Televizní kamery při jednotlivých etapách Tour de France obvykle snímají pouze závodníky. Občas se v záběru ukáže také ředitelský červený vůz, kterým je už dvacet let některý z modelů mladoboleslavské automobilky a při defektu nebo po pádu také vozy mechaniků vezoucí náhradní bicykly.

Jenže, vozidel, které vidí diváci, je na trati každé etapy mnohem více než samotných závodníků. Například jde o různě upravená a polepená dodávková vozidla sponzorů. Ty vyrážejí o mnoho dříve než závodníci projedou ostrým startem. Na místech, kde jsou shromážděny největší davy diváků pak zastavují a jejich osádky rozdávají reklamní tašky, trička, čepičky a podobně…

Výroba elektromobilu Škoda Enyaq v Mladé Boleslavi
Rozhodně nebudeme dělat jen spalovací auta, tvrdí Martin Jahn z vedení Škody

Následuje dlouhý had skútrů, motocyklů i aut vezoucích fotografy, kameramany i reportéry. Za nimi pak projíždějí auta mechaniků s koly na střeše. Ty pak zastavují na strategických místech a čekají, zda se od nich bude vyžadovat pomoc.

Na některé části doprovodného konvoje se můžete podívat v naší fotogalerii.

Když už diváci zaregistrují modré motorky či auta francouzské policie, znamená to, že už na závodníky nebudou muset čekat dlouho. Úplnou předzvěstí je elektromobil Enyaq ředitele závodu.

Na videopřestavení tohoto vozu se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Jen Škoda letos organizátorům dodala více než dvě stovky svých vozů. Konkrétně šlo o 209 kusů, z nichž plných 207 má buď čistě elektrický nebo plug-in hybridní pohon. Ještě vloni se do některých horských etap pro jistotu nasazoval Superb iV, letos ale kompletně celou Tour absolvuje v roli ředitelského Red Caru Enyaq. Zjistilo se totiž, že jeho dojezd i v takových etapách bohatě dostačující.

Auta řídí bývalí závodníci

Mezi samotné závodníky se auta míchat nemůžou. Ta opět jedou až za pelotonem, případně jednotlivými skupinkami. „Ale mezi ně můžeme vjíždět pouze tehdy, když odstup mezi skupinami přesáhne tři minuty," vysvětlil mi dlouholetý profesionální belgický cyklista Staf Scheirlinckx, který sám na Tour mnohokrát závodil. Nyní řídí Škodu Superb, ve které kromě něho sedí VIP hosté hlavního sponzora.

Vůbec mechanické a další doprovodné vozy s právem vjíždět mezi cyklisty musí řidit bývalí zkušení závodníci. Jen ti totiž vědí, jak si počínat, aby na často úzkých silničkách neohrozili jezdce. Za volanty jsou i opravdové legendy. Například Andy Schleck, který se řadí mezi vítěze Tour.

Celá rodina elektromobilů Škody tak, jak má vypadat v roce 2026
Počet modelů Škody se významně zvýší. První nové auto bude Elroq

Staf Scheirlinckx mě také provedl závodním depem, ve kterém jsou umístěny týmové autobusy a připravovaly se také mechanické vozy. „Vpředu vedle řidiče sedí sportovní ředitel týmu, který má k dispozici několik vysílaček pro spojení se závodníky i ředitelstvím závodu a současně na tabletech sleduje a vyhodnocuje množství dat," vysvětluje.

"Zásadně vždy za ním sedí mechanik, který má přímo nad sebou na krajní pozici náhradní kolo pro lídra týmu. Jeho sejmutí a předání závodníkovi je díky speciálním mechanismům na nosičích záležitostí několika sekund," vysvětil Staf. „Pokud je třeba vyměnit kolo někomu z dalších členů týmu, tak to už samozřejmě kvůli jejich umístění uprostřed střechy trvá poněkud déle. Ale v tomhle případě už na nějaké té sekundě obvykle nezáleží," dodal s úsměvem.

Jednotlivá kola mají cenovku kolem 15 tisíci eur. Je tedy snadné spočítat, že hodnota osmi bicyklů umístěných na střeše mechanického vozu je vyšší než kolik stojí auto pod nimi.