Úkolu se zcela dobrovolně ujali čtyři vojáci z 1. zásobovací roty praporu.

„Střídáme se ve dvanáctihodinových směnách na dvou odděleních. Pokrýváme tak nejnutnější pomoc na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení a na Jednotce intenzivní péče. Pod dozorem zdravotnického personálu zde například pomáháme s manipulací a polohováním pacientů, s jejich osobní hygienou i hygienou prostředí či se zajištěním stravy,“ vysvětlil velitel skupiny rotný Bohuslav Dvořák.

Sedmé úkolové uskupení Mali zamíří do Afriky v květnu 2022. Celkem ho tvoří 86 vojáků, 66 z nich je ze 71. mechanizovaného praporu, zbývající jsou specialisté z útvarů napříč armádou.
Příprava hranických vojáků na zahraniční operaci ve tvrdých podmínkách pokračuje

Vojáky navštívil v Ústeckoorlické nemocnici vrchní praporčík Velitelství pro operace štábní praporčík Libor Dufek. Při společné rozmluvě pozitivně ohodnotil zejména vyvíjené úsilí a iniciativu nasazených vojáků.

Poděkoval jim za jejich dosud odvedenou práci a popřál vše dobré. Nezapomněl poděkovat zdravotníkům za výtečně nastavenou spolupráci s vojáky a za podmínky, které nemocnice pro jejich službu vytvořila.

Spolupráce mezi vojáky a personálem je vzájemně velmi pozitivně vnímaná a hodnocená. Zdravotníky je velmi oceňovaná především pomoc s fyzicky náročnější prací. Vojáci jsou zase potěšeni, že mohou být užiteční.

Krajina okolí hradu Sovince v podhůří Nízkého Jeseníku.
Krajinou v okolí hradu Sovince v podhůří Nízkého Jeseníku za přírodou i historií

Sami vyhledávají další možnosti a způsoby, jak zdravotníkům jejich práci ulehčit a být ještě více prospěšní.

Navázali na praporní tradici v dárcovství krve

„Přemýšleli jsme, jakým způsobem bychom mohli ještě pomoci. Zrodil se nápad darovat to nejcennější, a tím je krev,“ řekl rotný Bohuslav Dvořák.

Vojáci tak navázali na tradici již po tři roky pravidelného dárcovství krve a krevní plazmy STOČTYŘICETTROJKAŘŮ. Navíc rozšířili řady prvodárců praporu, jelikož mezi nasazenými je voják, který se k tomuto kroku odhodlal vůbec poprvé.

Další ze čtyřky vojáků je pravidelným dárcem krve, oceněným v roce 2017 dokonce Zlatým křížem 1. třídy za celkem 160 odběrů.

O svátcích se sešla vždy celá rodina.
RETRO: Vánoční vzpomínky. Dárky nosila Štědrá bába a pocestný dostal večeři

„V pátek jsme se proto všichni čtyři sešli na transfúzním oddělení Ústeckoorlické nemocnice k hromadnému odběru krve. Pojali jsme tento krok nejen jako potřebnou morální záležitost, ale současně jsme chtěli pokračovat v myšlence velitele naší roty, kapitána Mariana Bureše, ohledně pravidelného dárcovství krve příslušníků praporu,“ uvedl velitel skupiny nasazených vojáků.

Vojáci jsou do zařízení vyčleněni na čtrnáct dní. „V případě potřeby ale zůstaneme tak dlouho, dokud nás tam bude třeba. Oproti předchozí vlně pandemie COVID-19 máme nyní nespornou výhodu. Máme zkušenosti. Víme, co se od nás očekává a počítáme s tím. Naši vojáci jsou připraveni pomáhat i přes vánoční svátky,“ sdělil zástupce náčelníka štábu kapitán Zdeněk Zmeškal.

Petra Nováková,
pověřená TID 143. zásobovacího praporu Lipník nad Bečvou

Jesenická hřebenovka.
VIDEO: Z Červenohorského sedla na legendární chatu Šerák. To jsou panorámata!