Premiéru před veřejností si nový Volkswagen Passat deváté generace střihne již za pár dní v rámci autosalonu IAA Mobility v Mnichově. Zaujmout chce hlavně novým designem, který se připodobnil současné generaci Golfu, a kterému dominují propojené linie předních i zadních světel, ale třeba i faktem, že díky rozvoru delšímu o 50 milimetrů nabídne o dost více místa na zadních sedadlech. Volkswagen sice v tiskové zprávě zatím neuvedl základní objem kufru, ten maximální je však velkorysých 1 920 litrů.

Interiér se však spíš než kufrem chlubí především novými displeji. Ten před řidičem doplňuje ještě obří dotykový displej infotainmentu, vystupující z palubní desky. U něj slibuje Volkswagen intuitivní a přehledné ovládání, navržené podle připomínek samotných řidičů. Za příplatek se mohou zákazníci těšit z nových ortopedických sedadel ergoActive, nabízejících bodovou masáž. Zajímavostí je také přesun voliče převodovky ze středové konzole na sloupek volantu – ačkoliv to už včera ukázala i Škoda v novém Superbu, takže nejde o žádné velké překvapení. Koneckonců nový Superb s novým Passatem si budou technicky blíže než kdy dřív.

Podívejte se na nový Passat i na oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

Řazení na sloupku volantu vypovídá stejně jako u Superbu o tom, že se zde již nepočítá s manuálními převodovkami. Passat bude dodáván výhradně s automatickými sedmistupňovými dvouspojkami, zato nabídka motorů obsahuje i klasické benzínové a naftové agregáty, takže kompletní přesun k hybridům se tady zatím nekoná.

Pod kapotu lze dostat turbodiesel 2.0 TDI, a to hned ve třech variantách, odstupňovaných výkony 122, 150 a 193 koní. Ještě silnější je pak benzínový dvoulitr 2.0 TSI, dodávaný s výkony 204 a 265 koní. Nejsilnější varianty obou motorů mají sériově dodávaný pohon všech kol.

Hybridy ale samozřejmě nechybí a nabídka začíná mild-hybridem eTSI o výkonu 150 koní. 48V soustava umožňuje mimo jiné vypnout spalovací motor za jízdy a plachtit. O kus dál po stránce elektrifikace jsou dva plug-in hybridy nazvané eHybrid, tedy hybridy s externím nabíjením, schopné jízdy čistě na elektřinu. Ty kombinují čtyřválec 1.5 TSI s elektromotorem, a v nabídce bude verze s výkonem 204 a 272 koní. Obě dostanou baterii s využitelnou kapacitou 19,7 kWh, umožňující dojezd 100 kilometrů čistě na elektřinu. Nabíjení je pak možné jednak v domácích podmínkách, výkony 3,6 a 11 kW, ale i u stojanů se stejnosměrným proudem, a to výkonem až 50 kW.

Volkswagen Golf GTI.
Volkswagen Golf: v bazarech jsou stovky modelů s benzinovým i dieslovým motorem

V Passatu se vůbec poprvé objevuje i nová generace adaptivního podvozku DCC Pro, využívající tlumiče se dvěma elektronicky řízenými ventily. Po stránce jízdních asistentů potom do nabídky přibyl vylepšený parkovací asistent s paměťovou funkcí, který si dokáže zapamatovat 50 metrů jízdy – například při zajíždění do garáže – a tuto cestu zopakovat.

Nový Passat se na trhu objeví v prvním čtvrtletí příštího roku – ceny pro český trh jsou zatím neznámé.