VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA TAUBEROVÁ

Daniela Tauberová / Olomoucký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do Hranické propasti spadl člověk, na místě zahynul

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Do Hranické propasti, která je nejhlubší zatopenou jeskyní světa, se v sobotu zřítil muž. Jednatřicetiletý cizinec zřejmě vlastní neopatrností sklouzl desítky metrů a na místě zahynul. Přitom otvor s prudkými srázy je obehnán zábradlím. Zraněnému se vydal na pomoc hasič se speciálním lezeckým výcvikem, který se spustil do útrob propasti. Turistovi už však nebylo možné pomoci.

Tání rozhýbalo led na Bečvě a zvedá hladiny. Hrozí záplavy?

Prudký nárůst teplot po mrazivých týdnech pokaždé zvedne tep vodohospodářům. 

Zeman jede do kraje i s manželkou. Prezident míří hlavně na náměstí

Především diskutováním s lidmi na náměstích stráví prezident Miloš Zeman návštěvu Olomouckého kraje, kterou začne ve středu 8. listopadu.

Nad Libavou budou burácet stíhačky i americké bombardéry

Mezinárodní cvičení Ample Strike 2017, při němž zaburácí na obloze tuzemské i zahraniční letouny a bitevníky, zaznamenají obyvatelé Libavé a okolí, kde je vytyčen jeden z operačních prostorů.

Do vody! Tropy vydrží celý týden, rozpálí to i přes 35 stupňů

Tropické teploty přes třicet stupňů budou žhavit Olomoucký kraj minimálně do víkendu.

20 let po potopě: Dnes umíme namodelovat, co řeka zaplaví, říká hydrolog

Červencová povodeň roku 1997 byla svým rozsahem a dravostí, kdy na horních tocích devastovala koryta a strhávala lidem střechy nad hlavou, nevídanou katastrofou. Vymykala se tehdejším možnostem měření a monitorování.

Na plavky to bude do neděle, pak se ochladí

Osmadvacet stupňů rozehřeje Olomoucký kraj během pátku a kolem letních pětadvaceti bude i v sobotu.

Za neštěstí na Libavé policie navrhla obžalovat tři vojáky

Šlo o rutinní cvičení mechanizované roty na Libavé, když jedno bojové vozidlo pěchoty při nácviku noční střelby omylem zasáhlo druhé, ve kterém byli zraněni dva vojáci.

Kdo by šel pro jmelí na cizí, riskuje nejen úraz, ale taky pokutu

Olomouc, Hranice – I když stromům uleví, sobě může nadělat pořádné problémy. Řeč je o těch, kteří by se vydali pro tradiční symbol Vánoc – jmelí – na cizí a bez povolení. Pokud je přistihne vlastník lesa nebo při lezeckém výkonu poškodí strom v aleji, hrozí mu několikatisícová pokuta. Že letos je o „živou" vánoční dekoraci zájem, potvrzují Lesy města Olomouce. Po jmelí, které v pátek dodaly na olomoucký vánoční trh, se jen zaprášilo. Lesníci hlavně o posledních předvánočních víkendech hlídají porosty bedlivěji právě kvůli možným nájezdům zlodějů stromků a nenechavcům, kteří by se vydali řezat jmelí.

Plovárna nabízí vodu z Mrtvého moře, nápad přišel z Podhájské

Hranice – Lidé z Hranicka nemusejí cestovat stovky kilometrů, aby posílili organismus rekreací u Mrtvého moře. Jeho kousek mají totiž přímo u nosu – Plovárna Hranice již třetím rokem nabízí speciální proceduru, při níž si návštěvníci užívají léčivého účinku vody z Mrtvého moře. Vodu nedovážejí v bandaskách z Izraele, ale vyrobí ji ze soli pocházející z nejslanějšího jezera na Zemi.

Bečva je na historickém minimu, a může být ještě hůře

Olomoucký kraj – Vedra horší než ve Středomoří a sucho, kam se člověk podívá. Pro zahrádkáře, zemědělce a sadaře katastrofální kombinace, která podle předpovědi v nejbližších dnech nevezme konce. V potocích a řekách v Olomouckém kraji je v některých místech tak málo vody, jako nikdy dříve nebylo.

Rostou houby i počet otrav. V kraji hlásí už 14 případů!

Olomouc – Hub a nadšených houbařů jsou plné lesy. Bohužel i těch méně zkušených, kteří sbírají druhy, které spolehlivě neznají a mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Církev může v Drahotuších získat desítky pozemků. Nezbohatneme, říká

Hranice – Desítky pozemků by stát mohl navrátit římskokatolické farnosti v Drahotuších v rámci takzvaných církevních restitucí.

Dej tip se v Hranicích osvědčil, lidé posílají podněty

Hranice – Chybějící pytlíky na psí exkrementy doplněny, poškozená lavička opravena. Projekt Dej Tip našel u Hranických odezvu. A funguje velmi dobře.

Jmelí na stromech přibývá, expanze z Hranicka postupuje do hor

Hranice/Přerov – V Teplicích nad Bečvou, Hranicích či Přerově na březích Bečvy. Kulovité trsy jmelí jsou v těchto dnech v korunách stromů nepřehlédnutelné a rozhodně jich neubývá. Naopak. Čím to?

Sedačka u popelnic? V Hranicích ladí fotopasti

Hranice – Významného pomocníka v boji s nepořádkem u kontejnerů v těchto dnech vylaďuje hranická radnice. Jde o fotopasti, zařízení, které okamžitě zaznamená, pokud někdo odloží k popelnicím něco, co tam nepatří, případně rozhází obsah sběrných nádob.

AKTUALIZOVÁNO

Sníh na Hranicku: z Partutovic do Spálova už neprojedete

Hranicko – Sníh komplikuje dopravní situaci také na Hranicku. Největší potíže pochopitelně způsobuje řidičům na vozovkách třetích tříd.

Platy v kraji se zvedly, část ovšem sebere inflace

Olomoucký kraj – Zvedli vám letos plat? Aktuální statistická čísla hovoří o meziročním nárůstu o 546 korun a dosažení průměrné hrubé měsíční mzdy 22 288 korun ve třetím čtvrtletí letošního roku. 

Byly na Libavé jaderné zbraně? Tady je foto z místa, důkazy leží v Moskvě

Libavá /FOTOGALERIE/ - Roky se zabývá „atomovou“ historií Libavé a zkoumá působení sovětské raketové jednotky v prostoru, kde v osmdesátých letech minulého století pod nejvyšším stupněm utajení vybudovali Sověti základnu schopnou odpálit na Západ jaderné rakety.

Libavá se zmenší, sídla asi připojí k okolním obcím

Libavá – O čtvrtinu se zmenší Libavá, nejrozsáhlejší a nejlidnatější vojenský výcvikový prostor v České republice. Tamní obydlené části se možná připojí pod nejbližší obce, které sousedí s armádním cvičištěm.

Průměrný plat v kraji se zvedl, statisticky. A ten váš?

Olomoucký kraj /ANKETA/ – Průměrná hrubá měsíční mzda v Olomouckém kraji se letos zvedla o více než tři procenta na 20 306 korun. Celostátní průměr je o necelé tři tisíce korun vyšší.

U Hranic našli 'jižního' netopýra, v Česku je to unikát

Hranice – Unikátní objev z říše netopýrů se podařil zoologům na Hranicku. V tamní jeskyni objevili druh žijící na jihu Evropy, kterého odborníci v České republice doposud nikdy neviděli.

Relax v lázních: hitem je polárium i průplach střev

Teplice nad Bečvou – Dávno neplatí, že lázně jsou jen pro nemocné. Na procedury a speciální relaxační pobyty jezdí do lázeňských domů stále více těch, kteří si chtějí odpočinout a posílit své zdraví.

Vyšetření bez čekání? Pro někoho

Olomoucký kraj - Dlouhé čekání na vyšetření u praktického lékaře – běžná věc. Kdo by ovšem rád trávil čas v plné čekárně, když mu není dobře. Možná tomu brzy odzvoní. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) rozjede v Olomouckém kraji program, ve kterém by se nemocnému mělo dostat vyšetření u praktika do patnácti minut.

Cukrovka: postrach Olomouckého kraje

Olomoucký kraj - Každý patnáctý obyvatel Olomouckého kraje má problémy s cukrovkou. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je střední Morava na jednom z čelných míst v rámci regionů. Příčiny?

K zubaři v noci i sto kilometrů

Olomoucký kraj - Pokud obyvatele, kteří žijí v okrajových částech Olomoucka, Přerovska nebo Hranicka, rozbolí v noci nebo o víkendu zuby, mají vskutku pech.

Sucho nutí některé obce šetřit vodou

Olomoucký kraj - V některých obcích na Olomoucku už začali šetřit vodou. Je sucho. Hladina spodní vody klesla, v potocích a řekách jsou místy koryta poloprázdná. Hydrometeorologové ve středu 23. září dopoledne vydali vzhledem k suchu a výhledu počasí, které bude opět chudé na srážky, upozornění i na možné větší riziko vzniku požárů v některých oblastech.

Končí babyboom? Zřejmě ano

Olomoucký kraj - Babyboom se nejspíš zastavil. V Olomouckém kraji se v prvním pololetí letošního roku narodilo 3483 dětí, což je méně než za stejné období loňského roku.

S rakovinou bojují špičkové technologie

Olomouc /FOTOGALERIE/ - O velký kus dopředu se posouvá péče o onkologické pacienty ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Plyn zlevní i na zimu, lidé ušetří

Olomoucký kraj - Lidé od října ušetří za plyn. Skupina RWE, jejíž energii dodává Severomoravská plynárenská do většiny domácností na střední Moravě, letos zemní plyn potřetí zlevní.

Krajská čísla: 134 simulantů muselo do práce

Olomoucký kraj - Hodili se marod, jenže kontrola ze sociálky na to přišla a neschopenku ukončila. Takových případů bylo v prvním pololetí letošního roku v Olomouckém kraji téměř nejvíce v ČR.

Prasečí chřipka: zůstává jeden případ

Olomoucký kraj - Osmnáct podezření na nebezpečnou prasečí chřipku evidují k dnešnímu dni epidemiologové v Olomouckém kraji. V minulém týdnu se však nové případy nepotvrdily.

Přerov hlásí 11 procent lidí bez práce

Olomoucky kraj - O jedno pracovní místo se v červnu na Olomoucku ucházelo třicet sedm zjemců. Zaměstnanci úřadu práce (ÚP) napočítali v minulém měsíci ve své evidenci o tři sta dvacet lidí více.

Černý kašel: další nárůst nehrozí

Olomoucký kraj - Strmý nárůst počtu onemocnění černým kašlem zaznamenali zdravotníci od počátku letošního roku v České republice.

Hygienici: Zmrzlina je v pořádku

Olomouc ký kraj - Nejlepší zprávu mají pro milovníky zmrzliny v těchto teplých dnech olomoučtí hygienici. První letošní kontrola chladivé pochoutky dopadla pro prodejce na výbornou.

VIDEO: V Olomouci operují srdce bez otevření hrudníku

Olomouc /VIDEO ZÁKROKU/ - Moderní chirurgický postup, po kterém pacientovi zůstane jen šest malých jizviček na hrudníku, začali pro odstranění takzvané fibrilace síní, složité srdeční arytmie, používat kardiochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc. Fibrilaci síní považují nyní specialisté za epidemii 21. století.

Od středy přeháněk ubude

Olomoucký kraj - Proč už několik dní panuje na Moravě a ve Slezsku počasí s vydatnými přívalovými dešti, připomínající spíše tropy než českou kotlinu?

Děti ze zaplavených obcí mohou jet do ozdravovny

Olomoucký kraj - Děti ze zaplavených obcí Jesenicka a Hranicka mohou jet na ozdravný pobyt do zotavovny ve Vojtěchově v zalesněné krajině Ludmírovské vrchoviny. Prostřednictvím obcí jim to dnes nabízí kraj.

Povodně: stabilizace, ale počasí znovu hrozí

Olomoucký kraj - Povodňová situace v Olomouckém kraji se podle krajské povodňové komise stabilizuje. Meteorologové ale upozorňují na přetrvávající nebezpečí přeháněk a bouřek.

Pršet bude i nadále

Olomoucký kraj - Hlavně na Jesenicku, na severní straně hor, předpovídají meteorologové vytrvalé a vydatné srážky, které v úhrnech mohou dosáhnout i 90 mm. Se srážkami mohou do středy počítat i obyvatelé na střední Moravě.

Sezona hub začala, s ní je tu i první otrava

Olomoucký kraj - Začala houbařská sezona. Letos o dva týdny dříve a zatím žádné žně, ale na smaženici mohou pěkné kousky dovést nejen skalní lovci s košíky.

Případů roztroušené sklerózy přibývá

Olomoucký kraj - Roztroušené sklerózy, což je chronické zánětlivé onemocnění nervového systému, které může postihnout člověka prakticky kdykoliv, v olomouckém regionu přibývá. Léčba je sice modernější a umí utlumit rozvoj choroby, jenže vázne následná péče o nemocné.

Pojišťovny rozdaly pokuty

Olomoucký kraj - Za nevybírání regulačních poplatků v nemocnicích a v lékárně už dostala Středomoravská nemocniční pokuty od zdravotních pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) sáhla po maximální sankci, která je podle zákona 50 tisíc korun, a Pojišťovna ministerstva vnitra uložila pokutu deset tisíc korun.

Nová chřipka: i po čtvrté byla v kraji vyloučena

Olomoucký kraj - V Olomouckém kraji nebyla ani ve čtvrtém případě potvrzena prasečí chřipka. Muž ze Šumperska, který nedávno přiletěl z Indie a po návratu měl zdravotní problémy, má jiné onemocnění. Sdělila to epidemioložka Martina Kundschofská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Nová chřipka: Čtvrté podezření zatím testy nevyloučily

Olomoucký kraj - Zatím čtyři podezření na novou chřipku evidují epidemiologové v Olomouckém kraji. Ve třech případech z Přerovska, Šumperska a Prostějovska neprokázaly laboratorní rozbory nebezpečnou nákazu. V zatím posledním, ze Šumperska, lékaři stále ještě čekají na výsledky testů.

Příspěvek na přilbu? VZP stopla proplácení

Olomoucký kraj - Preventivní balíčky od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP)? Prozatím na příspěvek zapomeňte. Nejsilnější zdravotní pojišťovna na trhu totiž vyčerpala sumu vyčleněnou v letošním roce na fond prevence a pokud chcete, aby vám přispěla na očkování nebo cyklistickou přilbu pro dítě, pak máte v tuto chvíli smůlu.

Prasečí chřipka přivedla v kraji dva turisty k lékaři

Olomoucký kraj - Dva případy podezření na nový typ chřipky evidují epidemiologové v Olomouckém kraji. Oba turisté se před časem vrátili z pobytu v mexickém Cancúnu a po zprávách o tamní epidemii, šíření viru po světě se se svými zdravotním potížemi raději obrátili na lékaře.

V kraji burácí Létající nosorožec

Libavá - Manévry spojené s mezinárodním vojenským cvičením Létající nosorožec 2009, na kterém si od úterý po tři týdny armády šesti zemí prověří spolupráci pozemních a vzdušných sil, zaznamenají i obyvatelé Olomoucka.

Nepodceňujte mrtvici: rychlá léčba je nejúčinnější

Olomoucký kraj - Na třináct set lidí v Olomouckém kraji ročně postihne cévní mozková příhoda (CMP). Výjimkou přitom nejsou ani třicátníci. Onemocnění často skončí trvalým postižením nebo i smrtí. Přitom, pokud by lidé uměli správně rozpoznat příznaky a včas vyhledali lékaře, nemusely by být následky mrtvice takové.

Nezaměstnanost: březen potvrdil nárůst. A bude hůř

Olomoucký kraj - Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v březnu vzrostla. Je to vůbec poprvé v historii úřadu práce, kdy se v tomto jarním měsíci zvedl počet lidí bez práce. Nejvíce na Šumpersku – o 1,2 procenta. Celkově v regionu o 1 841 lidí, tedy z únorových 9,2 na březnových 9,8 procenta.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT