Nezpochybnitelnou výhodou elektrického pohonu je jeho relativní prostorová nenáročnost. Ano, jsou tu pochopitelně rozměrné a těžké baterie, ale ty lze rovnoměrně rozprostřít do celé podlahy vozu, takže reálně žádný prostor z kabiny neubírají.

Vlastní elektromotory se mohou stát přímo součástí náprav a zbylé příslušenství v čele s řídícími jednotkami a vysokonapěťovými měniči zabere o dost méně místa než konvenční spalovací motor s převodovkou. Navíc tu odpadá nutnost tahat pod podlahou auta výfuky, nádrž či dokonce hnací hřídel v případě pohonu zadních nebo všech kol. Elektromobil tak není omezen proporcemi a může mít zcela rovnou podlahu po celém interiéru.

Ilustrační snímek - automobilová výbava
Prvky výbavy, na které si rádi a lehce zvyknete. Co by mělo mít každé auto?

Tyto benefity tedy přímo volají po velkoprostorových vozech s velkým užitným prostorem. A jeden takový právě chystá Švédské Volvo. EM90 bude velkoprostorové MPV, první svého druhu, které značka nabídne. Tisková zpráva uvádí, že vůz bude vlastně „skandinávským obývacím pokojem na kolech“, a že nepůjde jen o přesun z bodu A do bodu B, ale o aktivní trávení času a o místo pro život.

Tato hesla pak ilustruje i video, které ukazuje moderní útulný obývák, jež je ve skutečnosti interiérem vozu. Zase tolik místa uvnitř asi nebude, ale jde o hezký efekt pro ilustraci.

Zdroj: Youtube

Potíž je nicméně v tom, že s výjimkou jednoho videa a fotografie vozu z vrchu vlastně nic moc nevíme. Novinka je stále ve stádiu příprav a kompletní odhalení vozu včetně specifikací proběhne až 12. listopadu. Ten den se také spustí systém předobjednávek pro první trh, a sice ten čínský.

Je ovšem docela jisté, že se EM90 dostane i za hranice Číny, a tedy snad i do Evropy. Tak či tak je dobrou zprávou, že se na kategorii MPV myslí i do budoucna, a že Volkswagenu I.D. Buzz v budoucnu přibyde zajímavý, prémiový konkurent.