Nepotřebné baterie z vozů Škoda Enyaq bude mladoboleslavská automobilka dodávat výrobcům úložišť elektřiny. Ty pak následně využije společnost ČEZ pro různé projekty v různých lokalitách České republiky.

"Jedná se z největší části o baterie, které sloužily k různým testům nebo jsou částečně poškozené a již je není možné namontovat do elektromobilů určených pro zákazníky," vysvětlil šéf divize Škoda X Jaroslav Pelant.

Více o úložišti se můžete dozvědět zde:

| Video: Youtube

Během tří let takových úložišť vznikne 150 a využije se v nich 750 baterií původně určených pro elektrické SUV Škoda Enyaq. U úložiště bude obvykle instalována také dobíječka pro elektromobily.

V těchto úložištích se bude odehrávat takzvaný druhý život baterií. "Po čase je opět odkoupíme a suroviny z nich budeme recyklovat pro výrobu nových baterií," vysvětlil Deníku Jaroslav Pelant.

Obří střešní solární elektrárna

ČEZ bude s automobilkou Škoda na základě nově podepsané dohody spolupracovat i na dalších projektech, které přispívají k dekarbonizaci. Například již nyní je na střechách budov v areálech automobilky rozmístěně 6500 solárních panelů, které vyrábějí 2,7 MWh čisté elektřiny. V brzkém období přibudou tisíce dalších v závodech Kvasiny a Vrchlabí. Celková kapacita střešní solární elektrárny Škoda tak dosáhne 5 MWh.

Obě společnosti hodlají také nadále koordinovat rozšiřování sítě infrastruktury pro dobíjení elektromobilů. Ta je již dnes v Česku poměrně solidní a obsahuje přibližně 3600 veřejných míst pro dobíjení. Ještě letos má podle Martina Jahna ze Škody Auto vzrůst na více než pět tisíc a v roce 2025 již bude možné dobíjet elektromobily na zhruba jedenácti tisících veřejných dobíječkách. Jen ČEZ v sučasné zprovoňuje každý týden dvě nové rychlodobíjecí stanice.

Přitom u nás, na rozdíl od průměru v Evropě, kde tvoří rychlé dobíjecí stanice jen 9 procent z celkového počtu, jich takových existuje 57 procent.