OLOMOUCKO

Nizozemský den na náměstí
KDY: sobota 16. září od 10 do18 hodin
KDE: Horní náměstí Olomouc
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pestrý program k oslavě třiceti let partnerství Olomouce s nizozemským městem Veenendaal. Ochutnávka nizozemských specialit (sýry, stroopwaffeln, herinky, pivo, zmrzlina, káva a mnoho dalšího), prezentace turistických aktivit a atrakcí v Nizozemí, koncerty (Peter Beurskens, Willem Meijering, Johan Meijer, Black Ladies). Chůze v dřevácích, kreativní stan a sportovní hry pro děti, umělecký workshop pro dospělé, baletní vystoupení.

Tattoo Expo Haná
KDY: sobota 16. září od 10 do 19 hodin, neděle 17. září od 10 do 18 hodin
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: jednodenní 250 korun, dvoudenní 350 korun
PROČ PŘIJÍT: Pátý ročník tatérského festivalu, předvedou se tuzemská i zahraniční studia, přední umělci, můžete těšit na soutěže v tetování, ale i doprovodný program v podobě kapel, pole dance a mnoho dalšího.

Tattoo fest. Ilustrační fotoTattoo fest. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Chilli fest a benefice na Poděbradech
KDY: sobota 16. září od 10 hodin
KDE: přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Lehce pikantní, ale i přiostřené menu, legendární Chilli omáčky Palíto, a pro ty odvážnější soutěž v pojídání chilli dobrot. Součástí sobotního programu na Poděbradech bude také benefiční koncert pod záštitou spolku Svato-pulčíci podporující dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Na koncertě budou k dispozici dvě zapečetěné pokladničky magistrátem města Olomouc.

Gulášfest v Bohuňovicích
KDY: sobota 16. září od 10 hodin
KDE: hřiště u kulturního domu v Bohuňovicích
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Soutěž o nejlepší guláš a bohatý zábavný program. Vystoupí bohuňovické mažoretky, zahrají kapely Heřmánek 1983 Dolany a Třetí zuby, nechybí program pro děti. Skluzavka, skákací hrad, výtvarná dílna, bohaté občerstvení. Večer zábava s kapelou Methyl.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Plachý

Zažít Masaryčku jinak
KDY: neděle 17. září, od 14 hod
KDE: Masarykova třída, Olomouc (křižovatka se Zeyerovou ulicí)
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Třetí ročník sousedské slavnosti na bulváru spojujícím centrum Olomouce s nádražím. Lokální výrobci, prodejci, řemeslníci, umělci. Hrát budou kapely Mladá krev (15:00), Leeb0rn (16:15) a Všude Jinde Vyprodáno (17:30). Těšit se můžete také na sousedský stůl, soutěž o Masarykův talíř za nejoblíbenější donesené jídlo, výstavu fotografií současných i historických, výměnný bazar (SWAP) knih, květin, vybavení, LP, oblečení, aktivity nejen pro děti s Domem dětí a mládeže, šachovou partii pro všechny na zahrádce Cafe Delux.
Sousedská slavnost na Masarykově třídě v Olomouci, sobota 18. září 2021Sousedská slavnost na Masarykově třídě v Olomouci, září 2021Zdroj: DENÍK/Michal Kovář

Bezpečná cesta do školy v parku
KDY: neděle 17. září od 13 hodin
KDE: Smetanovy sady (u pavilonu H), Olomouc
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Nabitý program i oblíbený veletrh volnočasových aktivit pořádaný Nadací bezpečná Olomouc. Bezpečná cesta do školy zve na hry, soutěže o hodnotné ceny, tradiční i méně tradiční vystoupení v podání olomouckých zájmových kroužků, ale i celou řadu poučných zážitků. Svou práci přiblíží policisté, hasiči a záchranáři. Nechybí prohlídka hasičské cisterny, sanitky, policejních vozů nebo laserová střelnice. Městské policie přiveze tzv. opilecké brýle, s kterými si zájemci projdou připravenou dráhu, a odstrašující bude i simulace požití drog. Předvedou se také kynologvé či parašutisté.

Florbalistky FBS Olomouc. Ilustrační foto
Kam za sportem? Na enduro do Dřevohostic. Startuje i hokejová extraliga

PROSTĚJOVSKO

41. Prostějovské hanácké slavnosti
KDY: sobota 16. a neděle 17. září
KDE: nám. T. G. Masaryka, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční hodové slavnosti v hanáckém hávu ovládnou centrum Prostějova. Kulturní program odstartuje již v sobotu 16. září, ale hlavní hodový den je jako obvykle neděle. V sobotu se na Masarykově náměstí postupně představí kapely Richband (14 hod), Tonya Graves Band (16.30) a Proměny s hosty (19). Nedělní ráno odstartuje Vlčnovjanka a postupně se na podiu představí dětské hanácké soubory. Před polednem zahraje k dobré chuti Stanley´s dixie street band a Kateřina Marie Tichá a Bandjeez. Oficiálně zahájí hodové odpoledne Hanáci dvě hodiny po poledni a úderem třetí projde centrem města průvod krojovaných souborů. Po celý den budou mít návštěvníci možnost projet se historickým kočárem Mylord Václava Obra. Od pátku až do neděle bude na nádvoří zámku Výstava bonsají a vrcholem hodového veselí bude nedělní večerní koncert Anny K.

Hanácké slavnosti v Prostějově, neděle 13.9.2020Hanácké slavnosti v Prostějově, neděle 13.9.2020Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

Myslivecký den
KDY: sobota 16. září, od 13 hodin
KDE: myslivecká chata, Štětovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Odpoledne plné zábavy pro děti i dospělé pořádají v sobotu myslivci ze Štětovic. Pro děti budou připraveny zajímavé soutěže, pro nejmenší skákací hrad. Dospělí si pochutnají na originálním zvěřinovém guláši a dalších specialitách myslivecké kuchyně.

Myslivecké trofeje z Prostějovska a Konicka za rok 2022 byly k vidění o víkendu v Čelčicích. 19.3. 2023Ilustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

GulášFest
KDY: sobota 16. září, od 15 hodin
KDE: Park, Určice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Český svaz chovatelů z Určic pořádá oblíbený GulášFest. Kotlíkové guláše všech možných variant, budou k dispozici po celé odpoledne. Stejně tak i hudební doprovod a vše vyvrcholí večerní diskotékou.

Soutěž ve vaření kotlíkových gulášů přitáhla do Kolářových sadů davy lidí. 4.6. 2022Ilustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Farmářské a řemeslné trhy
KDY: sobota 16. září, od 9 do 18 hodin
KDE: Zámek Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Po loňské úspěšné premiéře, se Zámecké trhy vracejí opět na Plumlov. Na nádvoří historické dominanty budou v nabídce výrobky řemeslníků, pěstitelů a zemědělců. Chybět nebude jistě ani burčák a další speciality moravské domácí kuchyně.

Odložené Vánoční trhy v jarním kabátě v Konici, 23.4. 2022Ilustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

HRANICKO A PŘEROVSKO

Dny evropského dědictví Hranice
KDY: sobota 16. září od 9 do 16 hodin
KDE: Hranice
ZA KOLIK: zdarma, některé komentované prohlídky 30 korun
PROČ PŘIJÍT: Veřejná snídaně na Masarykově náměstí již tradičně odstartuje Dny evropského dědictví v Hranicích už v 9 hodin ráno. Během veřejné snídaně se také rozezní piano. Kdo umí na tento nástroj hrát a bude mít chuť, může se zapojit a zahrát jakoukoliv skladbu pro kolemjdoucí. Za vidění stojí mimořádně otevřené památky jako mázhaus měšťanského domu v Radniční ulici č. 29 nebo Kostelíček. Výjimečně bude také k vidění jeden z posledních hrajících orchestrionů v České republice v budově Základní umělecké školy na Školním náměstí. Mimořádně se také nabízí tři komentované prohlídky hranického zámku. Návštěvníci uvidí hladomornu, unikátní stropní výzdobu některých komnat, prevét a vystoupají na zámeckou věž. 

Celý program zde:

Dny evropského dědictví 2022 v Hranicích.
Dny památek v Hranicích nabídnou veřejnou snídani, hudbu i prohlídku sklepů

Dny evropského dědictví 2022 v Hranicích.Dny evropského dědictví 2022 v Hranicích.Zdroj: Jiří Necid

Palác žije hmatem
KDY: sobota 16. září od 19 hodin
KDE: hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou
ZA KOLIK: 300 korun dospělý, 150 korun senior, dítě, student
PROČ PŘIJÍT: Akce s názvem Palác žije hmatem se uskuteční tuto sobotu 1 od 19 hodin na hradě Helfštýn. Zažijte exkluzivní noční prohlídky hradu Helfštýn nasvíceného ve tmě. Připraven je zábavný program pro dospělé i pro děti. Můžete se těšit například na řadu dílen, ve kterých si vyzkoušíte různá řemesla. Uvidíte taky šermíře Adorea nebo ohňovou show Boca Fuego. Prohlídky probíhají od 19:00 hodin a pak vždy v celou hodinu. Není nutná rezervace míst, kapacita akce není omezena. Vstupenky zakoupíte v den akce na pokladně hradu.

Palác žije zrakem: noční prohlídka s videomappingem na hradě Helfštýn, 30. července 2022Palác žije zrakem: noční prohlídka s videomappingem na hradě Helfštýn, 30. července 2022Zdroj: Deník/Jan Pořízek

Výstava hub
KDY: pátek 15. a sobota 16. září
KDE: Klub Teplo, Přerov
ZA KOLIK: dospělí 30 korun, děti 10 korun
PROČ PŘIJÍT: Tradiční 26. výstava hub bude k vidění v přerovském Klubu Teplo. Těšit se můžete na přednášky Jiřího Polčáka, v sobotu v 10 hodin na téma Základy houbaření a ve 14 hodin Houby Pobečví. Na programu je také mykologická poradna, výstava fotografií a kreseb hub. Výstavu můžete navštívit v pátek od 9 do 19, v sobotu od 9 do 17 hodin.

V Přerově začala tradiční výstava hub, 16. září 2022V Přerově začala tradiční výstava hub, 16. září 2022Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Bochořský festival jídla
KDY: sobota 16. září od 10 hodin
KDE: areál Býčárna, Bochoř
PROČ PŘIJÍT: Bochořský festival jídla slibuje pestrou nabídku dobrot. Už v 11 hodin začne prodej studené kuchyně a dršťkové polévky, ve 13 hodin výdej gulášů a v 15 hodin je na programu vyhodnocení soutěžních gulášů. Posedět s živou hudbou můžete od 16 hodin.

Celostátní chovatelská výstava a okresní Dožínky
KDY: sobota 16. a neděle 17. září
KDE: Výstaviště, Přerov
ZA KOLIK: sobota 200 korun, neděle 100 korun, po předložení chovatelského průkazu sleva 50 korun
PROČ PŘIJÍT: Další ročník celostátní chovatelské výstavy se uskuteční ve dnech 16. a 17. září na přerovském Výstavišti. K vidění budou na tři tisíce exponátů a část z nich si mohou návštěvníci zakoupit. Chovatelé vystaví 1900 králíků různých plemen, 800 kusů drůbeže, 200 holubů a exotické ptactvo. V sobotu se brány přerovského Výstaviště otevřou od 9 hodin a program potrvá až do půlnoci. V neděli je výstava přístupná od 9 do 14 hodin. Na své si zde přijdou i zahrádkáři, kteří mohou v areálu výstaviště navštívit zahradnictví a zakoupit si něco ze sortimentu zahrádkářských potřeb. V sobotu je na programu prezentace výrobků označených titulem Regionální potravina. Tuto akci pořádá Agrární komora České republiky.
Součástí výstavy je i bohatý doprovodný program. Po oba dny se koná tradiční soutěž v králičím hopu a k vidění budou také ukázky stříhání ovcí. O hudební doprovod se postará Záhorská kapela a rockové skupiny Rebelky, Kern, Turbo a Forum. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro které je připravena řada atrakcí. Zajištěno bude bohaté občerstvení.

Zdroj: DENÍK/Petra Poláková-uvírová

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Zábřežský kulturní jarmark
KDY: sobota 16. září od 9 hodin
KDE: okolí kulturního domu a centrum Zábřehu
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Sobota 16. září nabídne v Zábřehu mimořádně bohaté kulturní i sportovní vyžití, spoustu zábavy pro celou rodinu a také poučení. Součástí letošního Zábřežského kulturního jarmarku totiž bude nejen premiérová charitativní cyklojízda nazvaná Na kole dětem krajem Eskymo Welzla, ale ve stejném termínu se uskuteční i tradiční Dny evropského dědictví nabízející zpřístupnění nejen místních památek, včetně těch, které jsou jindy nepřístupné. Program kulturního jarmarku tak zahájí již v pátek 15. září na zámku Skalička výstava historických fotografií Skaličky, přednáška Miroslava Kobzy o její historii a také vystoupení kapely Blackbirds. Pestré hudební menu pak nabídne především sobota, kdy zde vystoupí moderní žesťový soubor Brass ToOLs, country-folková kapela Ticho Buď, pop-rockoví Acoustic Lumen a Andromeda a další. Dění na hlavní scéně doplní svým vystoupením několik mažoretkových a tanečních skupin i ukázky dogdancingu.

ilustrační fotoilustrační fotoZdroj: archiv

Tvarůžkové dožínky a Mohelnickem na kole
KDY: neděle 17. září od 14 hodin
KDE: náměstí Míru v Lošticích
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Když dožínky v Lošticích, tak tvarůžkové. Po loňském úspěchu se letos koná již druhý ročník. A k tomu tradiční akce mikroregionu Mohelnickem na kole. Veselé a zábavné odpoledne si můžete užít v neděli 17. září na náměstí v Lošticích. Trochu adrenalinu do něj vnese parkourové vystoupení. Na pohodu bude hrát Loštická Veselka, ochutnat můžete burčák a tvarůžkové dobroty. Pro soutěživce budou nachystané různé úkoly a kvízy.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích.Ilustrační fotoZdroj: Deník/Petr Krňávek

Šumperský hafan
KDY: neděle 17. září od 13 hodin
KDE: Pavlínin dvůr v Šumperku
ZA KOLIK: pro diváky 50 korun, děti do 3 let zdarma; soutěžící pejsek s pánečkem 100 korun
PROČ PŘIJÍT: V rámci akce se tradičně uskuteční několik dílčích programů. Hlavním bodem bude soutěž o titul Šumperský hafan 2023, která bude probíhat v několika kolech s tím, že vítěz každého dílčího kola (podle počtu přihlášených psů) postoupí do závěrečného posuzování ve finále. Druhým významným bodem programu bude šestý ročník dětské obdoby hlavní soutěže. V tzv. juniorhandlingu, tedy psí výstavě pro děti, se v roli handlera představí dítě do 10 let. Chybět nebude ani oblíbená soutěž v kostýmech a překážková dráha. Součástí odpoledne bude opět prezentace útulků a neziskových organizací zabývajících se záchranou psů. Doplňkové aktivity budou moci využít i pejsci, kteří nebudou přihlášeni do soutěží.

Šumperský hafan 2012.Šumperský hafan 2012.Zdroj: DENÍK/Jan Kastner

Výstava hub v šumperském muzeu
KDY: pátek 15. září od 9 do 17 hod. a sobota 16. září od 9 do 12 hod.
KDE: Vlastivědné muzeum v Šumperku, Rytířský sál
ZA KOLIK: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Už tradiční a oblíbenou výstavu hub připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku. K vidění jich je v Rytířském sále 388 druhů. Ani letos nechybí oblíbená mykologická poradna, kde odborníci poradí méně zkušeným houbařům a pomohou jim určit, jaké druhy našli.

Výstava Houby v šumperském muzeu.Výstava Houby v šumperském muzeu.Zdroj: Deník / Petr Krňávek

ŠumperRUN, to je běh historickým centrem Šumperka
KDY: sobota 16. září od 13 hod.
KDE: centrum Šumperka
ZA KOLIK: pro diváky zdarma
PROČ PŘIJÍT: V sobotu se historické centrum Šumperka opět promění v běžeckou dráhu. Vedle již tradičních závodů na 10 kilometrů jednotlivců a štafet a závodů dětí je letošní novinkou samostatný závod jednotlivců na 1 kolo o délce 3,33 km. Novou moderátorskou tváří běhu je Hanny Firla. Start a cíl „city-crossového“ závodu budou opět umístěny na náměstí Míru před budovou radnice, kde také závodníci najdou veškeré zázemí. Trať opět povede pěšími zónami a parky kolem nejznámějších šumperských památek jako je divadlo, Pavlínin dvůr a stavby spjaté s obdobím, kdy se městu začalo říkat Malá Vídeň.

Běžecký závodu ŠumpeRUN v centru Šumperku 10. září 2022.Běžecký závodu ŠumpeRUN v centru Šumperku 10. září 2022.Zdroj: Deník/Petr Krňávek