Nová generace BMW řady 5, potažmo vůbec poprvé taky elektrická varianta i5, se představila světu relativně nedávno. Nyní ukazuje mnichovská automobilka taky model prodloužený model, který je vyroben v Číně specificky pro Čínský trh.

Už na první pohled si lze povšimnout nezvykle, možná až trochu disproporčně dlouhých zadních dveří. BMW sice nezmiňuje, o kolik přesně je prodloužená varianta pro Čínu delší, ale v minulosti se jednalo o nějakých 10 centimetrů, takže lze předpokládat, že se bavíme o podobné hodnotě i tentokrát. Celé toto zvětšení potom připadá na prostor pro nohy zadních pasažérů, a zde se skutečně počítá každý milimetr. Z fotek lze soudit, že místa pro nohy je podobně jako u větší řady 7.

Připomeňte si novou generaci řady 5 na oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

A jsou tu i další změny. Prodloužená pětka pro Čínu, která se na trhu objeví jako elektrická i5, i se spalovacími motory pod kapotou, dostala třeba mírně upravenou podobu volantu, ale i infotainmentu iDrive. Ten je stále zobrazován na obřím panoramatickém displeji, vystupujícím z palubní desky, ale má novou funkci QuickSelect, údajně posilující interakci mezi pasažéry a autem, a taky některé online funkce přizpůsobené čínskému trhu. Pro zadní pasažéry pak nechybí čtyřzónová klimatizace, ale hlavně displej Theatre Screen, představený dříve v řadě 7. Obří displej o úhlopříčce 31,3 palce má 8K rozlišení a v kombinaci s audiosystémem Bowers & Wilkins promění prostornější zadní sedadla v pojízdné kino.

Řidičský průkaz
Řidičské průkazy: papírovou fotografii nepotřebujeme už pět let

Specifické pro Čínu jsou i některé barevné prvky, prošívání a další drobnosti, ale nelze si nevšimnout také jedné novinky na exteriéru. Číňané se se svými auty rádi předvádí, proto má čínská varianta řady 5 vedle podsvícených ledvinek na přídi taky osvětlenou číslici „5“ na C sloupku. Ta svítí modře u elektromobilu i5 a bíle u ostatních motorizací.

Jedná se o čtvrtou generaci řady 5, která byla představena specificky pro Čínský trh, a v Číně bude zároveň probíhat i výroba. Konkrétně budou nová BMW vyjíždět z výrobního závodu Šen-jang na východě Číny, který má BMW ve spojení s místní automobilkou Brilliance.