„Počet evidovaných volných pracovních míst se oproti říjnu znatelně snížil a činil 1052. Bylo to způsobeno jednak obsazením už dříve hlášených volných pracovních míst, ale také obecným poklesem poptávky ze strany zaměstnavatelů,“ řekl analytik přerovského úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Podle jeho slov se snížil zájem o dělníky jak ve stavebnictví a ve strojírenství, tak i v zemědělství. „Zároveň klesl počet volných pracovních míst vhodných pro absolventy škol,“ doplnil Šenvajc.

Na snížení počtu pracovních míst má podle jeho slov vliv i zpomalující se ekonomika. „Firmy nejprve ruší volná pracovní místa, a potom teprve propouštějí z řad svých zaměstnanců,“ vysvětlil Šenvajc. Co se týká situace na trhu práce, přerovský region si v nezaměstnanosti vedl v uplynulém měsíci nejlépe ze všech bývalých okresů v Olomouckém kraji. „Jsme totiž jediným bývalým okresem v kraji, kde došlo v listopadu k poklesu nezaměstnanosti,“ vysvětlil Šenvajc.

Zatímco na Olomoucku, Prostějovsku, Šumpersku i Jesenicku se oproti říjnu nezaměstnanost nepatrně zvýšila, na Přerovsku naopak mírně klesla.

„Míra nezaměstnanosti na Přerovsku činila v říjnu 7,3 procenta, v listopadu mírně klesla na 7,2 procenta, což představuje 5018 nezaměstnaných osob. Ve srovnání s říjnem tak v listopadu ubylo z evidence pracovního úřadu 27 osob. Nezaměstnanost se nepatrně snížila na Přerovsku a Lipnicku, na Hranicku zůstává na stejné úrovni.

„V následujícím období však lze očekávat nárůst nezaměstnanosti, což je obvyklý trend objevující se vždy ke konci kalendářního roku,“ odhadl vývoj na trhu práce Bedřich Šenvajc.

Nezaměstnanost v kraji v %

Okres/říjen/listopad

  • Olomouc/4,9/5,1
  • Přerov/7,3/7,2
  • Prostějov/3,8/4,0
  • Šumperk/6,6/7,0
  • Jeseník/8,6/9,4