Ovšem, tato ochrana nezbránila tomu, aby se jedna z pecí v roce 2004 zřítila k zemi kvůli špatnému technickému stavu. A tak v roce 2018 začaly opravy, došlo k odstranění náletových dřevin a k sanaci zdiva. Byla staticky zajištěna jižní i severní věž, dostavěné klenby, opraveno další zdivo, střecha.

K místu přibyla i informační tabule, kryté sezení pro turisty a posledním rokem zde najdete i možnost občerstvení díky dobrovolníkům, kteří tam nainstalovali malou samoobsluhu. Po vhození potřebných mincí do kasy, si tak návštěvníci mohou vzít z boxu například sušenky či nějaké pití v plechovce.

Lyžníci v Loužnici na Jablonecku.
RETRO: Lyžníci v akci! Podívejte, jak si lidé užívali zasněžené hory

Od vápenky se můžete vydat dál, až k rozcestníku, který vás navede na různé strany - doleva k vrchu Vysoká Seč a další, anebo se můžete vydat doprava k bývalé osadě Königsmühle. Königsmühle (česky Königův Mlýn, častěji Králův mlýn) se nachází asi 2 km jihovýchodně od Loučné pod Klínovcem.

Obec zanikla vysídlením německých obyvatel v 50. letech. Okraj osady lemuje rezervaci Horská louka u Háje, kde rostou například chráněné vstavače.

Samotné místo vyvolává smutné vzpomínky, po opuštění obce zda pracoval čas a příroda, místo zpustlo, domy se rozpadly, zůstalo jen několik obvodových zdí. Život se do osady vrátil díky spisovateli a publicistovi Petru Mikšíčkovi, který zde nalezl poklad v podobě přírodních klenotů a zajímavé historie.

Zámek Holešov & Zámecká zahrada.
FOTO: Zámecká zahrada v Holešově je úchvatná. Můžete tam i tiše rozjímat

Od roku 2012 se zde koná setkání land art řezbářů, sochařů, muzikantů, stonebalancerů a dalších zajímavých umělců.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že takové akce do přírody nepatří, zde jde o citlivé skloubení, neboť některá autorská díla ze dřeva a dalších přírodnin zůstávají na místě a oživují drsnou tvář horské krajiny.

Díky těmto akcím se navíc daří postupně místo opravovat, udržovat a také připomínat zajímavou historii.

Svatý Hostýn láká svou atmosférou.
FOTO: Svatý Hostýn láká svou magickou atmosférou. Podívejte se

V největší a nejudržovanější budově si navíc můžete odpočinout, občerstvit se, nebo podpořit dobrovolníky v jejich práci koupí některé z krásných publikací, které přinášejí fakta i legendy Krušnohoří.

Zaslala Martina Sihelská. Velice jí děkujeme. 

Kostel ve Velkých Karlovicích.
FOTO: Dřevěný barokní kostel ve Velkých Karlovicích je krásný i pod sněhem