VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se často bojí o případech mluvit

PŘEROV -Stupňující se agresivita a rostoucí kriminalita v Přerově, kterou mají na svědomí romští spoluobčané, netrápí jen obyvatele města, ale dělá vrásky na čele také policistům.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Policejní mluvčí Michaela Sedláčková.Foto: DENÍK/Petra Poláková – Úvírová

Ti nedávno řešili třeba případ napadení muže v supermarketu Tesco pěticí násilníků, anebo útok na mladou ženu u Prioru v Čechově ulici. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se nepřizpůsobiví občané dopouštějí krádeží, ale i násilné trestné činnosti.

Objasňování krádeží však naráží na problém – platná legislativa je k pachatelům činů více než milosrdná. Policistům proto mnohdy nezbývá, než případ uzavřít jako přestupek.

V posledních měsících došlo v Přerově ke značnému nárůstu krádeží v lokalitách jako je Komenského, Čechova nebo Husova ulice. Podle vyjádření svědků jsou pachateli nejčastěji Romové. Přijala už policie v souvislosti s touto situací nějaká mimořádná opatření?

Už na počátku prázdnin se ve spolupráci s magistrátem uskutečnila schůzka za přítomnosti zástupců republikové i městské policie, na které byli přítomni obchodníci z dotčených lokalit. Snažili jsme se jim vysvětlit platnou legislativu, která přesně upravuje postup policejních složek v dané otázce¨.

Popis situace podle svědků – Romové vtrhnou do obchodu, seberou bezmocné prodavačce zboží a zmizí. Jaké má vlastně policie v rukou nástroje na potlačování kriminality – především krádeží v obchodech?

Pokud se podaří pachatele dopadnout a usvědčit,může být obviněn buď ze spáchání přestupku nebo trestného činu. Upřestupkunámpo provedeném výslechu zákon neumožňuje osobu omezit na osobní svobodě déle, než na dobu nezbytně nutnou pro provedení procesních úkonů, a policie musí takového člověka propustit. Spis pak předáme příslušné komisi magistrátu. Vpřípadě sdělení obvinění z trestného činu je spis postoupen na státní zastupitelství.

Kdy se jedná pouze o přestupek a v jakém případě lze hovořit o trestném činu?

Rozhoduje více ukazatelů – například výše způsobené škody, způsob vniknutí do objektu. Pokud je například škoda vyšší než pět tisíc korun a pachatel navíc provede krádež vloupáním, je to jednoznačně trestný čin. Významnouroli hraje i to, jestli se pachatel dopouští trestné činnosti opakovaně. Vtakovém případě není rozhodující, zda šlo o vloupání nebo krádež, a případ se hodnotí jako trestný čin.

Z toho ale téměř vyplývá, že „nájezdy“ Romů do obchodů splňují všechna kritéria přestupku. Do objektu vniknou za bílého dne dveřmi, seberou věci v hodnotě do pěti tisíc. Žádné násilí, ani krádež osobních věcí.

Bohužel to tak je. Pokud se navíc jedná o osoby nezletilé, tedy do patnácti let, policie musí kvůli nízkému věku případ odložit a vyrozumí o věci kurátory pro mládež při přerovském magistrátu.Umladistvých ve věku od 15 do 17 let je takový případ kvalifikován jako provinění.

Neuvažuje policie o zřízení tísňové linky, na kterou by se mohli lidé v případě krádeží nebo fyzických napadení obracet?

Bezplatná tísňová linka u policie existuje, je to číslo 158. UMěstské policie je to pak 156. Linka funguje nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně.

Zpátky k obchodníkům. Mnozí z nich si také stěžují, že jim policie neposkytne pomoc okamžitě.

S tím nesouhlasím. Výjimečně se stane, že přijede hlídka na místo později. Vzhledem k počtu policistů ve výkonu a rozsáhlému území regionu není ale v silách policie dojet na místo v rozpětí několika minut. Práci policie nejvíc komplikuje jiný problém. Mnozí poškození po našem příjezdu na místo nechtějí proti pachatelům – zřejmě z obavy o své zdraví – vypovídat. Policii přitom spolupráce s občany pomáhá, zejména při zjišťování popisu pachatele. Dá se shrnout, že k rychlému dopadení pachatele potřebujeme dvě věci – ochotu občanů podat svědeckou výpověď a zapamatovat si přibližný popis pachatele.

Kromě krádeží se v poslední době množí také verbální a fyzické útoky. Mámna mysli pětici mužů, kteří napadli jednoho ze zákazníků v Tescu. Hodně se mluvilo také o případu napadení mladé ženy u Prioru. Jak jste tuto věc uzavřeli?

Dvaatřicetiletá žena v Čechově ulici upozornila šestnáctiletou mladistvou, aby neodhazovala kelímek na zem, ale do kontejneru. Dívka ji nejprve slovně, a poté i fyzicky napadla. Mladá žena byla ošetřena v nemocnici s dobou léčení na dva týdny. Policie mladistvou stíhala pro výtržnictví a ublížení na zdraví. Státní zástupce ale případ posoudil jako přestupek a případ byl zaslán příslušné komisi přerovského magistrátu.

Budete pokračovat i nadále ve schůzkách se spoluobčany v postižených lokalitách?

Další je naplánována na září a o přesném místě a čase konání budeme informovat prostřednictvím médií. Obchodníci se na schůzcemimojiné mohouod pracovníků bezpečnostních agentur dozvědět o účinných bezpečnostních opatřeních.

Přehled spáchaných trestných činů v Přerově

V období od 1. 1. 2007 do 31. 7. 2007:

majetková trestná činnost

Přerov I – Smetanova ulice

počet případů 238

objasněných 39

celková objasněnost 16,5%

Přerov – Předmostí

počet případů 139

objasněných 28

celková objasněnost 20%

Přerov III – (bývalé odd. železniční policie, okolní obce)

počet případů 71

objasněných 28

celková objasněnost 39,5%

násilné trestné činy

Přerov I – Smetanova ulice

počet případů 54

objasněných 34 celková

objasněnost 63%

Přerov – Předmostí

počet případů 28

objasněných 19

celková objasněnost 68%

Přerov III

Počet případů 10

objasněných 3

celková objasněnost 30%

Poznámka: policie nesděluje údaje o příslušnosti k jiné národnosti nebo k menšině

24.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební montéři 21 500 Kč

Stavební montéři (kromě montérů suchých staveb) Montér sádrokartonů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, fyzická zdatnost, , Nabízíme:, možnost výkonu práce i na DPP nebo DPČ, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: caganekp@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 17,00hod.) na čísle 777 244 363. Pracoviště: Petr čagánek, Hlavní, č.p. 52, 750 02 Přerov 2. Informace: Petr Čagánek, +420 777 244 363.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 15 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič - rozvoz pizzy. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost práce i na zkrácený úvazek - počet hodin dohodou. Po domluvě možno jen víkendy., Směnnost - krátký, dlouhý týden., , Požadavky:, ŘP sk. B, praxe v řízení automobilu min. 1 rok, trestní rejstřík bez záznamu, karta řidiče, příjemné vystupování, časová flexibilita, zodpovědnost, chuť pracovat., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: pertutto@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 739 454 212 - p. Martin Vinklárek, - osobně. Pracoviště: Naděžda vinklárková - pracoviště přerov, Klivarova, č.p. 2588, 750 02 Přerov 2. Informace: Martin Vinklárek, +420 739 454 212.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nabízíme:, možnost ubytování přímo v areálu; možnost záloh, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Veronika Ševčíková:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: personalista@renosteel.cz, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 11,00hod.) na čísle 773 279 685, - osobně (Po - Pá 08,00 - 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: RenoSteel s.r.o., náměstí Svobody č.p. 268, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Renosteel s.r.o. - pracoviště kojetín, náměstí Svobody, č.p. 268, 752 01 Kojetín. Informace: Veronika Ševčíková, +420 773 279 685.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 14 900 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel Řidič MKD (mezinárodní kamionové dopravy). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: K hrubé měsíční mzdě bude připočítáno stravné. , , Požadujeme:, - řidičský průkaz sk. C+E; výhodou průkaz ADR sk. 4.1,4.2, 4.3, 6.1, 9, , Nabízíme:, - příspěvek na penzijní připojištění; připojištění léčebných výloh v zahraničí, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: info.prerov@bothe-schnitzius.com, - telefonicky (Po - Pá v době od 8.00 - 18.00 hod.) na čísle 00 420 725 888 777 - Ing. Radek Holý BA, , Místo výkonu práce: Bothe-Schnitzius CZ, Kabelíkova č.p. 2975/1a, 750 02 Přerov 2 - jízdy celá Evropa. Pracoviště: Bothe-schnitzius cz, spol. s r.o., Kabelíkova, č.p. 2975, 750 02 Přerov 2. Informace: Radek Holý, +420 004 207 258 887 77.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. července 2018

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Fotbalisté Ústí (v červeném) v derby proti SK Hranice (2:0). Tomáš Orava.

Bez Oravy a pod novým koučem. Ústí se chysta na další sezonu v divizi

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Jde to i bez známých jmen. Festival Letiště vykročil novým směrem

Na letišti v Drahotuších zněla dva dny v kuse muzika, hrálo se divadlo, hořely ohně, ale hlavně se zde setkávali lidé. A právě o to šlo podle organizátorů tradičního festivalu Letiště především.

Řidička usedla za volant zfetovaná, navíc měla „papíry v čistírně“

Spanilou jízdu devětadvacetileté ženy, která v neděli 15. července po dvaadvacáté hodině brázdila silnice v Ústí ukončila kontrola, policisté se zřejmě nestačili divit, žena měla zákaz řízení motorových vozidel, za volant navíc usedla pod vlivem drog.

Komu se narodilo dítě nalezené mrtvé v poli?

Policie hledá matku novorozence, jehož tělo bylo nalezeno na poli u Věrovan na Olomoucku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT