Orloj v Kryštofově Údolí je umístěný ve věžové budově bývalé trafostanice naproti Muzeu betlémů. Vznikat začal v roce 2006, slavnostní spuštění se uskutečnilo 20. září 2008.

Plnohodnotným orlojem se pak stal v roce 2011, kdy bylo uvedeno do provozu zařízení, znázorňující fáze Měsíce a znamení Zvěrokruhu.

I v lednu práce na hradě Lukov pokračují.
Hrad Lukov prochází změnami i v zimě

Pohyb apoštolů se spouští každou celou hodinu od 8 do 22 hodin. Iniciátorem, investorem i hlavním stavitelem orloje je Martin Chaloupka, mechanická část je dílem Jiřího Ottmara, sochy apoštolů navrhl a z lipového dřeva vyřezal liberecký výtvarník Václav Plechatý, na díle se podíleli i další umělci a řemeslníci, například zámečníci František Budák a syn z Machnína, umělecký kovář Jan Nikendey a další.

Vesnička se může pyšnit dalším unikátem, a to dřevěným kostelem sv. Kryštofa. Postaven byl v letech 1683 – 1686 a jedná se o roubenou raně barokní stavbu.

Březen umí sníh a led rozehřát, ale chce-li i nadělat. Ilustrační foto.
KVÍZ: Co znamená únor bílý a kam si v březnu vlezem? Znáte lidové pranostiky?

Kostel od doby svého vzniku neprodělal větší architektonické úpravy a zůstal zachovaný tak, jak jej stavitelé zamýšleli. Od roku 1966 je spolu s farou chráněn jako kulturní památka.

V osadě Novina se pak nachází ojedinělá technická památka, železniční viadukt na trati z Liberce do České Lípy. Dokončený byl v roce 1900. Je třicet metrů vysoký, 202 metrů dlouhý a má čtrnáct podpěrných sloupů. Viadukt nevede rovně, ale do oblouku.

Kryt Denis tvoří téměř jeden kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skalním masivu petrovského kopce.
Nahlédněte do protiatomového krytu Denis pod Petrovem. Má i několik studní

Při stavbě železnice museli její zakladatelé překonat ještě další technický problém - 700 m vysoký Ještědský hřeben a tak vznikl 802 m dlouhý tunel, který začíná jeden kilometr od železniční stanice Novina a ústí těsně před stanicí Křížany.

Kamenná stavba křižující hluboké údolí si zahrála v celé řadě filmů. Například v českých snímcích Tři sezony v pekle a Krev zmizelého.

Opuštěné domy i po letech vyprávějí příběhy svých obyvatel.
Zakleté v čase, napospas osudu. Opuštěné domy i po letech vyprávějí příběhy

Ze zahraničních filmů můžeme jmenovat americko-britskou romantickou komedii z roku 2004 Hon za svobodou nebo válečné drama Hartova válka v hlavní roli s Brucem Willisem.

(ven)

Zimmí výlet do Krakova. Na snímku bazilika Panny Marie, hlavní farní kostel města.
Chrámy, solné doly i Dáma s hranostajem. Krakov má pro návštěvníka řadu klenotů
Čirůvka dvoubarvá.
Drahanská vrchovina je štědrá. Houby rostou i v zimě. Poznáte některé?
Lovecký zámek je díky kůrové fasádě unikátní v Evropě.
URBEX: Lovecký zámek je díky fasádě z dubové kůry unikátní v celé Evropě