více pracovat s lidmi a zaměřit se i na vzdělávací projekty. Jde o to, aby se Romové uplatnili na trhu práce a jednou z možností, jak toho dosáhnout, jsou i rekvalifikační kurzy pro dospělé,“ nastínila ministryně.

Přerov se zařadil mezi dvanáct míst v republice, která mají šanci dotaci na projekty získat – a to převážně ze strukturálních fondů Evropské unie. „Lokality v republice byly vybrány nejen podle míry sociální vyloučenosti, ale i podle urbanistického hlediska. Na Moravě je to Přerov, Brno, Břeclav, Slezská Ostrava, Holešov a oblast Jesenicka. V Čechách pak Cheb, Ústí nad Labem, Most, Roudnice, Šluknovsko a Broumov,“ upřesnil ředitel vládního odboru pro sociální začleňování v romských lokalitách Marek Podlaha.

Přerovští radní mají nyní zajistit vznik pracovní skupiny, která bude jednotlivé projekty připravovat. „Máme trochu šibeniční termín. Žádost o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj totiž musíme podat do konce prosince letošního roku,“ řekla Hana Mikulová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Prezentace záměru tedy proběhne na nejbližším jednání zastupitelstva 8. prosince. Celková výše investic do všech projektů na období od roku 2009 do roku 2013 se odhaduje na zhruba 205 milionů korun, z toho má podíl města činit 99 milionů. Každý rok by se tedy měla vyčlenit částka 50 milionů.

„Mezi první připravené záměry patří modernizace dětských hřišť na Jižní čtvrti a investice do rekonstrukce komunikací a chodníků v této ulici. Postupně by se měl změnit také vzhled bytových domů na Jižní čtvrti,“ upřesnila Mikulová. Podle ministryně Džamily Stehlíkové mají stejnou důležitost jako opravy oprýskaných fasád domů i takzvané „měkké projekty“.

Jejich zpracování je dokonce hlavní podmínkou pro získání dotace. Na vzniku těchto vizí se bude podílet odbor sociálních služeb a zdravotnictví magistrátu ve spolupráci s neziskovým sektorem. „Do projektů bude zapojena Základní škola B. Němcové, mateřská škola v ulici Svisle, zdejší pobočka Armády spásy, oblastní charita a Kappa help. Spolupodílet se na nich bude i policie, a to kvůli prevenci sociálně patologických jevů, “ řekla Stehlíková. Jedním ze záměrů v této oblasti je podle jejích slov například vznik nového Domu sociálních služeb, ve kterém by byly prostory pro lidi ohrožené domácím násilím.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.11.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Trenér Hranic Rostislav Sobek.

Hranice zdeptaly Nový Jičín čtyřmi góly a slaví první výhru

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna skončila ve svodidlech. Nehoda ochromila dopravu na D1

Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hranický jez čeká rozšíření, přibude i rybí přechod

Hranický jez se dočká rozšíření kvůli zlepšení protipovodňové ochrany podél koryta Bečvy ještě před vybudováním některé ze zvažovaných variant plánovaného vodního díla Skalička. Povodí Moravy zatím nezná přesný termín výstavy, už teď je však jasné, že cena se bude pohybovat v řádech stamilionů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení