VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní školní rok je ve znamení novinek

HRANICKO/PŘEROVSKO - S novým způsobem výuky se od letošního školního roku budou potýkat žáci a učitelé na základních školách. Místo tradičních školních osnov bude mít totiž každá škola vlastní vzdělávací plány.

4.9.2007
SDÍLEJ:

Letošní prvňáčky čeká poněkud jiný způsob výuky než jejich předchůdce.Foto: DENÍK/Liba Mátlová

Žáci se například už nebudou muset pracně učit všechna díla Aloise Jiráska, ale autora budou muset umět zařadit do příslušného období a charakterizovat jeho tvorbu v historických a dalších souvislostech.

„Základní školy se vzdělávacími programy letos vstoupily do testovací fáze, kdy se teprve ukáže, jak bude tento způsob výuky efektivní a funkční,“ řekl statutární zástupce přerovské základní školy Za MlýnemJiří Farný. Cílem vzdělávacích programů je, aby žáci nebyli zatěžováni zbytečnými fakty, ale dokázali si do souvislostí spojit jednotlivé informace.

Důležitou roli ve výuce sehrává také aktivizace žáka, který by neměl pouze pasivně přijímat informace, ale měl by vědět, kde je najde, a měl by s nimi umět sámzacházet. „Výhodné je, že učitelé mohou přizpůsobit výuku potřebám školy a žáků. Během minulého školního roku, kdy jsme vytvářeli programy, mohli učitelé na naší škole vyloučit ty předměty nebo tu část učiva, které se opakují. Na druhou stranu jsme do výuky přidali hodiny angličtiny, která se bude nově vyučovat již do prvních tříd, a hodiny informatiky,“ řekla ředitelka Základní školy Trávník v Přerově Marie Mifková.

Při vytváření programů se ředitelé škol a především učitelé potýkali s mnohými nesnázemi. „Přestože jsme na vytvoření programů měli relativně dost času, scházela nám finanční, ale především metodická podpora ze strany ministerstva. Naši pedagogové nejsou školeni v tom, jak dělat osnovy, takže jsme vlastně byli hozeni do vody. Navíc dosud nebyla vytvořena žádná hodnotící komise, která by byla schopna posoudit, zda jsou námi vytvořené programy vhodné či nevhodné pro výuku,“ řekla Mifková. Jak dodala, přínos vzdělávacích programů se ukáže až za čtyři roky, kdy budou žáci letošních šestých tříd vycházet ze školy.

Za další nevýhodu takového systému vzdělávání považuje ředitel Základní školy Struhlovsko v Hranicích Jan Jursík vysoké nároky na žáka. „Jedná se o uměnovědné předměty, ale také třeba o chemii, kde jsou na žáky kladeny opravdu vysoké nároky. Myslím si, že průměrný žák, který navštěvuje základní školu, tyto požadavky jednoduše nemůže splnit,“ vysvětlil Jursík.

Naopak ředitelka hranické základní školy na ulici 1. máje Alena Šťastná si vzdělávací programy nesmírně pochvaluje. „Přestože sestavování programů bylo náročné, patřím k jejich příznivcům. Při takovém způsobu výuky se totiž ukáže, jak dobří učitelé na základních školách jsou. Myslím si, že zaměření na dovednosti žáků a nikoli na jejich vědomosti znamená v českém školství změnu k lepšímu,“ dodala Šťastná. Pokud se přístup k předávání poznatků v prvních a šestých třídách základních škol osvědčí, do pěti let by se do takového způsobu výuky měly začlenit všechny třídy na základních školách.

Co přinesou nové vzdělávací programy?

  • místo školních osnov si učitelé vytvoří vlastní vzdělávací plány podle potřeb školy a potřeb žáků
  • předměty, ve kterých se probírané učivo opakuje, se sloučí v jeden
  • sníží se nároky na encyklopedické znalosti a posílí se schopnost pracovat s informacemi
  • žáci mohou být zapojováni do projektů, při nichž se setkají také s praktickou stránkou problému
  • místo klasických hodin si školy mohou výuku rozvrhnout do bloků nebo celých cyklů
  • žáci budou hodnoceni také na základě svých dovedností, nikoliv pouze znalostí
  • důraz bude kladen na komunikační schopnosti žáka, na jeho kreativitu a aktivitu

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hranický jez čeká rozšíření, přibude i rybí přechod

Hranický jez se dočká rozšíření kvůli zlepšení protipovodňové ochrany podél koryta Bečvy ještě před vybudováním některé ze zvažovaných variant plánovaného vodního díla Skalička. Povodí Moravy zatím nezná přesný termín výstavy, už teď je však jasné, že cena se bude pohybovat v řádech stamilionů.

Autor gólu jara Černotský: Hlučínu v poháru jsem dal ještě hezčí

Gólů dal za svou dlouhou kariéru spoustu, minimálně na tento ale určitě nezapomene. Velezkušený záložník fotbalistů Ústí Petr Černotský se ve 20. kole loňského krajského přeboru z halfvoleje opřel do míče svou levačkou tak parádně, že si vysloužil cenu čtenářů Deníku a krajského fotbalového svazu za gól jara.

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení