„My se samozřejmě snažíme supermarket i naše zákazníky před zloději chránit. V obchodech máme vnitřní bezpečnostní službu, používáme kamery a ochranné brány. Spolupracujeme také s městskou policií,“ řekla tisková mluvčí jednoho z přerovských supermarketů Jana Matoušková.

Zákazníci supermarketů bývají během nakupování několikrát upozorňováni, aby byli opatrní na své osobní věci. „Používáme k tomu interní rozhlas a cedule na parkovištích, které zákazníky nabádají, aby si pečlivě uzamkli i svá auta a nenechávali v nich své osobní věci,“ řekla Matoušková.

Městkou policii kontaktují většinou prodavačky nebo bezpečnostní služba, když zloděje chytnou přímo při činu. „Pokud se ztratí něco zákazníkovi supermarketu, nejčastěji se obrací na státní policii,“ doplnil strážník v Lipníku nad Bečvou Vladimír Vacek. Přesto lze říct, že ne vždy tato upozornění lidé berou na vědomí.

Často si zákazníci také neuvědomují možná rizika. Například nedávno v obchodním domě Albert v Přerově nezletilá dívka ukradla z košíku starší ženě kabelku s osobními doklady, mobilním telefonem, kreditní kartou a peněžní hotovostí ve výši 12 400 korun. Naštěstí sedmnáctiletou zlodějku na útěku zadržel zákazník supermarketu a ukradené věci vrátil majitelce. V obchodech se zloději zaměřují na alkohol, kosmetiku a elektroniku.

„Dospělí nejčastěji kradou alkohol nebo potraviny a děti či mladiství zase parfémy a kosmetiku,“ doplnila policejní mluvčí Michaela Sedláčková. K tak citlivému tématu, jakým krádeže jsou, se většina supermarketů nechce vyjadřovat. „Jsou to interní informace, která vám bohužel nemohu poskytnou,“ řekla prodavačka z jednoho přerovského supermarketu, která si z výše uvedených důvodů nepřála být jmenována.