Slizké bujení. Kapání vody. Koberec není původní a klouže. Noha člověka do něj vtlačí svou stopu. Podrážka obtisknutá v mechu a kapradí. Houby. Zelená samo udržovací stěna. Lišejníky. Mech.

Samozvaná džungle pohlcuje zeď, strop i zbytky původního osvětlení. Rozlévá se z místnosti do místnosti jako nějaký podivuhodný živočich. Jedovatě zelená příšera. Vodou bobtná, přítmí jí sluší, slunce se nebojí. Její řasnatý spár zastaví až okraj roztříštěné okenní tabulky. Před přívalem čerstvého vzduchu se stahuje.

Kdysi funkční tovární hala plná tkacích strojů se postupně proměnila v kapradinovou džungli.
Tkalcovské stroje utichly uprostřed rozdělané práce a zarostly mechem

Už několikátým rokem tyje z vlhkého mikroklimatu a pomalu, krůček po krůčku, požírá budovu zevnitř. Vstupní hala, hotelový bar, prostorná jídelna mizí v nezvané vegetaci. Marný boj se zelení svádí i nákupní vozík – poslední pozůstatek prodejny, která tu byla kdysi.

Jen pár odvážných zoufalců, kteří nemají kde hlavu složit, si v nejméně postižené části zřídilo opatrné doupě. Na stvůru z mechu a kapradí si však netroufají.

Škola, do které v září už žádné děti nepřijdou.
FOTO: Zbyly jen vzpomínky. Do této školy se žáci už nikdy nevrátí

Najde se hrdina, který se dovede s ní utkat a vrátit sem všechen ten nábytek a hosty, a udělat z tohoto místa opět hotel? Já to rozhodně nebudu. To kapradinové, mechové monstrum je příliš krásné…

Urbex & Stories

Více příběhů najdete na webu nebo Facebooku. Urbex & Stories je projekt české spisovatelky a fotografky, která pod pseudonymem Hanina Veselá publikovala několik povídek a románů převážně z žánru fantasy.

Trafika let minulých: cigarety za 49 korun, noviny a pohlednice.
FOTO: Trafika let minulých: cigarety za 49 korun, noviny, časopisy a pohlednice
Historie přerovského Pivovaru Zubr, rok 1940.
RETRO: Pivovar Zubr má 150letou historii. Kdy získal svoje první ocenění?
Plumlovská přehrada byla budována v letech 1913 až 1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921 až 1932.
RETRO: Jak se stavěla před více než 100 lety Plumlovská přehrada? Podívejte se