Po jednom z útoků se oběť rozhodla bránit a na místo přivolala hlídku, která násilníka přiměla opustit na deset dní společnou domácnost. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se od počátku letošního roku jedná na Přerovsku už o osmý případ. Žádný z agresorů se prý zatím nepokusil po uplynutí desítidenní lhůty svou oběť znovu napadnout.

Poslední případ se odehrál v sobotu po poledni. „Muž napadl svou ženu v přítomnosti jejich syna, nejprve ji častoval hrubými výrazy,“ popsala policejní mluvčí. Výhrůžky však agresorovi zjevně nestačily. Po vulgárních urážkách uchopil do rukou litinový hrnec, se kterým se napřáhl přes ženinu hlavu a vyhrožoval jí, že ji zabije. „Říkal, že si klidně půjde sednout do kriminálu a syn půjde do děcáku,“ upřesnila mluvčí.

Poté do ženy strkal a znovu nadával. Policisté šetřením na místě zjistili, že se násilník takového jednání nedopustil poprvé. Už v březnu letošního roku totiž vyhrožoval manželce zabitím, přičemž podobné výhrůžky byly na policii zaznamenány i v srpnu roku 2001.

„Tehdy před domem kromě své manželky fyzicky napadl také svou tchýni a oběma ženám vyhrožoval zabitím,“ shrnula případ Sedláčková. Podle jejích slov policisté zjistili, že muž svou manželku dlouhodobě psychicky a fyzicky týrá . „Dá se tedy předpokládat, že by mohlo znovu dojít k nebezpečnému útoku na její zdraví a život,“ vysvětlila důvody vykázání muže z bytu.

Předchozí případ domácího násilí se stal v červnu letošního roku. Dvaatřicetiletý násilník napadl kopáním a údery svou 29letou manželku a pod pohrůžkou násilí ji donutil, aby se svlékla a umyla ve vaně krev ze zranění, která jí způsobil. Nakonec hrozil, že do vany vhodí zapnutý elektrický fén a zabije ji. Žena musela být ošetřena v přerovské nemocnici.

Muž byl obviněn z trestných činů násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a vydírání, a byl vykázán z bytu na jeden měsíc. Žena však svůj původní souhlas se stíháním manžela přehodnotila a spis byl nakonec odložen.

Pomoc obětem domácího násilí

Obětem domácího násilí poskytují policisté kontakty na intervenční centra v Olomouci, která jim nabízejí komplexní psychologickou a právní pomoc.

Vykázaní muži zase od policie dostanou na cestu seznam ubytovacích zařízení v regionu, na něž se mohou obrátit. O potřebě legislativně řešit případy domácího násilí se začalo více mluvit před několika lety v souvislosti s dvojnásobnou vraždou, která se stala v Přerově – Předmostí. Agresivní manžel tehdy zabil svou ženu a dceru. Teprve poté se o tvorbu zákona o domácím násilí začali zajímat zákonodárci. Policie se zákonem řídí od letošního roku.