Nejkonzervativnější česká strana momentálně řeší rébus, zda je normální, když chce kluk dostat holku do postele a moc při tom nehledí na to, co si o tom myslí ona. Při obhajobě Dominika Feriho se v podobném smyslu vyjádřil čestný předseda TOP Karel Schwarzenberg. A jeho šlechtický kolega ze Senátu Tomáš Czernin zase naznačuje, že za skandálem stojí konkurenční Piráti.

Jisté je, že Feri je dnes mrtvý politik, na něhož ze všech stran prší obvinění. Řadoví členové TOP 09 jsou zděšeni a lidovci z koalice Spolu se zřejmě od propuknutí aféry se sexuálním obtěžováním jen modlí, aby voliči do října zapomněli, že měl být jednou z jejích super tváří. Zajisté bude zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví Feriho nástupkyně ve sněmovně Olga Sommerová, ikona genderu a ženských práv.

Topka se ovšem v předvolebním marasmu neplácá sama. Třeba ČSSD, která se v Praze zbavila Tomáše Petříčka coby lídra kandidátky, láká Matěje Stropnického, dřívějšího šéfe Zelených. Tedy strany, která po sjezdu ČSSD odmítla s Hamáčkovým vedením spolupracovat, neboť podle nich nedává naději na „ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí zemi“.

Andrej Babiš sice přemluvil hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, aby znovu usiloval o poslanecký mandát v roli jedničky za ANO, zato musel skousnout, že zdejší organizace odmítla na kandidátku umístit ministra obrany Lubomíra Metnara. A co hůř, Kraj Vysočina ukázal dlouhý nos na sněmovního mága a majitele výbušných diářů Jaroslava Faltýnka. Vedení ANO (čti Andrej Babiš) to může změnit, avšak ukazuje se, že regiony i v tomto hnutí touží po emancipaci (čti ať nám do našich kšeftů Praha a majitel nemluví).

Ani Piráti nepředvádějí bůhvíjakou jízdu. Mezi jejich lídry spolu se STAN je jediná žena, Olga Richterová v Praze. Ovšem i tady jsou další Pirátky až ve spodní části listiny. U jmen kandidujících byste též daleko hůř než v roce 2017 hledali vzrušující profese jako nezávislý badatel, life-hacker, tvůrce hádanek a hlavolamů či aktivní občan. Teď už se bouřliváci oblékli do tesilu a jsou z nich ctihodní poslanci, zastupitelé, radní nebo asistenti. Část jejich příznivců to může odradit.