Přestože nedošlo k větším finančním ztrátám, policisté před podobnými případy varují. Zlodějům podle jejich názoru nahrává jednak anonymita panelových domů,ale i fakt, že se zde lidé navzájem příliš neznají.

Pachatelé trestných činů jsou přitom čím dál drzejší a neštítí se úřadovat v cizím bytě v době, kdy lidé spí.

„V prvním případě, který se stal v noci ze středy na čtvrtek, se pachatel vloupal do bytu ve čtvrtém patře panelového domu. Přes neuzamčené dveře se dostal dovnitř a z chodby bytu ukradl kabelku, přitom majitelé byli uvnitř a spali,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov se zloděj spokojil s hotovostí ve výši přes dva tisíce korun, doklady a platební kartou. Kabelku potom zahodil v mezipatře. Další případ se stal o den později v jiném panelovém domě.

„Tentokrát vnikl pachatel opět v době spánku obyvatel do jejich bytu v osmém patře domu. Z věšáku v chodbě odcizil pánskou bundu. Z té po prohledání sebral peněženku s 600 korunami, doklady od vozidla a tři platební karty,“ doplnila Sedláčková.

Škoda dosáhla tisíc korun a zloděj podobně jako v předchozím případě pohodil peněženku ve sklepě domu. Podle policejní mluvčí nejsou podobné případy výjimkou.

Ze statistik vyplývá, že dveře bytů jsou nejslabším místem. Nejmarkantnější je to podle policejní mluvčí na sídlištích, kde se lidé v domě navzájem neznají a jsou k sobě nevšímaví.

„Anonymita panelových domů zlodějům vyloženě nahrává,“ podotýká Sedláčková. Problémem, na který policisté často narážejí, je také to, že lidé nezamykají vchodové dveře do domů a přístup má tak v podstatě kdokoliv.

„Pokud obyvatelé bytů nemají dveře zajištěné, jsou vystaveni zcela reálné možnosti vykradení. Mnozí ale toto nebezpečí podceňují,“ míní mluvčí.

Dveře bez bezpečnostních prvků lze totiž poměrně snadno překonat a v mnoha případech stačí k jejich otevření pouze jedno nebo dvě kopnutí nebo vyražení ramenem.

Policisté v této souvislosti radí majitelům bytů hlavně to, aby si neodkládali klíče mimo dohled. Důležité je také nedávat na ně štítek se jménem nebo cokoliv, co by vedlo ke zjištění adresy.

„Při přestěhování se do nového bytu by měli ihned vyměnit zámky a pokud je to možné, nechat odborníkem posoudit, jestli vstupní dveře vyhovují nárokům na pevnost,“ doplnila mluvčí.