VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se často bojí o případech mluvit

PŘEROV -Stupňující se agresivita a rostoucí kriminalita v Přerově, kterou mají na svědomí romští spoluobčané, netrápí jen obyvatele města, ale dělá vrásky na čele také policistům.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Policejní mluvčí Michaela Sedláčková.Foto: DENÍK/Petra Poláková – Úvírová

Ti nedávno řešili třeba případ napadení muže v supermarketu Tesco pěticí násilníků, anebo útok na mladou ženu u Prioru v Čechově ulici. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se nepřizpůsobiví občané dopouštějí krádeží, ale i násilné trestné činnosti.

Objasňování krádeží však naráží na problém – platná legislativa je k pachatelům činů více než milosrdná. Policistům proto mnohdy nezbývá, než případ uzavřít jako přestupek.

V posledních měsících došlo v Přerově ke značnému nárůstu krádeží v lokalitách jako je Komenského, Čechova nebo Husova ulice. Podle vyjádření svědků jsou pachateli nejčastěji Romové. Přijala už policie v souvislosti s touto situací nějaká mimořádná opatření?

Už na počátku prázdnin se ve spolupráci s magistrátem uskutečnila schůzka za přítomnosti zástupců republikové i městské policie, na které byli přítomni obchodníci z dotčených lokalit. Snažili jsme se jim vysvětlit platnou legislativu, která přesně upravuje postup policejních složek v dané otázce¨.

Popis situace podle svědků – Romové vtrhnou do obchodu, seberou bezmocné prodavačce zboží a zmizí. Jaké má vlastně policie v rukou nástroje na potlačování kriminality – především krádeží v obchodech?

Pokud se podaří pachatele dopadnout a usvědčit,může být obviněn buď ze spáchání přestupku nebo trestného činu. Upřestupkunámpo provedeném výslechu zákon neumožňuje osobu omezit na osobní svobodě déle, než na dobu nezbytně nutnou pro provedení procesních úkonů, a policie musí takového člověka propustit. Spis pak předáme příslušné komisi magistrátu. Vpřípadě sdělení obvinění z trestného činu je spis postoupen na státní zastupitelství.

Kdy se jedná pouze o přestupek a v jakém případě lze hovořit o trestném činu?

Rozhoduje více ukazatelů – například výše způsobené škody, způsob vniknutí do objektu. Pokud je například škoda vyšší než pět tisíc korun a pachatel navíc provede krádež vloupáním, je to jednoznačně trestný čin. Významnouroli hraje i to, jestli se pachatel dopouští trestné činnosti opakovaně. Vtakovém případě není rozhodující, zda šlo o vloupání nebo krádež, a případ se hodnotí jako trestný čin.

Z toho ale téměř vyplývá, že „nájezdy“ Romů do obchodů splňují všechna kritéria přestupku. Do objektu vniknou za bílého dne dveřmi, seberou věci v hodnotě do pěti tisíc. Žádné násilí, ani krádež osobních věcí.

Bohužel to tak je. Pokud se navíc jedná o osoby nezletilé, tedy do patnácti let, policie musí kvůli nízkému věku případ odložit a vyrozumí o věci kurátory pro mládež při přerovském magistrátu.Umladistvých ve věku od 15 do 17 let je takový případ kvalifikován jako provinění.

Neuvažuje policie o zřízení tísňové linky, na kterou by se mohli lidé v případě krádeží nebo fyzických napadení obracet?

Bezplatná tísňová linka u policie existuje, je to číslo 158. UMěstské policie je to pak 156. Linka funguje nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně.

Zpátky k obchodníkům. Mnozí z nich si také stěžují, že jim policie neposkytne pomoc okamžitě.

S tím nesouhlasím. Výjimečně se stane, že přijede hlídka na místo později. Vzhledem k počtu policistů ve výkonu a rozsáhlému území regionu není ale v silách policie dojet na místo v rozpětí několika minut. Práci policie nejvíc komplikuje jiný problém. Mnozí poškození po našem příjezdu na místo nechtějí proti pachatelům – zřejmě z obavy o své zdraví – vypovídat. Policii přitom spolupráce s občany pomáhá, zejména při zjišťování popisu pachatele. Dá se shrnout, že k rychlému dopadení pachatele potřebujeme dvě věci – ochotu občanů podat svědeckou výpověď a zapamatovat si přibližný popis pachatele.

Kromě krádeží se v poslední době množí také verbální a fyzické útoky. Mámna mysli pětici mužů, kteří napadli jednoho ze zákazníků v Tescu. Hodně se mluvilo také o případu napadení mladé ženy u Prioru. Jak jste tuto věc uzavřeli?

Dvaatřicetiletá žena v Čechově ulici upozornila šestnáctiletou mladistvou, aby neodhazovala kelímek na zem, ale do kontejneru. Dívka ji nejprve slovně, a poté i fyzicky napadla. Mladá žena byla ošetřena v nemocnici s dobou léčení na dva týdny. Policie mladistvou stíhala pro výtržnictví a ublížení na zdraví. Státní zástupce ale případ posoudil jako přestupek a případ byl zaslán příslušné komisi přerovského magistrátu.

Budete pokračovat i nadále ve schůzkách se spoluobčany v postižených lokalitách?

Další je naplánována na září a o přesném místě a čase konání budeme informovat prostřednictvím médií. Obchodníci se na schůzcemimojiné mohouod pracovníků bezpečnostních agentur dozvědět o účinných bezpečnostních opatřeních.

Přehled spáchaných trestných činů v Přerově

V období od 1. 1. 2007 do 31. 7. 2007:

majetková trestná činnost

Přerov I – Smetanova ulice

počet případů 238

objasněných 39

celková objasněnost 16,5%

Přerov – Předmostí

počet případů 139

objasněných 28

celková objasněnost 20%

Přerov III – (bývalé odd. železniční policie, okolní obce)

počet případů 71

objasněných 28

celková objasněnost 39,5%

násilné trestné činy

Přerov I – Smetanova ulice

počet případů 54

objasněných 34 celková

objasněnost 63%

Přerov – Předmostí

počet případů 28

objasněných 19

celková objasněnost 68%

Přerov III

Počet případů 10

objasněných 3

celková objasněnost 30%

Poznámka: policie nesděluje údaje o příslušnosti k jiné národnosti nebo k menšině

24.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, pomocné práce ve strojírenské výrobě, fyzicky namáhavá práce., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: smel1974@mail.ru;, - telefonicky na čísle 777 176 888 - pan Caisin;, , Místo výkonu práce: Měrovice nad Hanou 230, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Iuri caisin - pracoviště měrovice nad hanou, 752 01 Kojetín. Informace: Iuri Caisin, +420 777 176 888. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 700 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč/ka (OZP). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6700 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: olomouc@jaspa.cz;, - telefonicky (08,00 - 15,00hod.) na čísle 721 974 449 - paní Markéta Urbanová. Pracoviště: Jaspa servis s.r.o. - pracoviště přerov, bayerova, Bayerova, č.p. 732, 750 02 Přerov 2. Informace: Markéta Urbanová, +420 721 974 449. Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor PLC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracovní doba od 07,00hod. s možností úpravy., , Náplň práce:, programování dle IEC 61131-3, Allen Bradley, ABB, Siemens; tvorba vizualizací pro panely Weintek, Control Web, Factory Talk; tvorba návodu, zaškolení obsluhy, , Požadavky:, znalost čtení elektro dokumentace, , Nabízíme:, stravné; motivační odměny; firemní akce, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kleinova@mercon.cz. Pracoviště: Mercon přerov s.r.o., 9. května, č.p. 2839, 750 02 Přerov 2. Informace: Ivana Kleinová, +420 606 703 505. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Pracovník v provozu prádelny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Požadavky:, Praxe 2 roky v oboru výhodou, znalost Aj na komunikativní úrovni výhodou, bezúhonnost, dobrá fyzická kondice podmínkou., , Zájemci se mohou hlásit od 19.7.2018 u paní Indrákové:, - zasláním životopisu (CV) na email: indrakova@mycleanup.cz;, - telefonicky na čísle 728 045 494;, - osobně na adrese místa výkonu práce vždy ve čtvrtek od 8,00 do 9,00 hod., , Místo výkonu práce: Plynárenská 628, 753 01 Hranice. Pracoviště: Clean up s.r.o., Plynárenská, č.p. 628, 753 01 Hranice 1. Informace: Bohdana Indráková, +420 728 045 494.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hranická praktická lékařka pro dospělé Jitka Nováková  očkování proti chřipce podporuje.

Nakazit chřipkou nás může i člověk, který vypadá zdravě

Ilustrační foto
16

Studená fronta přichází, vybalte svetry. V pondělí může na horách i sněžit

Co s dopravou v Hranicích? O besedu nebyl zájem

Jak hledat řešení problémů spojených s dopravou, se na setkání v zámecké zahradě pokusil nastínit dopravní expert Jaroslav Martínek.

Octavie v Hranicích srazila cyklistu, nedala mu přednost

Se zraněním skončil v nemocnici devětasedmdesátiletý cyklista, kterého srazilo ve středu po poledni auto na Smetanově nábřeží v Hranicích.

Učitelky ze školy 1. máje darovaly do Kabelkového veletrhu 33 kabelek

Kabelky malé, velké, barevné, červené, zelené, modré nebo decentní černé se rozhodly darovat do Kabelkového veletrhu Deníku učitelky Základní školy 1. máje v Hranicích. Přerovský a hranický deník jej v Přerově pořádá už potřetí.

Kabelkový veletrh Deníku letos hostí Galerie Moritz a Galerie Přerov

Dva termíny a dvě města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT