OLOMOUCKO

Na Zlatém jezeře
KDY: pátek 14. ledna od 19 hodin
KDE: Divadlo Na Šantovce, Olomouc
ZA KOLIK: 750 - 800 korun

Na romantickou komedii, která lidsky dojímá i baví, se Simonou Stašovou, Ladislavem Frejem v hlavních rolích, můžete vyrazit tento pátek. V kouzelném prostředí na březích Zlatého jezera tráví léto starší manželé. Věčně brblající, nepraktický a naschvál i doopravdy zapomínající profesor v penzi Normen a jeho chápající žena Ethel, starající se o muže i domácnost s neutuchajícím půvabem a noblesou. Příjezd dcery Chelseay s partnerem a jeho tvrdohlavým synkem Billym pomůže Normenovi vystoupit náhle z letargie a všechny zaskočí svým příkladem: Vždycky je čas za život, i ten nejobyčejnější, začít se znovu prát.

Romantická komedie se Stašovou a Frejem Na Zlatém jezeře dojme i pobaví.Romantická komedie se Stašovou a Frejem Na Zlatém jezeře dojme i pobaví.Zdroj: Agentura Harlekýn

Burger pop up
KDY: pátek 14. ledna od 17 hodin, sobota 15. a neděle 16. ledna od 13 hodin
KDE: And The Story Begins, Denisova 61, Olomouc
ZA KOLIK: vstupné zdarma

Ve dnech 14. ledna až 16. ledna proběhne v kavárně And The Story Begins burgerový pop-up, na kterém bude k ochutnání ten nejlepší výběr od místních kuchařů. Těšit se můžeme na tři druhy burgrů pro vegatariány i masožravce. Startuje se v pátek v 17 hodin. Burgery se servírují po celý víkend, a to vždy po snídaních od 13 hodin. K příjemné atmošce přispěje i sobotní DJ's hip hopový set Chosse Rodriguez & DJ Boombap, takže se je na co těšit!

Den otevřených dveří Univerzity Palackého
KDY: sobota 15. ledna od 8 do 14 hodin
KDE: online: https://www.univerzitnimesto.cz/dod
ZA KOLIK: zdarma

Univerzita Palackého se v sobotu 15. ledna představí zájemcům o studium v rámci online dne otevřených dveří. Zapojí se do něj všech osm fakult nejstarší moravské univerzity. Pro návštěvníky připravily fakulty zajímavý online program s řadou novinek. Zájemci se na online dnu otevřených dveří seznámí nejen s podmínkami přijetí či průběhem studia, ale i s vyučujícími a studenty…

Začátek akademického roku 2020/2021 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, 24. 9. 2020Začátek akademického roku 2020/2021 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, 24. 9. 2020Zdroj: Deník / František Berger

Zazpívejte si s Honzou pohádkové písničky
KDY: neděle 16. ledna od 10.30 hodin
KDE: Moravská filharmonie Olomouc, Horní náměstí 23
ZA KOLIK: 100 korun

Nedělní dopoledne 16. ledna bude patřit dětem, které spolu s pohádkovým Honzou prožijí dobrodružnou cestu po cizích krajích. Na koncertě moderovaném Janem Šprynarem vystoupí v rolích sólistů děti filharmoniků a žáci ZUŠ Žerotín.

PROSTĚJOVSKO

Po stopách předků
KDY: čtvrtek 13. ledna od 16 hodin
KDE: Muzeum a galerie v Prostějově, nám. T. G. Masaryka 2
ZA KOLIK: 20 korun

Kde máme kořeny? Odkud pochází naše rodina? To jsou otázky, na které bychom rádi znali odpovědi. Genealogie neboli hledání předků je v posledních letech oblíbeným koníčkem. Martin Kašpar, genealog a kronikář obce Těšetice objasní, co vše je potřeba při vlastním bádání vědět a jak na to.

Karbon, pozdrav z prvohor
KDY: až do 23. ledna
KDE: Muzeum a galerie v Prostějově, nám. T. G. Masaryka 2
ZA KOLIK: zdarma 

Návštěvníci se ponoří do šera kamenouhelných pralesů pod koruny rostlinných obrů, seznámí se například s obrovskou pravážkou Meganeurou a poznají také bizarní obyvatele močálů a tůní, obojživelníky, kteří dokázali vystoupit na souš a v průběhu karbonu ovládli celou Zemi. Nepromarněte šanci a přijďte se na výstavu podívat.

Beseda o pranostikách
KDY: čtvrtek 13. ledna od 17 hodin
KDE: Knihovna pro děti a mládež, Vápenice 9, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma

Zajímá vás, jak probíhají besedy? Městská knihovna v Prostějově připravila ukázkovou sérii. Pátá beseda je na téma Pranostiky a je vhodná pro celý první stupeň ZŠ. Beseda je určena pro děti do 12 let, ale pokud máte rádi pranostiky, tak se sem určitě přijďte ve čtvrtek podívat.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Josef Divín – Zahrada
KDY: do neděle 23. ledna
KDE: výstavní galerie Synagoga, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Výstava děl sklářského výtvarníka z Valašského Meziříčí. Josef Divín pomocí různých technologií zpracování skla – foukání a ručního tvarování na huti, natavováním kovových fólií, leháním, broušením, rytím a dalšími, zpracovává náměty převzaté často z krajiny a architektury. Ve skleněných objektech a obrazech zaznamenává nejen žhavou prchavost chvíle jejich vzniku, ale také osobní pocity z různých míst, které ho ovlivnily. Se zneklidňující emocionalitou dodává svými abstraktními uměleckými díly svědectví o vlastním osobitém vnímání skutečnosti. Již 12 let se zabývá natavováním stříbrných folií na sklo. Svou tvorbu prezentoval od roku 2000 na 30 samostatných výstavách a 160 ti společných se účastnil. Jeho práce je zastoupena v tuzemských i zahraničních sbírkách, například v Itálii, na Slovensku, ve Francie, v Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Bulharsku, Holandsku a USA.

Josef Divín – Zahrada. Výstava děl sklářského výtvarníka z Valašského Meziříčí.Josef Divín – Zahrada. Výstava děl sklářského výtvarníka z Valašského Meziříčí.Zdroj: Jiří Necid

Spider-Man: Bez domova
KDY: sobota 15. ledna od 20 hodin
KDE: Kino Hvězda, Přerov
ZA KOLIK: 140 korun

Vůbec poprvé ve filmové historii je odhalena totožnost Spider-Mana a náš dobrý soused již nedokáže oddělit svůj běžný život od riskantního života superhrdiny. Spider-Man požádá o pomoc Doctora Strange. Jenže tím rozpoutá nebezpečný chaos, jenž mu dá poznat, co to opravdu znamená být Spider-Man.

Tom Holland a ZendayaTom Holland a ZendayaZdroj: Falcon

Památník jednoty bratrské
KDY: do konce roku
KDE: Na Marku, Přerov
ZA KOLIK: zdarma

Unikátní venkovní expozice je postavena na místě, kde archeologové v letech 2012 a 2013 odkryli pozůstatky základů bratrského domu se školou. Tvar památníku respektuje zachovalý půdorys. K vidění tu jsou schémata, texty a kopie nalezených artefaktů v prosklených vitrínách. Součástí expozice je i historický model tohoto místa, jenž v 16. a na počátku 17. století bývalo významným sídlem jednoty bratrské, a herní prvek pro děti. Nejcennějším exponátem je však odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy. Po této cestě, po které se před několika staletími prokazatelně procházeli také Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav, se nyní mohou projít i současní turisté. Památník je otevřen celoročně, vstupné je zdarma.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

The man behind Freddie Mercury Peter Freestone
KDY: pátek 14. ledna od 19.30 hodin
KDE: Dům kultury, Šumperk
ZA KOLIK: v předprodeji 350 korun, v den konání akce 400 korun

Koncertní talkshow plná dechberoucích historek a zajímavých informací z období počátku spolupráce Petera Freestona s kapelou Queen a Freddiem Mercurym. Co z počátku vypadalo jen jako byznys, se postupem let proměnilo v hluboké přátelství. A na to vše bude vzpomínat osobní asistent legendárního zpěváka. Přijďte si to poslechnout taky!

Bývalý manažer Freddieho Mercuryho Peter Freestone (vpravo) s Milanem Šatníkem.Bývalý manažer Freddieho Mercuryho Peter Freestone (vpravo) s Milanem Šatníkem.Zdroj: Se svolením Domu kultury Šumperk

Malování s Aptákem
KDY: pátek 14. ledna od 16.30 do 20 hodin
KDE: Středisko volného času a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Doris Šumperk
ZA KOLIK: 740 korun

Pokud máte rádi baletky, květiny nebo pávy, pak určitě dorazte. Jednu šablonu se bude malovat pomocí akvarelové techniky, druhá pomocí akrylové. Budeme si hrát nejen s novinkovými šablonami, ale i razítky a hybridními barvami a zkusíme Duo šablonky doplnit i klasickými z nabídky Aladine!

Ptačí svět Kolumbie
KDY: do pátku 14. ledna
KDE: pěší zóna v Šumperku u divadla
ZA KOLIK: zdarma

Už jen tento pátek je naposledy k vidění výstava UNIBIRDS. Kolumbie se může pochlubit největší rozmanitostí ptačí říše na světě. Žije tam totiž více než 1920 druhů ptáků. Prohlídka této instalace probíhá prostřednictvím aplikace ARTIVIVE. Stačí na telefon naskenovat QR kód každé instalace. Tak neváhejte a pokud nemáte ještě program na páteční večer, určitě se stavte!

Strýček Váňa
KDY: sobota 15. ledna od 18.30 hodin
KDE: Divadlo Šumperk
ZA KOLIK: 220 - 260 korun

Ivan miluje Jelenu. Soňa miluje Michaila, Ale Michail také miluje Jelenu. Jenže Jelena je vdaná za Alexandra. Alexandr miluje jen sám sebe. A nadto je otcem Soni. A švagrem Ivana. Přitom Jelena není matkou Soni ani sestrou Ivana. To je zmatek, viďte… A kolem neúprosně plyne život… Jedna z nejslavnějších her Antona Pavloviče Čechova už více než sto let přitahuje divadelní tvůrce, kterým se neustále vyjevují nové a nové odstíny tragikomického textu o čtyřech dějstvích. Je naše práce zbytečná, anebo jednoduše musí být? A dočkáme se někdy uznání za své činy? Tyto a mnohé další otázky se pokusí zodpovědět historicky vůbec první šumperská adaptace Strýčka Váni.

BESKYDY

Ledové sochy na Pustevnách
KDY: od soboty 15. do 30. ledna
KDE: Pustevny

Ani letos nebude na Pustevnách chybět vyhledávaná atrakce - Ledové sochy! Ty jsou zajišťovány ve spolupráci s těmi nejlepšími sochaři a řezbáři. Beskydská "metropole" se tak opět stane jedním z nejrušnějších českých horských oblastí. Letošní krásné vesmírné a hvězdné téma vyroste pod rukama významných sochařů a řezbářů. O tuto oblíbenou třpytivě ledovou výstavu se zajistí tým zkušených mistrů složený z Mariana Maršálka, Igora Kučery, Filipa Lyska, Václava Lemona, Alberta Šimráka, Romana Mikuše a Ondřeje Procházky. Jsou opravdovými profesionály v oboru, kteří se mohou pyšnit několika vítězstvími na mezinárodních ledových soutěžích, účastí v zahraniční jako je USA, Polsko či Německo. Ale především přinesou stejnou ledovou krásu, jakou se chlubí ledové sochy v Tatrách na Hrebienoku.

Ledové sochy na Pustevnách, 11. ledna 2019.Ledové sochy na Pustevnách, 11. ledna 2019.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň