Obec Jindřichov, do níž Pusté Žibřidovice patří, vznikla v roce 1953. Její součástí jsou také Pleče, Pekařov a Sklenné, Vikantice (zde se natáčel film Díra u Hanušovic), Habartice, Nové Losiny, Labe a Františkov.

První kostel a fara v Pustých Žibřidovicích existovaly již v 16. století. Tehdy zde převládali luteráni. Nový kostel sv. Máří Magdaleny nad obcí dokončený v roce 1735, byl postaven tehdejším majitelem losinského panství, Janem Ludvíkem ze Žerotína.

Na hlavním oltáři obraz sv. Máří Magdaleny, přemalovaný originál významného moravského barokního malíře Ignáce Raaba (1715-1787), také zde obrazy Handkeho. Kostel nyní náleží do šumperského děkanátu. Bohoslužby se zde konají každou neděli od 9.00 hodin a čtvrtek od 15.00 hodin.

Před pár lety zde měl náš pěvecký sbor soustředění, během kterého jsme zde zpívali na mši. V Hotelu Na Trojce jsem nejvíc ocenila snahu vyhovět mým vegetariánským choutkám. Dodnes mám nejhezčí vzpomínky na dušené sladké zelí s vynikajícím knedlíkem a sojovým masem. I masožravci záviděli.

Během focení mě vpustili do staré právě opravované chalupy s křížovou klenbou. Na hřbitov za mnou přiběhla partička dětí z bytů v bývalé škole. Aspoň bylo veseleji. Zřejmě jsem jim zpestřila covidový čas bez školy a spolužáků.

Nakonec jsem sjela autobusem dolů do Jindřichova na vlak. Železniční provoz směr Jeseník zde byl zahájen v roce 1911. 

Lenka Hoffmannová