Haw Par Villa či Tiger Balm Gardens nabízí návštěvníkům přes tisíc soch a 150 dioramat vycházejících z čínského folklóru a mytologie. Vyloženě mystické je například dioráma s názvem Deset fází pekla.
„Podle čínské mytologie duše prochází řadou soudů, než může vstoupit do nebe. A kdo soudem neprojde, tak toho samozřejmě čeká trest,“ vysvětlil například web Singapore Travel Hub s tím, že řada zobrazení jsou se vším všudy strašidelná.
Jak to vypadá v Haw Par Villa se podívejte na videu zde:
V ČLÁNKU SE DOČTETE:
* Sochy jako morální vodítko
* Ohlasy překvapených návštěvníků
Web CN Traveler doplnil, že řada soch je zaměřena na děti a snaží se je upozornit na čestné chování a morálku i poněkud drsnými způsoby. Například ti, co zneužili knih a myšlenek v nich jsou rozpůleni obří pilou, rozřezáni jsou i ti, co podvádí při zkouškách a na nože jsou vrženi lichváři. Jsou zde i výjevy jako uřezání hlavy a vaření v oleji.
Nahrává se anketa ...
Sochy jako morální vodítko
Místo o ploše 3800 metrů čtverečních vzniklo na kopci v lokalitě Pasir Panjang už v roce 1937 na popud milionáře a filantropa Aw Boon Hawa, který jako první po světě začal distribuovat výrobek s názvem tygří mast.
„Boon Haw při stavbě osobně dohlížel na řemeslníky i tvůrce soch. Činil tak v naději, že zobrazení tradičních ctností v parku poskytne veřejnosti morální vodítko,“ připomenul web Visit Singapore.
Nemůže chybět tradiční čínská brána.
Další zajímavostí je, že během II. světové války Haw Par Villa sloužila jako pozorovací místo pro japonskou armádu. Nutno však dodat, že v poslední době sláva parku upadá. Postupem času totiž v Singapuru vznikla řada jiných a velkolepějších zábavních atrakcí.
Mohli by to tady opravit, říkají návštěvníci
Pokud už však do parku někdo přijde, je obvykle s návštěvou spokojený. Usoudit tak lze například podle hodnocení na turistickém webu TripAdvisor, kde má Haw Par Villa hodnocení 4 z 5 možných zelených koleček.
„Jedná se o opravdu jedinečný a bizarní zábavní park. Některé sochy jsou opravdu děsivé. Musím říci, že tyto orientální sochy nejsou podle mého názoru žádným uměleckým dílem, ale na druhou stranu je třeba oceňovat jako součást singapurského kulturního dědictví,“ uvedla ve svém hodnocení například cestovatelka s nickem Della G.
„Expozice vybízí k zamyšlení nad smyslem života, smrti a posmrtného života. Například sekce věnovaná peklu je fascinující, i když možná není vhodná pro malé děti,“ dodal na webu Trip Advisor cestovatel Kael.
Stejně jako další recenzenti by si přál, aby se park dočkal rekonstrukce. Je na něm totiž vidět, že zde už několik desítek let stojí.