Seznamte se s kupé a v příštím roce i s kabrioletem CLE. Jde o vůz s nádhernou siluetou, kombinující velká kola (velikost až 20 placů) se štíhlými liniemi a dlouhou kapotou. V aktuální nabídce německé značky nahradí novinka hned dvojici modelů. Zastoupí totiž odcházející kupé a kabriolety třídy C i třídy E. Technicky příbuzný je pak s novou generací třídy E, která už byla představena jako sedan a kombi.

Co se velikosti týče, blíže má jednoznačně k odcházejícímu kupé třídy E. Oproti němu je o zanedbatelných 15 milimetrů delší při celkové délce 4 850 milimetrů. Šířka 1 860 milimetrů je shodná se starším modelem a s výškou 1 428 milimetrů je o 2 milimetry nižší. Rozvor činí 2 865 milimetrů, což je o 8 milimetrů méně než u kupé třídy E, ale o 25 více než u předchozího kupé třídy C.

Interiér nabídne dostatek místa vzadu i pro dospělé pasažéry, jen se sem musí prosmýknout okolo sklopených předních sedadel. Jejich sklápění je u Mercedesu vůbec poprvé řešeno koženými poutky namísto plastových páček.

Na vůz se můžete podívat na oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

To nejdůležitější se však odehrává v přední části interiéru. Jeden displej o úhlopříčce 12,3 palce se nachází před řidičem, kde slouží jako přístrojový štít, doplněný ještě o head-up displej. Druhý dotykový, na výšku orientovaný displej uprostřed, má pak úhlopříčku 11,9 palce. Infotainment je pochopitelně nejnovější verze systému MBUX, disponující od konektivity s mobilními telefony přes rozličné aplikace až po schopnost zapamatovat si řidičovy rutiny a přizpůsobit jim nastavení auta. Nechybí ani ambientní osvětlení, hrající 64 barvami, nebo audiosystém Burmester 3D, disponující reproduktory ve výši hlavových opěrek pro nejlepší hudební zážitek. Nepřeberná spousta luxusní výbavy dále zahrnuje obří výběr čalounění z umělé i pravé kůže, a samozřejmě také jízdní asistenty, s nimiž umí Mercedes CLE jezdit v některých situacích skoro sám.

Po stránce podvozku slibuje Mercedes kombinaci plavného komfortu a sportovního nadání. Vybírat lze ze třech variant – standardního podvozku na adaptivních tlumičích, sportovního podvozku na adaptivních tlumičích se strmějším řízením, a dále i z vrcholného aktivního podvozku Dynamic Body Control, který průběžně mění tlumící síly. K poslednímu zmíněnému automaticky náleží také zatáčení zadních kol, zvyšující obratnost v nízkých rychlostech a stabilitu ve vysokých.

Letištní areál v Jindřichově Hradci patřil milovníkům rychlých a luxusních vozů.
Letiště hostilo speciálně upravená auta. Předvedl se i brutální Frankenstein

A nakonec ještě motory. Těch bude při uvedení na trh v nabídce pět a jedná se o čtyřválce a šestiválec z modulární rodiny FAME (Family of Modular Engines), vždycky doplněné o mild-hybridní startér-generátor, pracující se 48V palubní sítí. Všechny motory jsou rovněž spojeny s inovovanou devítistupňovou automatickou převodovkou. Ta má vylepšenou elektroniku a je výrazně odlehčená.

Základním motorem je dvoulitrový diesel 220d o výkonu 200 koní. Následuje benzínový přeplňovaný dvoulitr, prodávaný jako CLE 200 s výkonem 204 koní, který lze objednávat i s pohonem všech kol, ale i jako CLE 300 4Matic. Ten má pohon všech kol standardně a výkon 258 koní. Na vrcholu stojí třílitrový benzínový šestiválec CLE 450 4Matic o výkonu 381 koní, který s autem akceleruje z nuly na sto za 4,4 sekundy. V příštím roce se pak objeví i plug-in hybrid, schopný jezdit krátké trasy pouze na elektřinu.

CLE jde jako kupé do prodeje v listopadu 2023. Na příští rok se pak chystá i kabriolet, který Mercedes zatím odhalil jen na pár fotkách. Na ceny si musíme ještě chvíli počkat.