Na první pohled vypadá Pluriel jako celkem normální hatchback s designem, který se jen lehce vymyká ze standardu Citroënu té doby. Nikoho by nepřekvapilo ani víko zavazadelníku, otevírané směrem dolů nebo velký podíl prosklených ploch, které řidiči malého auta propůjčovaly solidní rozhled.

Ta skutečná pointa však tkvěla v tom, že se Pluriel uměl proměnit do několika různých podob. Základnímu hatchbacku šla srolovat elektricky ovládaná plátěná střecha, čímž se vytvořil otvor přímo nad hlavami posádky. Další úrovní bylo složení střechy přes zadní okno, a její založení pod podlážku v zavazadelníku. A kdo chtěl skutečně nefalšovaný kabriolet – potažmo „spider“, jak Citroën „finální“ podobu nazýval, mohl sejmout i nosné oblouky střechy. Z Plurielu se tak stalo kompletně otevřené auto.

Soumrak nad diesely v osobních autech zatím nenastává
U Francouzů dokonce snižovali ceny: Přehled dvaceti nejlevnějších aut s dieselem

Vize byla taková, že na jedné straně může Pluriel sloužit coby volnočasový otevřený vůz, na druhé straně ale funguje jako plnohodnotný hatchback s dostatečně velkým zavazadelníkem, tepelnou i hlukovou izolací, a samozřejmě plnohodnotnou bezpečností, danou pevnými oblouky střechy.

U příležitosti 20. výročí, ukázal Citroën znovu všechna dobová videa, která doprovázela uvedení vozu:

Zdroj: Youtube

Jenže i když zní vidina modulárního auta na papíře skvěle, realita nebyla tak slavná. Pokud se vám z předchozích odstavců zdálo, že je nakládání s Plurielem a jeho karoserií poněkud složité, nemýlíte se – ono složité opravdu bylo. „Přestavba“ auta z hatchbacku na kabriolet byla komplikovaná, vyžadovala velkou spoustu kroků, které musela posádka udělat ručně, a navíc tu po skončení zbyly střešní oblouky, které v autě nebylo kam dát.

Ve výsledku proto majitelé Plurielu jezdili téměř výhradně s nasazenými oblouky. Přílišnou popularitu si nezískala ani robotizovaná převodovka, dodávaná k silnějším motorizacím, a nakonec se Plurielu za jeho kariéru – vyráběl se od roku 2003 až od roku 2010 – vyrobilo v závodě Villaverde 115 097 kusů. Ty nejzajímavější byly v edici Charleston jako pocta k 60. výročí legendární „Kachny“, tedy Citroënu 2CV.

Pluriel tedy nebyl dvakrát úspěšným autem a vysmál se mu třeba Jeremy Clarkson, který s ním figuroval ve speciálním dílu Top Gearu, věnovaném hledání nejhoršího auta na světě. Na druhou stranu našli se i tací, kterým Pluriel uchvátil, a kteří jej neviděli jako slepou uličku. A i kdyby – slepé uličky jsou zkrátka přirozenou součástí vývoje.