Aromatické byliny jako šikovný pomocník
K tomu nám mohou pomoci různé aromatické byliny, ze kterých si můžeme vyrobit účinný repelent. Na jeho výrobu můžeme použít odvar z rozmarýnu s přidaným octem, lihovou tinkturu z hřebíčku nebo odvar z citrusových plodů. Pokud smícháte vše dohromady, bude repelent účinný proti klíšťatům i komárům. Takto vytvořený repelent není škodlivý pro zvířata ani naši pokožku. Musíme ale počítat s tím, že je nutno repelent aplikovat opakovaně v průběhu celého dne. 

Do boje s komáry výsadbou aromatických rostlin 
Proti komárům se můžeme bránit i výsadbou aromatických rostlin nebo dřevin v blízkosti domu nebo na oknech. Mezi takové rostliny patří například katalpa trubačovitá, vonné pelargonie, levandule, máta, bazalka nebo již zmíněný rozmarýn.

Mol šatní - domácí nepřítel č. 1
Dalším nevítaným hostem v naší domácnosti je mol šatní. Proti molům můžeme použít osvědčené prostředky našich babiček - levanduli, kokošku, chmel, pelyněk, vratič, rozmarýn, tymián, šalvěj nebo skořici, hřebíček či badyán. Do skříně zavěsíme buď celé rostliny, nebo směs nadrtíme a zabalíme do plátěného pytlíčku. Účinné je také cedrové dřevo.

Výluhy z vrbové kůry, hřebíčku a skořice proti houbovým chorobám
Před hmyzem i houbovými chorobami můžeme pomocí rostlin chránit i rostliny na naší zahrádce. Nejstarším extraktem z rostlin proti hmyzu byl prach z květů dvou druhů chryzantém známý pod názvem dalmátský prach a perský neboli kavkazký prach, který se používal proti blechám a vším. Nejznámějším insekticidním přípravkem je výluh z tabákových listů, méně známé je pak použití lipových květů.

Proti houbovým chorobám se můžeme bránit výluhem z vrbové kůry, hřebíčku a skořice, křídlatky nebo přesličky, která díky obsahu křemíku zabraňuje prorůstání mycelií do pletiv.

Odvar z kopřiv je účinný proti škůdcům, ale také pomáhá rostlinám ve zdravém růstu. Dále jsou účinné bylinné výluhy ze šalvěje, saturejky, routy nebo tymiánu. Neotravujme si přírodu zbytečnou chemií a místo toho vyzkoušejme ověřené přírodní prostředky.

Autorka textu: Barbora Sasáková