Bývalo to největší palácové sídlo v regionu a jedno z největších v Evropě. Dodnes se zachovalo tak deset procent, na fotkách vypadá menší než ve skutečnosti je, lépe ho navštívit v zimě, kdy nebude průchodu a výhledu bránit okolní vegetace.

Palác byl postavený v letech 1685-1692 a sloužil jako rezidence vévodů. Po rozšíření v letech 1851-1867 byl nazýván Slezský Windsor, byla postavena čtyři křídla, dvě nové věže, kočárový dům a divadlo.

Poznáte zimní houby a znáte jejich názvy?
OBRAZEM: Nastává sezona zimních hub. Znáte je a jejich využití?

Další majitel nechat vytvořit působivý anglický park s jezírky, mosty a divokou zoo, kde se pořádal lov. Také rozšířil samotný palác na 40 000 metrů čtverečných.

Délka paláce byla 300 metrů a uvnitř 400 pokojů v anglickém novogotickém stylu. Mimochodem, zámek Hluboká nad Vltavou má 140 místností. Zajímavostí je, že v jídelně údajně rostly i třešně a melouny.

Naučná stezka Janáčkův chodníček má spoustu zajímavých zákoutí a vyústění.
VIDEO: Janáčkův chodníček v Hukvaldech nabízí okouzlující procházku po krajině

Ozdobou celého areálu byla nádherná zrcadla ve zlatých rámech, důmyslně vyrobené vzácné lustry a mramorový stůl dovezených z Itálie.

Aristokracie sem přicházela z různých koutů země a užívala si vynikajících večírků. Za druhé světové války byly v paláci umístěny sklady Wehrmachtu.

Kouzelná inverze a východ sluníčka nad Beskydami a Frenštátem pod Radhoštěm, říjen 2022.
VIDEO: Pustevny nad oblaky. Podívejte se na kouzelný východ slunce v Beskydech

V roce 1945 byl palác zapálen buď ustupujícími vojáky SS, nebo sovětskými vojáky, kteří jej drancovali. Až do 50. let 20. století existovaly ruiny celého paláce a přestože byl vypálený, stále působil velkolepě.

Bohužel v letech 1955-57 byla největší část nádherného paláce zbořena a ruiny byly použity k přestavbě Varšavy. V současné době je objekt v soukromém majetku a chátrá.

Petr Mareš

Výstavba třetího mostu hranického viaduktu.
Architektonický skvost Hranic aneb Stavba viaduktů si vyžádala dvacet životů
Zámek v Luhově prošel rozsáhlými opravami
Chtěli chatu, koupili ruinu zámku. Dnes je z ní honosné sídlo, jen ten úklid...

Zchátralý palác prorůstá křovím.
URBEX: Místo slávy zkáza. Z dříve malebného paláce už toho moc nezbývá