Ale u nás v Horních Těšicích se drhne peří obyčejně v únoru. A letos přišla poprvé na řadu obecní zabijačka, takže premiéra v sobotu 27. ledna na Výletišti.

V 10 hodin se už scházeli lidé u výdejního okénka, aby zdarma ochutnali porci pravé zabijačkové polévky lidově zvané prdelačky a masa z kotle. K tomu zakousnout čerstvý chleba, okurek, potřít křenem nebo česnekem.

Všichni si pochvalovali, že takovou dobrotu už nejedli i několik desítek let. Dnes už se úplně upustilo od domácích zabijaček.

Nové komunitní centrum Křídla všem v Hranicích.
Nové komunitní centrum Křídla všem otevřelo v Hranicích. Pro rodinu i jedince

Ono vychovat v dnešní uspěchané době pašíka aby měl aspoň 160 kilo a více, je náročné na čas, na krmení a také nejsou prostory. Z chlívků se udělaly garáže dílny nebo i obytné prostory. Prostě o chov prasat není zájem. Tak se koupí hotový kus od soukromníka a udělá se zabijačka.

Ke koupi byly jitrnice, jelítka, uzené maso, uzený podbřušec (odborně anglická), klobásy, tlačenka, škvařené sádlo i syrové, škvarková pomazánka, vařený podhrdek a také čerstvé maso.

Mistr řezník, Břeťa Vlček z Kelče, také nabízel pečené maso v plechovce a paštiku a vlastně vedl tuto akci. Nechyběla domácí slivovička, kterou donesli někteří Těšičáci, aby se ta mastnota dobře strávila.

Nové interaktivní displaye v ZŠ a MŠ Potštát.
ZŠ Potštát pracuje s chytrými technologiemi. Interaktivní displaye podpoří výuku

Členové zastupitelstva se měli, co ohánět v kiosku, kde prodávali kávu, Těšický punč i domácí koláčky a různé mlsoty a nalévali polívku. Už se stmívalo a stále na Výletišti bylo rušno. Dokud bylo, co sníst a vypít, tak se sedělo, diskutovalo a spokojenost byla na všech stranách. Obecní úřad, že vše zvládl, občané se sešli na výborné akci, Břeťa i se svými 2 pomocníky, že UMÍ.

Poděkování všem, kdo se jakkoliv zapojili, panu Břeťovi a také těm, kdož přišli a věřím, že nelitovali.

Milena Rušarová, Horní Těšice