Z případů, které se staly v regionu, se dá vysledovat ještě jeden společný znak – oběťmi takových havárií jsou velmi často starší lidé nebo malé děti.

„Zřejmě nejbezpečnějším místem pro přecházení jsou přechody v blízkosti rondelů, na kterých se v loňském roce nestala ani jedna nehoda,“ uvedla inspektorka Alena Pospíšilová z Dopravního inspektorátu v Přerově.

Podle jejích slov dochází naopak nejčastěji ke srážkám s chodci v blízkosti supermarketů a na silnicích první a druhé třídy. Svou roli přitom mnohdy hraje i dopravně technický stav silnic a značení.

„V místech, kde je vysoká koncentrace automobilového provozu, platí riziko havárie na přechodu dvojnásobně,“ podotkla dále inspektorka.

Na nepřehlednou dopravní situaci a velký provoz tak letos v lednu doplatila třeba devětaosmdesátiletá žena, přecházející přes přechod v blízkosti supermarketu Albert v Přerově.

Po srážce s vozem Škoda Fabia zůstala seniorka ležet na vozovce a utrpěla těžké zranění, které si vyžádá dobu léčení až tři čtvrtě roku.

Při přecházení cesty ve směru od supermarketu Tesco byla zachycena koly vozu také čtyřiadvacetiletá chodkyně, kterou srazil dvaadvacetiletý řidič fordu. Mladá žena byla převezena do nemocnice se zlomeninou pánve s dobou léčení osm týdnů.

Velký počet nehod s chodci zaznamenali policisté i letos v březnu. Jedna z nich se stala přitom přímo na přechodu v Palackého ulici v Přerově.

„Devětatřicetiletý řidič srazil na přechodu jednu ze tří žen, které po něm procházely. Třiašedesátiletá žena upadla na kapotu vozidla a poté byla odhozena na přední sklo, po kterém sjela na silnici,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov utrpěla důchodkyně těžké zranění. K obětem nehod na přechodech patří velmi často děti ve školním věku.

Před rokem byl třeba sražen autem na třídě 1. máje v Hranicích desetiletý chlapec, který byl převezen do nemocnice s lehkým zraněním.

Ještě vážnější případ se stal loni na podzim v ulici 9. května v Přerově. Devítiletý chlapec vešel přímo do cesty nákladnímu vozidlu a utrpěl při srážce těžké poranění nohy. Právě silnice, kde k události došlo, přitom patří k nejfrekventovanějším v Přerově.

V přerovském regionu nedošlo v loňském roce k žádné smrtelné dopravní nehodě na přechodu.

„Tragické následky měly pouze havárie, kdy chodec přebíhal frekventovanou silnici. Z tohoto pohledu je asi nejhorším úsekem čtyřproudá silnice mezi Lipníkem a Hranicemi,“ poznamenala inspektorka dopravy Pospíšilová.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové patří k nejčastějším příčinám nehod na přechodech nepřiměřená rychlost řidičů. „Zejména starší lidé a děti mají zafixované, že se pravidla na silnici respektují, a bez obavy vstupují na silnici, “ vysvětlila.

Chodci by si ale, jak dodává, měli uvědomit, že nemají na přechodech absolutní přednost, a chovat se obezřetně. „Prozíravé je rozhlédnout se vždy, než člověk vstoupí na vozovku,“ uzavřela Sedláčková.