OLOMOUCKO

Zvěřinové hody na Poděbradech

KDY: sobota 10. prosince od 10 hodin. Od 18 hodin degustační menu po rezervační objednávce předem
KDE: Restaurace Terasa, přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce

První zvěřinové hody na Poděbradech. V nabídce bude od 10 hodin zvěřinová paštika, borůvková redukce, domácí chléb, bramboračka s lesními hříbky, jelení kýta se šípkovou omáčkou a opečeným karlovarským knedlíkem, Kančí výpečky, kysané bystročické zelí, bramborový knedlík či domácí skořicový šnek.
Pořadatelé zvou i na sobotní večerní posezení od 18 hodin s vinným párováním a degustačním menu. Nutná předchozí rezervace 

Olomoucké vánoční trhy s big bandem i hity od Elánu

KDY: pátek 9.12. - neděle 11.12.
KDE: Vánoční trhy Olomouc, Horní náměstí

Třetí adventní víkend na olomouckých trzích zve na atraktvní porci muziky různých žánrů. Na podiu bude znít reggae, jazz i hity od legendární kapely Elán. V sobotu příchozí  odpoledne roztančí koncert mladých hudebníků ze ZUŠ Žerotín, náladu pak večer vykouzlí jazzové koledy.

Vánoční trhy, 1. prosince 2022, Olomouc.Vánoční trhy Olomouc.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

pátek 9. 12. 
17:00 SVOBEY & MARA REGGAE ECHOES - koncert
18:30 ALŽBĚTA KOLEČKÁŘOVÁ - koncert

sobota 10. 12. 
16:30 MLADÁ KREV - koncert
18:00 BIG BAND ŽEROTÍN A HUDEBNÍ INSTITUT - jazzové koledy

neděle 11. 12. (třetí adventní neděle / stříbrná)
16:00 ELÁN TRIBUTE REVIVAL  - koncert
18:30 AMIGOS - koncert

Pečení perníčků
KDY: pátek 9. prosince od 14 do 17 hodin
KDE: Dům dětí a mládeže, Šternberk
ZA KOLIK: 250 korun

Už jste letos upekli nějaké cukroví? Pokud ne a chtěli byste, tak můžete v pátek 9. prosince přijít do Domu dětí a mládeže ve Šternberku, kde se budou péct od 14 do 17 hodin perníčky S sebou si nezapomeňte vánoční náladu a vlastní krabičku na upečené medové perníčky.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Leona Paroulková

Koledování
KDY: sobota 10. prosince od 10 hodin
KDE: Moravské divadlo, Olomouc
ZA KOLIK: zdarma

Pokud ještě nemáte plány na sobotní dopoledne, přijďte do foyer Moravského divadla Olomouc nasát krásnou předvánoční atmosféru. Tam se boudou od 10 hodin zpívat vánoční koledy spolu se souborem opery a operety Moravského divadla Olomouc.

Advent ve sklenících
KDY: sobota 10. a neděle 11. prosince od 10 do 15 hodin
KDE: Výstaviště Flora, Olomouc
ZA KOLIK: adventní věnec 790 korun, věnec na dveře 690 korun, vánoční svícen 250 korun

Vánoční workshopy se zkušenými aranžérkami a floristkami se konají i třetí adventní víkend. Na workshopu si můžete vyrobit adventní věnec, dekorační věnec na dveře nebo vánoční svícen. Ve sklenících nebudou chybět ani hotové dekorace na prodej. V ceně workshopu je zahrnut také vstup do sbírkových skleníků. Těšit se můžete i na drobné občerstvení.

Emma Smetana a Jordan Haj
KDY: sobota 10. prosince od 18 hodin
KDE: Olodvorek, Olomouc
ZA KOLIK: 200 korun

V období adventu zazpívá a zahraje návštěvníkům Olodvorku hned několik hvězd české hudební scény. Mimo kulturního programu bude zázemí vnitrobloku na Dolním náměstí v Olomouci nabízet i horké nápoje všem, kteří do něj v předvánočním shonu zavítají, aby se mohli na chvilku zastavit a vychutnat třeba lahodný Olopunč. Přijďte si v sobotu od 18 hodin užít vánoční atmosféru Olodvorku obohacenou o koncert zpěvačky Terez Wrau. Jednoznačným highlightem adventu je koncert Emmy Smetany a Jordana Haje, který se koná v sobotu 10. prosince od 20 hodin.

Emma SmetanaEmma SmetanaZdroj: Deník/Jiří Sláma

Zdenek Polach a Matýsek 
KDY: neděle 11. prosince od 10 hodin
KDE: Divadlo Na Šantovce, Olomouc

Opravdu jediný český břichomluvec míří do Olomouce. Je težké v dnešním době přijít s něčím novým a zaplnit hlediště smějícím se divákem, jim se to daří a strašně moc je to baví.

PROSTĚJOVSKO

Vánoce na zámku
KDY: pátek 9. prosince v 16 hodin a v sobotu 10. a v neděli 11. prosince od 10 do 16 hodin
KDE: Zámek Čechy pod Kosířem

Přijďte si i vy vychutnat vánoční zámeckou atmosféru do Čech pod Kosířem. Na pátečních 16 hodin je naplánované rozsvícení vánočního stromečku na nádvoří a vánoční koledování s místní základní školou a na sobotu a neděli jsou naplánované kostýmované prohlídky zámku, tvořivé dílničky na Hanácké ambasádě, adventní trh i ukázky řemesel.

Vánočně laděné kostýmované prohlídky na zámku v Čechách pod Kosířem. 14. 12. 2019Vánočně laděné kostýmované prohlídky na zámku v Čechách pod Kosířem. 14. 12. 2019Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

Putování adventem
KDY: sobota 10. a neděle 11. prosince
KDE: Zámek Plumlov

Projděte se vánočně nazdobeným zámkem a připomeňte si, jak vznikly některé lidové tradice a zvyky. Těšit se můžete na divadelně ztvárněný příběh, který vás vtáhne do jedinečné adventní atmosféry. V sobotu od 14 do 20 hodin, v neděli do 19 hodin.

Tentokrát se podíváme do budoucnosti.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Michal Sobecký

Adventní koncert
KDY: neděle 11. prosince od 17 hodin
KDE: Městské divadlo Prostějov

Dechový orchestr ZUŠ Vladimíra Ambrose Prostějov láká třetí adventní neděli na Adventní koncert do prostějovského divadla. Dirigují Rudolf Prosecký a Karel Zádrapa, zpěv Zuzka Kožnárková, Klaudie Kožnárková, Oli Vidmuch a Tereza Horová, moderuje Roman Doležel.

O bílém domečku
KDY: neděle 11. prosince od 16 do 18 hodin
KDE: Církev bratrská, Prostějov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Krásné divadelní představení O bílém domečku pro malé i velké pořádá Církev bratrská Prostějov. Představení začne v neděli 11. prosince v 16 hodin a děti se můžou těšit na drobný dáreček.

HRANICKO A PŘEROVSKO

Katapult revival
KDY: sobota 10. prosince od 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Hranice
ZA KOLIK: zdarma

Revivalový koncert se uskuteční v sobotu 10. prosince od 17 do 18 hodin na Masarykově náměstí v Hranicích v rámci vánočních trhů. Znít budou známé písně jedné z nejúspěšnějších českých rockových kapel – skupiny Katapult.
Na Masarykově náměstí budou od 10 hodin stánky s punči a vánočním zbožím. Navštívit můžete oblíbené kluziště, prohlédnout si dřevěný Halouzkům betlém nebo hodit přání do Ježíškovy pošty.

Historický jarmark
KDY: neděle 11. prosince od 9. do 16 hodin 
KDE: Horní náměstí, Přerov
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční historický jarmark s bohatým doprovodným programem se koná třetí adventní neděli na Horním náměstí v Přerově. Vystoupí děti ze SVČ Atlas a Bios, šermířský spolek Markus M, hudební skupina Rabussa, spolek šermu, tance a divadla Nuntuis Regis a sokolník Monti.

Historický jarmark na Horním náměstí v PřerověHistorický jarmark na Horním náměstí v PřerověZdroj: Vojtěch Podušel

Vánoce na zámku
KDY: sobota 10. a neděle 11. prosince od 10 do 16 hodin
KDE: zámek Tovačov
ZA KOLIK: 80 korun

Divadlo, Krampusáci, jarmark i hudba. To vše čeká druhý prosincový víkend na návštěvníky zámku v Tovačově, kde se koná akce Vánoce na zámku na téma Tóny Vánoc. Po oba dny se můžete v rámci prohlídek v 10 hodin těšit na vystoupení Dobrovolného divadla tovačovského a ZUŠ Kojetín. V sobotu vystoupí ve 13 hodin ZUŠ Tovačov, ve 14.30 se na nádvoří zámku uskuteční koncert folkové skupiny Akvarel a v 16 hodin vypukne Pekelná show v podání Krampus Olomouc. V nedělním programu vystoupí od 13.15 hodin MŠ a Hanáček Tovačov, ZŠ Tovačov a ZUŠ Kojetín.V Zámecké kapli zazní v 15 hodin sváteční slovo a sbor při kostelu Panny Marie v Lobodicích. Po oba dny nebude chybět jarmark, občerstvení i něco na zahřátí.

Vánoční karneval pro děti
KDY: neděle 11. prosince od 14 do 17 hodin
KDE: Městský dům Přerov
ZA KOLIK: vstupenky zdarma k vyzvednutí  v kanceláři č. 113, 1. patro, Smetanova 7, Přerov

Přijďte si užít vánoční karneval pro děti. Těšit se můžete na show s Pájou Chabičovským a zpěvačkou Kateřinou Kačule Pokornou, balonkového klauna. Na děti čeká dárek u vstupu a v závěru akce. Vstup pouze se vstupenkou.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník / Redakce

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Vánoční farmářské trhy
KDY: pátek 9. prosince od 9 do 16 hodin
KDE: Hlavní třída, Šumperk
ZA KOLIK: zdarma

Adventní atmosféru na Hlavní třídě v Šumperku doplní v pátek 9. prosince od 9 do 16 hodin vánoční farmářské trhy. Nakoupit si na nich budete moct regionální potraviny, rukodělné dárečky nebo drobné vánoční ozdoby.

Jesenické farmářské trhy
KDY: sobota 10. prosince od 10 do 17 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Jeseník
ZA KOLIK: zdarma

Přijďte na Masarykovo náměstí nakoupit sezónní ovoce a zeleninu, pečivo, uzeniny, lahůdky, paštiky a sýry, marmelády a zeleninové pochoutky, ovocná vína, medovinu, koření, perníčky a frgály, občerstvení a mnoho dalšího - převážně regionální produkty z Jesenicka. Pro děti bude připraven dětský koutek ve spolupráci s Mateřským a rodinným centrem Krteček. Trhy jsou obohaceny o živé hudební vstupy a tvořivé dílny.

Jesenické trhy v pátek 18. března 2022Ilustrační fotoZdroj: Deník/Petr Krňávek

Popletené Vánoce
KDY: neděle 11. prosince od 10 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 80 korun

Na veselou hudební pohádku o tom, co všechno se může stát, když nebeská trojice Mikuláš, Andělka a Čert popletou své přípravy na Vánoce a jaké z toho mohou vzniknout roztomilé zmatky a motanice, se můžete těšit v šumperském domu kultury. Chybět nebude ani vánoční besídka a mikulášská nadílka.

Adventní koncert skupiny Avonotaj
KDY: neděle 11. prosince od 16 hodin
KDE: klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Adventní koncert pěveckého souboru Avonotaj bude znít klášterním kostelem Zvěstování Panny Marie v Šumperku v neděli 11. prosince od 16 hodin. Výtěžek z koncertu bude věnován na projekt Kameny zmizelých v Šumperku, který připomíná oběti holokaustu a nacistického režimu.