Nic nebránilo příjemně prožitému večeru s cimbálovkou pana Marečka z Uherského Hradiště s degustaci 12 druhu přívlastkových vin z rodinného vinařství z Dvora pod starýma horama z Boršic.

V sedmnáct hodin jsou všichni na sále a nic nebránilo, aby starostka obce zahájila druhý košt vína ve Skaličce. Než se ujal slova pan sommelier zahrála cimbálovka první písničku. Na prvním koštu se stálo u stolu, ale pro dvouhodinovou degustaci se letos raději sedělo.

Sommelieři byli dva. Znalý vinař otec a dvacetiletý syn z vinařské školy. Vína se hodnotila vždy po třech s přestávkou pro cimbálovku.

Otec nejdříve představil svůj vinařský rod a samostatně každou svou moravskou odrůdu. Syn jej vždy doplnil a seznámil přítomné s vlastnostmi, chutí a složením jednotlivých odrůd. Vzpomenu první tři Muškát 2020, Veltlínské zelené 2020 a Chardonnay 2020. Další nebudu jmenovat, ale byla to známá vína.

V přestávkách mezi hodnocením při cimbálovce byl čas i na jídlo, aby bylo možné hodnocení dalších vín. Krájela se vepřova kýta a na stolech byly talíře sýrů, škvarkové pomazánky, klobásek, guláše a drůbežích a vepřových řízků.

Po dvouhodinové ochutnávce pan sommelier odpovídal na otázky a přijímal názory a hodnocení vína degustátory. Domů neodjížděl a do pozdních hodin prodával a naléval víno i občanům, kteří přišli večer na posezení u vínečka s cimbálovkou, která hrála do půlnoci a celý sál zpíval.

Tak jsme prožili druhou březnovou sobotu ve Skaličce s vínem a písničkou.

František Pavlík