VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se často bojí o případech mluvit

PŘEROV -Stupňující se agresivita a rostoucí kriminalita v Přerově, kterou mají na svědomí romští spoluobčané, netrápí jen obyvatele města, ale dělá vrásky na čele také policistům.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Policejní mluvčí Michaela Sedláčková.Foto: DENÍK/Petra Poláková – Úvírová

Ti nedávno řešili třeba případ napadení muže v supermarketu Tesco pěticí násilníků, anebo útok na mladou ženu u Prioru v Čechově ulici. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se nepřizpůsobiví občané dopouštějí krádeží, ale i násilné trestné činnosti.

Objasňování krádeží však naráží na problém – platná legislativa je k pachatelům činů více než milosrdná. Policistům proto mnohdy nezbývá, než případ uzavřít jako přestupek.

V posledních měsících došlo v Přerově ke značnému nárůstu krádeží v lokalitách jako je Komenského, Čechova nebo Husova ulice. Podle vyjádření svědků jsou pachateli nejčastěji Romové. Přijala už policie v souvislosti s touto situací nějaká mimořádná opatření?

Už na počátku prázdnin se ve spolupráci s magistrátem uskutečnila schůzka za přítomnosti zástupců republikové i městské policie, na které byli přítomni obchodníci z dotčených lokalit. Snažili jsme se jim vysvětlit platnou legislativu, která přesně upravuje postup policejních složek v dané otázce¨.

Popis situace podle svědků – Romové vtrhnou do obchodu, seberou bezmocné prodavačce zboží a zmizí. Jaké má vlastně policie v rukou nástroje na potlačování kriminality – především krádeží v obchodech?

Pokud se podaří pachatele dopadnout a usvědčit,může být obviněn buď ze spáchání přestupku nebo trestného činu. Upřestupkunámpo provedeném výslechu zákon neumožňuje osobu omezit na osobní svobodě déle, než na dobu nezbytně nutnou pro provedení procesních úkonů, a policie musí takového člověka propustit. Spis pak předáme příslušné komisi magistrátu. Vpřípadě sdělení obvinění z trestného činu je spis postoupen na státní zastupitelství.

Kdy se jedná pouze o přestupek a v jakém případě lze hovořit o trestném činu?

Rozhoduje více ukazatelů – například výše způsobené škody, způsob vniknutí do objektu. Pokud je například škoda vyšší než pět tisíc korun a pachatel navíc provede krádež vloupáním, je to jednoznačně trestný čin. Významnouroli hraje i to, jestli se pachatel dopouští trestné činnosti opakovaně. Vtakovém případě není rozhodující, zda šlo o vloupání nebo krádež, a případ se hodnotí jako trestný čin.

Z toho ale téměř vyplývá, že „nájezdy“ Romů do obchodů splňují všechna kritéria přestupku. Do objektu vniknou za bílého dne dveřmi, seberou věci v hodnotě do pěti tisíc. Žádné násilí, ani krádež osobních věcí.

Bohužel to tak je. Pokud se navíc jedná o osoby nezletilé, tedy do patnácti let, policie musí kvůli nízkému věku případ odložit a vyrozumí o věci kurátory pro mládež při přerovském magistrátu.Umladistvých ve věku od 15 do 17 let je takový případ kvalifikován jako provinění.

Neuvažuje policie o zřízení tísňové linky, na kterou by se mohli lidé v případě krádeží nebo fyzických napadení obracet?

Bezplatná tísňová linka u policie existuje, je to číslo 158. UMěstské policie je to pak 156. Linka funguje nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně.

Zpátky k obchodníkům. Mnozí z nich si také stěžují, že jim policie neposkytne pomoc okamžitě.

S tím nesouhlasím. Výjimečně se stane, že přijede hlídka na místo později. Vzhledem k počtu policistů ve výkonu a rozsáhlému území regionu není ale v silách policie dojet na místo v rozpětí několika minut. Práci policie nejvíc komplikuje jiný problém. Mnozí poškození po našem příjezdu na místo nechtějí proti pachatelům – zřejmě z obavy o své zdraví – vypovídat. Policii přitom spolupráce s občany pomáhá, zejména při zjišťování popisu pachatele. Dá se shrnout, že k rychlému dopadení pachatele potřebujeme dvě věci – ochotu občanů podat svědeckou výpověď a zapamatovat si přibližný popis pachatele.

Kromě krádeží se v poslední době množí také verbální a fyzické útoky. Mámna mysli pětici mužů, kteří napadli jednoho ze zákazníků v Tescu. Hodně se mluvilo také o případu napadení mladé ženy u Prioru. Jak jste tuto věc uzavřeli?

Dvaatřicetiletá žena v Čechově ulici upozornila šestnáctiletou mladistvou, aby neodhazovala kelímek na zem, ale do kontejneru. Dívka ji nejprve slovně, a poté i fyzicky napadla. Mladá žena byla ošetřena v nemocnici s dobou léčení na dva týdny. Policie mladistvou stíhala pro výtržnictví a ublížení na zdraví. Státní zástupce ale případ posoudil jako přestupek a případ byl zaslán příslušné komisi přerovského magistrátu.

Budete pokračovat i nadále ve schůzkách se spoluobčany v postižených lokalitách?

Další je naplánována na září a o přesném místě a čase konání budeme informovat prostřednictvím médií. Obchodníci se na schůzcemimojiné mohouod pracovníků bezpečnostních agentur dozvědět o účinných bezpečnostních opatřeních.

Přehled spáchaných trestných činů v Přerově

V období od 1. 1. 2007 do 31. 7. 2007:

majetková trestná činnost

Přerov I – Smetanova ulice

počet případů 238

objasněných 39

celková objasněnost 16,5%

Přerov – Předmostí

počet případů 139

objasněných 28

celková objasněnost 20%

Přerov III – (bývalé odd. železniční policie, okolní obce)

počet případů 71

objasněných 28

celková objasněnost 39,5%

násilné trestné činy

Přerov I – Smetanova ulice

počet případů 54

objasněných 34 celková

objasněnost 63%

Přerov – Předmostí

počet případů 28

objasněných 19

celková objasněnost 68%

Přerov III

Počet případů 10

objasněných 3

celková objasněnost 30%

Poznámka: policie nesděluje údaje o příslušnosti k jiné národnosti nebo k menšině

24.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant s výrobky. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, Obsluha naprogramovaného svařovacího pracoviště. Ukladání do přípravku a ukládání hotových kusů na palety. Odvoz palet mimo pracoviště. Jeden kus cca 2 - 6 kg po svaření., , Nabízíme: , dle výkonu práce volná pracovní doba, hodinová mzda nebo po dohodě úkolová . Možnost vyšší mzdy., , , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (7,00 - 16,00 hod.) na čísle 602 787 468 - pan Losert, - osobně dle telefonické dohody. Pracoviště: Sg-servis, spol. s r.o. - provozovna, 753 53 Všechovice. Informace: Zdeněk Losert, +420 602 787 468.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 19 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, řidičský průkaz sk. B - nutný, , Nabízíme:, prémie; možnost ubytování zdarma, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kubapelz@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 777 753 311 - pan Jakub Pelz. Pracoviště: Theta line s.r.o. - pracoviště lipník nad bečvou, Bratrská, č.p. 586, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Jakub Pelz, +420 775 553 382.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 20 000 Kč

Úředníci ve skladech Úředník/nice ve skladě, objednávky a prodej náhradních dílů v autorizovaném servise. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká firma a provozujeme autorizovaný servis Mercedes-Benz., , Náplň práce:, zajišťovat provoz skladu náhradních dílů včetně jejich objednávání; zpracovávat související administrativu včetně fakturace; zajišťovat prodej náhradních dílů; jednat se zákazníky., , Požadujeme:, kandidáta se zájmem o obor a ochotou učit se nové věci, zodpovědného a komunikativního. Šikovného uchazeče se zájmem o obor z příbuzného oboru rádi zaučíme. Práce je vhodná i pro absolventy. Očekáváme uživatelskou znalost PC, ŘP sk. B., , Nabízíme:, malý pracovní kolektiv, vzdělávání v rámci Mercedes-Benz, stravenky, týden dovolené navíc, ostatní benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: roman.kupka@auto-dienst.cz;, - telefonicky (Po - Pá 7,00 - 15,00 hod.) na čísle 581 773 754 - Roman Kupka, , Pracoviště: Lipník nad Bečvou. Pracoviště: Auto-dienst s.r.o., Zahradní, č.p. 1127, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Roman Kupka, +420 581 773 754.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Požadavky: , Manuální zručnost, dobrý zrak, ochota pracovat na směny, spolehlivost., , Nabízíme:, Výkonnostní bonus, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní připojištění, čisté prostředí., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: barbora.kosulicova@grafton.cz;, - telefonicky (po - pá, 8,00 - 16,00 hod.) na čísle 725 978 017 - paní Košuličová. Pracoviště: Grafton recruitment s.r.o. - pracoviště přerov (olympus), Teličkova, č.p. 457, 751 24 Přerov 4. Informace: Barbora Košuličová, +420 725 978 017.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. dubna 2018

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Starosta Hranic Jiří Kudláček
2

Starosta Kudláček: Páteřní komunikace nás musí spojovat nikoli rozdělovat

Tvarůžkový festival zaplní centrum Olomouce

Nádherné letní počasí a spousta parádních akcí čeká o víkendu Olomoucko. Podívejte se na naše tipy, kam vyrazit.

Hledá se nový nájemce sportovního areálu v Drahotuších

Sportovní areál v Drahotuších zahrnující kluziště, přilehlé občerstvení a dětské hřiště bude mít již brzy nového nájemce. Město Hranice jej některému ze zájemců propůjčí od 1. června 2018.

Archeologové našli "Helfštýnskou Evu", Adam chybí

Část komorové kachle se starozákonním motivem Adama a Evy, ze které se podařilo dochovat jen „ženskou polovičku“, nalezli při bádání během stavebních úprav na hradě Helfštýně přerovští archeologové.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT