A to ještě může mluvit o štěstí, že jde jen o škodu z havárie, kterou způsobila, když hledala svůj telefon. Srážka s protijedoucím vozem totiž mohla dopadnout mnohem hůř.

Silniční zákon telefonování při řízení zakazuje, přesto podobných případů přibývá. V nejčerstvějším případu zmíněném v úvodu hledala žena za volantem fiatu při jízdě vyzvánějící telefon v kabelce.

Nezvládla však řízení a přejela do protisměru ve chvíli, kdy tudy projížděl pětadvacetiletý řidič Škody Fabia. „Obě vozidla se následně střetla. Řidička vyvázla s lehkým zraněním, bude se léčit deset dní,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Škody na obou vozidlech stály již výše uvedených devadesát tisíc korun.

Také šofér, který při telefonování havaroval v polovině prosince na Šumpersku, měl vlastně štěstí. Třiatřicetiletý muž jel ve Volkswagenu Passat po úzké silnici obcí Dlouhomilov.

Při telefonickém hovoru si zřejmě neuvědomil, že není na autostrádě, a najel do středu vozovky. Vzápětí se střetl s protijedoucí starší škodovkou. „Nehoda se obešla bez zranění. Hmotná škoda na obou vozidlech činila pětatřicet tisíc korun,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Podle policistů je v podobných případech obtížné zpětně zjistit, zda havárie souvisela s telefonováním při řízení. „Viník nehody tuto skutečnost samozřejmě odmítá přiznat.

Policisté na Olomoucku však měsíčně při preventivních kontrolách pokutují deset až patnáct řidičů za tento druh přestupku,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová. Potvrdili to i policisté na Prostějovsku.

„Řidiči řeknou cokoliv jiného a raději se vymluví třeba na to, že je z cesty vytlačilo jiné vozidlo,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Marcela Nadymáčková. Nebezpečné je nejen telefonování, ale cokoli, co řidiče rozptyluje.

„Jedna řidička převážela v autě na místě spolujezdce cukroví, a protože přibrzdila v zatáčce, plechy spadly na zem. Snažila se je zachytit a zavinila tak nehodu,“ popsala jednu z letošních kuriózních nehod přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Při této havárii se naštěstí nikdo nezranil. Vyplatí se také dávat pozor na všechno, co se kolem silnice děje.

„Například řidič traktoru na Prostějovsku zastavil v polovině kopce na kluzké vozovce. Aby zabránil kolizi, vystoupil z traktoru a mával na projíždějící vozidla. Jeden ze šoférů však jeho pokyny ignoroval a narazil svým automobilem přímo do traktoru,“ popsala muvčí Nadymáčková nehodu, která se stala v polovině prosince.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika